לגזור ולשמור: 10 טיפים לגלישה בטוחה מעל ריפים

יולי 25, 2014

אינדונזיה מאלדיביים, פיליפינים, טהיטי, הוואי ומדינות איים רבות נוספות ברחבי העולם מציעות צינורות חלולים עם שבירות מתמטיות מדויקות של גלים. את תצורתם המושלמת של הגלים מעצבים שוניות וריפים משוננים שדורשים מכם להיות ערניים וזהירים. לגלישה מעל ריף נלוות סכנות רבות שיכולות להסתיים בחתכים עמוקים, פציעה קשה או זיהום שיכול להביא לתסמינים של חום גבוה הדורש טיפול רפואי / תרופתי. לקראת הגלישה הבא שלכם על אי אקזוטי מוקף שוניות מצורפות כמה המלצות וטיפים שיכולות להציל טיול וחיים.

פציעות בגלישה הם דבר שכמעט ובשגרה. בין שלל הסיכונים שברכיבה על גלים נמצא תאונות שנגרמות בגלל התנגשות גולשים וגלשנים, זרמים חזקים, טביעה וגם פציעות קשות שנגרמות בגלל ריפים חדים. פציעה בזמן טיול גלישה יכול להרוס את כל החוויה: לגרום להוצאה כספית רבה, לרתק אתכם למיטה לבזבז ימים רבים בהחלמה ובמקרים מסוימים שבהם נדרש טיפול רפואי מיידי, סכנת החיים מתעצמת בגלל המרחק מבי"ח או מרפאה. מקומות הגלישה עם הגלים המושלמים נמצאים לרוב באיים מבודדים ומרוחקים שאותם סובבים שוניות וריפים. בגלל המרחק של הפיונט מהחוף והמרחק ממוסדות רפואיים טיול הגלישה שלכם דורש לנהוג במשנה זהירות לפי עשרת הטיפים וההמלצות הבאות:

art14

1. למד את פוינט הגלישה

ידע מקדים מציל חיים. למדו את הפוינט שבו תגלשו. כיצד מגיעים? היכן הגלים נשברים? גל ימני או גל שמאלי? למדו את תצורת הריף לכניסה ויציאה. תזהו את ה"צ'אנל" שממנו קל להגיע חזרה אל הפוינט. הסתכלו היטב על הגלים ותחשבו במלוא הכינות האם הגל מתאים לכישוריכם בגלישה (לפי גובהם של הגלים, ים רגוע או סוער, גלים צינוריים עם טייק-אוף תלול וכדומה). עשו שיעורי בית טרם הגעתם לריף, הסתכלו על הגולשים האחרים לפני שאתם קופצים למים.

art6

2. תנאי הים

מרבית הפוינטים של הגלישה נמצאים בעומק הים. מזג האוויר, הזרמים, משבי רוח וגאות ושפל הם גורמים שעליהם צריך לתת את הדעת. תגלשו בתנאי מזג אוויר טובים, ללא סערות, רוחות חזקות (אלא אם כן יש רוח אוף-שור), תגלשו על גלים בגובה סביר ומאוד חשוב שתדעו את הזמן המדויק של שעות השפל והגאות. גלישה מיטבית מעל ריפים היא בזמן שבין הגאות לשפל או להפך (Mid-Tide). אל תגלשו בשפל! אתם תופתעו לגלות עד כמה המים יכולים להיות רדודים, והמקום שבו גלשתם לפני שעה יראה כמו יבשה.

 

3. ביגוד מגן

נעלי גלישה (בוטיס), ווסט עבה ולעיתים קסדה הם אביזרי חובה לגלישה מעל ריפים. השוניות חדות כמו תער והפציעות השכיחות ביותר בגלישה מעל ריפים הם חתכים על כפות הרגלים. ישנם כאלו שאינם מרגישים בנוח עם נעלי גלישה אך בגלישה מעל ריף תאלצו להתגבר על כך. מומלץ ללבוש ווסט עבה באזור החזה עם שרוולי לייקרה דקים להגנה משלימה גם מהשמש ובתנאים של גלים גבוהים אל תיקחו סיכונים מיותרים וחבשו קסדה על ראשכם.

art10

4. ערכת עזרה ראשונה וקרם הגנה

תחבושות, חוסמי עורקים, פולידין, אלכוהול רפואי ועוד, הם מצרכי חובה בתיק העזרה הראשונה. (לחצו כאן לקריאה נרחבת על ערכת העזרה הראשונה המיועדת לגולשים). קרם הגנה מהשמש במספר גבוה מהווה גם אחד מהתכשירים החשובים ביותר. במקומות הטרופיים השמש ניצבת בזווית של 90 מעלות במהלך רוב שעות היום וקופחת בחוזקה מעל ראשכם. דאגו למרוח שכבה נדיבה של קרם הגנה על כל המקומות החשופים. אל תשכחו את למרוח את החלקים האחוריים של רגליכם. להגנה נוספת מהשמש מומלץ גם לחבוש כובע גלישה (קסקט או בעל שוליים רחבים).

art2

5. גלישה חברתית

הכנסו לים עם אנרגיה חיובית. דאגו לפרגן לחברים ולגולשים האחרים גם אם הם חובבנים. בגלישת ריפים יש גלים לכו-לם ועל כן צריך להיות סדר בתפיסת הגלים כאשר כל אחד גולש בתורו. חכו לתור שלכם בסבלנות, אל תדחפו ואל תבריזו את הגלים. אם פספסתם את הגל חזרו לסוף התור ונסו פעם נוספת כשיתאפשר. השתדלו שלא לחתור על גל בזמן שאחר גולש עליו כי אז אתם תשברו את ה"ליפ" של הגל ותגרמו ל"כדור שלג" (מצב שבו הקצף של השבירה הורס את פני הגל ושובר אותו מוקדם).

art13

6. נפילה נכונה

וייפאאוט מגל שנשבר על ריף יכול להיות מסוכן ביותר. במידה ונפלתם מהגל השתדלו ליפול כשהרגליים הן הראשונות לגעת במים. השתדלו שלא ליפול בקפיצת ראש שכן עומקם של המים יכול להיות רדוד ומפגש של ראש בפלטה של ריף משונן יכול להיות קטלני. עם קפצתם אל מחוץ לגל, דאגו לעשות זאת באותה הדרך כשהרגלים נוגעות ראשונות במים. שימו לב למיקומו של הגלשן שיכול גם כן לפצוע אתכם בזמן התעופה או הנחיתה.

art7

7. חתירה

בחתירה חזרה אל הפיק ובכדי להמנע ממפגש עם גולש אחר מומלץ לחתור דרך ה"צ'אנל" ובמידה ואתם נמצאים עדיין באזור שבירת הגלים (Inside) חתרו אל עבר הקצף ולא אל פני הגל שעליו גולש מישהו. השתדלו להימנע ממפגש או מהפרעה לגולש אחר - לגולש שנמצא בתוך צינור אין הרבה מרחב תמרון והוא יכול לדרוס אתכם מבלי שניתנת לו דרך למנוע זאת.

8. דאק דייב

ב"דאק-דייב" (ברווז) מעל ריף יש לגולשים נטייה להיחתך בפרקי אצבעות הרגלים ובברכיים. כשאתם מתכוננים לצלילה מתחת לגל דאגו למתוח את כפות ידיכם ולהשקיע את הגלשן במים. לאחר שהגלשן שקוע במים ולקראת העלייה חזרה למפלס, לפתו את הגלשן בחוזקה. בכדי להימנע מחתכים בברכיים מומלץ להשקיע את הגלשן עם כפות הרגליים – כך הגלשן ישקע עמוק יותר וגם תגנו על כל חלקי גופכם. במצב שבו הריף ממש רדוד ואין לכם דרך לעשות דאק דייב, השתדלו להתרחק מהשבירה, עמדו ביציבות והגנו על גופכם עם הגלשן (עדיף פיצוץ בגלשן מחתכים בגוף).

 

art3

 9. אל תשייפו חרבות

במצבים קיצוניים, כשמפלס המים רדוד מעל הריף, אפשר ממש לשמוע את החרבות משייפות את השוניות, צליל צורם שצריך להבהיר לכם לצאת! כפי שהומלץ לעיל, אל תגלשו בשעות השפל וכמו כן דאגו שהחרבות של גלשנכם לא יהיו חדים כמו השוניות, שכן חתכים עמוקים יכולים להיגרם גם בגלל חרבות או/ו חרטום מחודד. בזמן נפילה מגל או מפגש עם גולש אחר הציוד שלכם יכול להפוך לכלי נשק קטלני, דאגו להקהות את החלקים החדים.

art5

10. צינור של ריף

צינורות מעל ריפים הם חלולים, ארוכים ומהירים. טעות נפוצה של גולשים היא לרדת לבסיס הגל וכך הם מפספסים את הצינור והגל נשבר על ראשם – על כן, זכרו תמיד לגלוש על חלקו העליון של הגל. אם הגל מתעגל כבר בתחילתו דאגו לחרוץ את נתיב הגלישה מחלקו העליון. אם הגל נשבר בהדרגה, בצעו "בוטום טורן" חזק בבסיס הגל והתמקמו לפוזישן של קדיחה...:)

* * * * *

טיול הגלישה שלכם לספוטים אקזוטים מרוחקים תלוי בהרבה מאוד גורמים ועל אחת כמה וכמה, בים מומלץ שלא לשחק משחקים מיותרים. הכירו את יכולותיכם, גלשו במשנה זהירות, בחוכמה, בהחלטיות ובהפגנת כבוד למקומיים ולמקום. הסוד לטיול גלישה איכותי טמון בגישה שלכם לחיים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים