גלש לחופשי: איך ברח אסיר מכלא בנורווגיה עם גלשן?

מאת יואב נקש אוגוסט 12, 2015

הסיפור ההזוי הבא מגיע אלינו מסקנדינביה הרחוקה אבל לפני הכל שאלה: "איך לעזעזל מגיע גלשן לבין כותלי בית סוהר? עכשיו כשהוצאתי את זה החוצה בוא נחזור לידיעה שאיתה פתחנו. אסיר בבית כלא הכי פחות שמור בנורווגיה הצליח לחתור את דרכו החוצה עם את חפירה צעצוע וגלש לחופשי עם גלשן. עכשיו אני חייב לחזור לשאלה שאיתה פתחתי: " מישהו מוכן להסביר לי איך לעזעזל הגיע גלשן לכותלי בית סוהר... ?!" LOL.

לפני שאנחנו קוטלים את הנורווגים ומסתלבטים על תנאי הגלישה והכליאה של הוויקינגים מצפון, כדאי שנבין שבסה"כ מדובר בידיעה מאוד רצינית - ידיעה שאפילו התפרסמה ב"טיים מגזין". בתי הסוהר של נורווגיה הם כמו ריזורטים לעבריינים מורשעים ובית הכלא המדובר באסטוי (Bastoy Prison) הוא בכלל לקשרי של 5 כוכבים. לעבריינים שאותם דנים למאסר בכלא-מלון הנ"ל מחכים חיים שהיו מכניסים בכיס הקטן חבילת הכל-כלול טורקית. בכלא באסטוי אין חומות, אין גדרות ואין תאי בידוד. למעשה, הכלא-מלון הנורווגי הוא יותר כמו מוסד שיקומי לעבריינים שבו יש מגרשי טניס, סאונה ושאר "הפעלות לילדים". ומכיוון שכלא זה נמצא על אי קטן אז יש בו גם חופים שבהם האסירים יכולים לחלום על העתיד ולבנות ארמונות בחול. סוג של אלקטרז סקנדינבי.

כלא Bastoy בנורווגיה 5 כוכבים לעבריינים. בתמונות מימין לשמאל: חופש, חופש, חופש וגולש חולם לגלוש אל החופש!

אבל בעבור נורווגי בשנות ה-20 לחייו שהורשע בעבירת מין, תנאי הכליאה והחופשה הכפויה שקיבל באלקטרז הסקנדינבי לא היה משהו ב-Wish List שלו והוא בחר לברוח משם כמו בסרט "אקספרס של חצות". בשעת לילה מאוחרת הבחור יצא עם הגלשן (עם תנאי הנוחות של האסירים כבר הבנו למה היה גלשן בנמצא) ובעזרת את חפירה מפלסטיק הוא חתר את דרכו לחופשי מהאי אל היבשה. השוטרים טרם עלו עקבות האסיר אך הגלשן ואת החפירה מצעצוע שנמצאו בחוף העידו על כך שהוא ברח בתחכום רב (כנראה בעזרתו של שומר מבפנים או בטיפשותם הרבה של מנהלי בית הכלא). עצם זה שהיה גלשן בתחומי כלא המוקף ים וללא גדרות, זה כמו לתת לו מפתחות לרכב מילוט מונע כשהווייז כבר מוכן לנסיעה ומנחה אותו "סע ישר".

"אם אתה בורח תתקשר אלינו להודיע שהכל בסדר". תאי טלפון פרטיים על כר דשא רענן בכלא הכי נחמד בנורווגיה.

כלא "באסטוי" הוא מקום מאוד מעניין כי על אף שהוא מאוכלס ברוצחים, אנסים ושאר עבריינים, הוא למעשה מעניק כמות מטורפת של חופש לאסירים. במידה ואלו בורחים ולבסוף ונתפסים, הם באופן אבסורדי מסיימים את דרכם בחזרה במקום שממנו ברחו ולבטח גם הגלשן גם יחכה להם שם כשיחזרו. בריחות של אסירים בנורווגיה קורות בד"כ בבתי סוהר שמורים יותר ולא בכאלו שמרוב פרצות לא יודעים באיזה דרך לפנות. למעשה כלא באסטוי והחופש המוענק לאסירים ששוהים בו, מצליח לשקם את דרכי העבריינים ורק 16% חוזרים לדרכם הפלילית (לעומת 43% בארה"ב).

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

אחרי כל מה שנאמר, נותר הדבר שיפיל אתכם מרגליכם בחוסר אמונה. כשאסירים חדשים מגיעים לרצות את תקופת מאסרם, המושל האחראי על האי Arne Kvernvik, עושה להם שיחת מוטיבציה קצרה שכוללת את הדברים הבאים: "אם אתם מרגישים צורך לברוח אז בבקשה תשתדלו להגיע בבטחה לצד השני של הגדה. תמצאו טלפון ותתקשרו אלינו בשביל שנדע שאתם בסדר. רק כך אנו לא נשלח כוחות שיטור ימי שיחפשו אחריכם".

על דבר אחד כולם מסכימים: אין דרך יותר מגניבה לברוח מבית הסוהר מאשר לגלוש עם הגלשן אל החופש... :)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים