ש שאק שאקה - Shaka - סימן שאתה גולש

מאת יואב נקש ספטמבר 24, 2015

בעולם שבו התקשורת מתורגמת לאחדות ואפסים ולהגייה של קולות וצלילים גרוניים, ישנה שפה בינלאומית עתיקת יומין שמתבטאת בסימני ידיים, ואין הכוונה לשפת הסימנים של האילמים. אחד מאותם אלפי סימנים מזוהה בעיקר עם גולשי הגלים, הסימן שמאגד בתוכו את הקארמה הנצחית שמאחדת בין הטבע לאדם ובהינף יד קלה היא מבטאת שייכות לעולם המים וקורמת קשרים בין אנשים שלהם אותה האמונה – הסימן הזה נקרא שאקה SHAKA.

גם אם לא ביקרתם מעולם בהוואיי לבטח הבחנתם במהלך חייכם בנפנוף היד המפורסם. סימן השאקה שמקורו בהוואי הוא הסמל האולטימטיבי לתרבות המקומית של ילידי האיים האקזוטיים רוויי הגלים. סימן השאקה הוא בסה"כ תנועה של כף היד שמתבטאת בזרת ובוהן מונפים בשקשוק מסוגנן. לשאקה כינויים נוספים כגון "Hang Loose" או "Right on" ("הכל טוב" או "כל הכבוד") תזכורת תמידית לכך שבהוואי לוקחים את החיים באיזי ובנחת ושהכול סבבה...

art2

מסלייטר ועד לאובאמה... יש מספיק שאקה לכולם :)

מצעירים ומבוגרים ועד לפקידי בנק ואישים מפורסמים, (וכמובן גולשים) סמל השאקה נהוג בכל מגזר בתרבות האיים ומהווה חלק בלתי נפרד מההווי של הוואיי. השימוש בשאקה נעשה בכל פעם שיש ברצונו של אדם לברך לשלום אלוהה (ALOHA) את חברו, להודות על מחווה שנעשתה עבורו או להגיד שלום ולהתראות. סמל השאקה הוא הרבה יותר מתקשורת ללא מילים, כשנעשה שימוש בסימן הוא מבטא את הקשר והזיקה לרעיון החיים והאנרגיה התרבותית של ילידי האיים. במהלך השנים, סמל השאקה שט לו אל מעבר לגבולות הוואיי ועגן בחוף המערבי של ארה"ב כבר בשנות ה-60'. משם המשיך הסימן וחצה יבשות, ימים ומדינות אל כל רחבי העולם. סמל השאקה הפך לשפה בינלאומית ובאופן אינטואיטיבי הוא מזוהה עם אחוות הגולשים.

איך מסמלים שאקה?

כולם יכולים לדבר את השפה של השאקה, זהו אינו מדע מסובך:

art3

  • בשלב הראשון יש לאגרף את היד ולמתוח לצדדים את הבוהן ואת הזרת בשעה ששאר האצבעות האמצעיות מקופלות פנימה.
  • בשלב השני יש להפנות את היד קדימה כשגב היד מופנות כלפי חוץ - תן לזה שקשוק קטן והנה למדת לדבר בהוואיין סטייל.

המקור של סמל השאקה

לסמל השאקה ישנן מספר גרסאות אך אין עוררין על כך שהמקור של הסימן קשור בקשר הדוק לתרבות הגלישה והחופים. גרסה אחת טוענת שהשימוש הראשון בסמל השאקה היה כבר בשנת 1940 ע"י מקומי בשם קלילי (Kalilei) תושב האי Lai. לקליליי חסרו שלושת אצבעותיו האמצעיות בידו הימנית בעקבות תאונה במטחנת קמח מקומית שבה עבד ובכל פעם שנפנף בידו לשלום השיבו לו חבריו באותה הצורה.

גרסה שניה מספרת כי קליליי ניסה למנוע מילדים להיכנס לשטח עבודתו כשהוא מגרש אותם בנפנוף ידו הפגומה – במנוסתם, הילדים כמובן השיבו לו בגיחוך כשהם מנופפים לעברו באותה הצורה. גרסה שלישית לסמל השאקה טוענת שאחד הגולשים החלוצים בהוואיי הרים את ידו מעל פני המים לאחר שכריש רעב נגס באצבעותיו. והגרסה רביעית והאחרונה טוענת כי את השאקה הביאו עימם מהגרים מספרד שקיפלו את אצבעותיהם האמצעיות והרימו את הבוהן כהזמנה לילידים המקומיים לבוא ולשתות עימם.

יש עוד כמה דרכים חביבות לסמל את השאקה: "מיני שאקה", "מגה שאקה" "רסטה שאקה" ועוד :)

מקור השם שאקה

גם כאן ישנן מספר מקורות וגרסאות: השם שאקה נשמע לראשונה בשנת 1960 כשנעשה בסימן שימוש בסרט מקומי של הטלויזיה בהונולולו שאותה אירח ליפי אספינדה. גרסה שניה מגיעה מאלו שמאמינים שמקורו של השאקה הוא משמו העתיק של בודהה שאקאיומי, שנהג להתפלל כששתי ידיו צמודות וקפוצות בסימן השאקה. וגרסה אהודה במיוחד על תושבי האיים היא שמקור השם שאקה מגיע מהביטוי SHARK EYE (עיני כריש) שזו בעצם מחווה קומפלימנטרית שנאמרת למשפחות, חברים ואנשים מכובדים. שמו של סמל השאקה נכנס לנבכי התרבות של האיים עד שבשנת 1976 מועמד ראשות עירונית בשם פרנקי פאסי השתמש במערכת הבחירות שלו בסמל השאקה לקידומו. בביקוריו של הנשיא האמריקאי ברק אובאמה באיי הולדתו, הוא משתמש לעיתים קרובות במחווה של השאקה.

תושבי הוואי משתשמשים בשאקה כחלק משגרת יומם... שאקה פה ושאקה שם.

השאקה הוא סמל מאוד פשוט אך יחד עם זה בעל עוצמה רבה. יהיה המקור של הסמל האנרגטי והחביב הזה אשר יהיה, הוא מסמל את הקשר ההדוק לתרבות ולרוח האיים. השאקה הועברה בירושה לאורך דורות רבים וממשיכה לאחד את תושבי האי עם מחווה שייחודית רק לה. כיום היא מייחדת גם תרבות וענף אדיר של גולשים בכל קצוות העולם, אז תתחילו לעשות ביד ולשקשק את השאקה :-)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים