מצילים דולפינים בברזיל - החבר הכי טוב של האדם בים

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

ישנם רגעים מרגשים בחיים שיכולים להביא להזלת דמעות שמחה ורעד נוגה של רגש הקלה. רגע שכזה תועד במצלמת וידיאו בברזיל שבו נראים עשרות רוחצים אקראיים מצילים להקת דולפינים ששחו אלי חוף מסיבה שאינה ברורה. הסרטון המרגש גורם לתחושת גאווה אדירה על ההקרבה, על המעשה האצילי והיחס החם של בני האדם לחברו הטוב של האדם השוחה בים. למרות כל זאת הדאגה נותרת מקננת בנו: מדוע בחרו הדולפינים לשעוט אל החוף? האם הייתה זו טעות בכיוון או שהם בחרו לקפח את חייהם במכוון?

מידי כמה זמן אנו שומעים על מקרה שבו דולפין מוצא את גורלו שרוי על החוף, במקרה הטוב מישהו נמצא באזור ורץ להצילו וגורר אותו בחזרה אל הים. שומעים, אבל לא תמיד רואים. גרד טראו (Gred Traue) הוא צלם חובב שבמהלך חופשתו בחודש מרץ 2012 בארייאל דו-קאבו (Arraial Do Cabo) בברזיל, מצא את עצמו מתעד רגע מדהים של להקת דולפינים שוחה בקרבת החוף. הרגע המיוחד התפתח במהרה למצב טראגי שבו הדולפינים נתקעו על החוף והוביל למבצע הצלה חסר תקדים עם התגייסות המונית של רוחצים שגררו את הדולפינים חזרה למקומם הטבעי, במי הים.

הלהקה הגדולה שמנתה כ-20 דולפינים שעטה באופן לא מוסבר אל החוף ומצאו את עצמם במצב נואש שבו הם נתקעו על החול כשהם חובטים בסנפיריהם ואינם מוצאים דרכם חזרה אל המים. ציוציהם  הצורמים שנשמעים ברקע הסירטון מחמיצים את הלב וגורמים לצער רב. באופן אינטואיטיבי וחסר תקדים, אנשים ורוחצים שהיו במקום, הבחינו במתרחש והבינו מיד את גודל הסכנה. כולם ככולם התגייסו ללא היסוס לסייע בהחזרתם אל הים וגררו בנחישות את הדולפינים בזנבותיהם חזרה אל המים עד שאחרון הדולפינים שחה בשלום ובבטחה.

אירועים שבהם דולפינים מטילים את עצמם אל חוף מבודד במה שנדמה כ"התאבדות המונית" הוא לצערנו דבר שכיח ביותר שקורה בכל חלקת חוף טובה ברחבי העולם ולרוב לא ניתן להציל את כולם בגלל חוסר בכוח אדם. דוגמא לכך בפברואר 2012 הטילו את עצמם על החוף בקייפ קוד 129 דולפינים, ולמרות ניסיונות החילוץ והצלתם ע"י מקומיים, 92 מהם מצאו בכל זאת את מותם.

הסיבה להתאבדות דולפינים, אם בקבוצה ואם בבודדים היא בגדר תעלומה שההשערות לכך נותרות בגדר ספקולציות הסתברותיות. יש אומרים כי דולפין שאיבד את להקתו מעדיף ליטול את חייו כי אין ביכולתו לשרוד לבד. דעה אחרת  גורסת כי ברגע שלהקה מאבדת את כיוונה ואת חוש התמצאותה הברירה היחידה שנותרת להם היא לסיים את חייהם יחדיו. הדולפינים ידועים כיונק בעל חושי כיוון מדויקים שאת המשך התקדמותם במים הם עושים בעזרת במערכת סונאר משוכללת המובנית בתוך גופם, אבל במקרה של רעשי אדמה, צלילי עומק של צוללות, או כלי שייט אחרים יכולים להפריע לפעילות הניווט שלהם ולשבש את כיוונם.

Save the dolphines

מקרה מדהים כמו זה שתועד בברזיל שבו ישנה התגייסות המונית להצלתם של כל הדולפינים הוא דבר נדיר אך משמח ביותר. הדולפינים הם החברים הטובים ביותר של האדם במרחב הגדול של הים וראייה לכך קיבלנו בכבוד ההדדי שרוכשים בני האדם ליונק המקסים, על הקשר האמיץ, על כל טוב ליבו שמסמל את הנפש הטהורה היחידה בים הכחול הגדול.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים