מגזין +
מגזין +גלישה ← השראה על רגל אחת: מייק קוטס עומד איתן לצד הכריש ששינה את גורל חייו

השראה על רגל אחת: מייק קוטס עומד איתן לצד הכריש ששינה את גורל חייו

מאת אליעד כהן יולי 25, 2015

זה אינו סיפור טרגי שבמרכזו גיבור המבקש רחמים אלא סיפור גבורה והתמודדות אמיצה עם גורל אכזר. מייק קוטס (Mike Coots) הוא גולש ששרד את הטראומה הגדולה ביותר של אנשי הים לאחר שאיבד איבר חיוני בגופו (רגלו הימנית) בעקבות התקלות עם חית טרף ימית. הגולש בעל תעצומות הנפש הגדולות הגיע למסקנה שהמלחמה שעליו לנהל אינה דווקא החזרה לשגרת החיים הנורמלית, כי אם קרב בלימה שמטרתה להתגבר על פחדיו תוך כדי ניהול אורח חיים הרפתקני יוצא מגדר הרגיל.

היום ששינה את חייו

מייק קוטס, כיום בן 35, איבד את רגלו בגיל 18 בחוף הים הסמוך לביתו שנמצא בצדו המערבי של האי קוואי (Kauai) שבהוואי. המקרה ששינה את חייו ארע במהלך סשן גלישה של נבחרת הבוגי של בית ספר התיכון בו למד. ללא כל אזהרה מוקדמת, הגיח ממצולות הים כריש נמרי (Tiger Shark) וכמו צוללת קרב ננעל על רגלו הימנית. מתוך אינסטינקט בסיסי מולד שטבוע בילידי הוואי, הוא חבט עם ידו בחוזקה על אפו של הכריש וזה שחרר את רגלו וצלל חזרה אל מעמקי הים.

עומד על שתי רגליו. מייק קוטס התמודד עם אובדן איבר בגופו וטראומה שהייתה יכולה בקלות לשתק את תקוותו.

מייק שקלט כי הוא שרוי בסכנה שבין חיים למוות, החל לחתור במהירות בחזרה אל החוף. רק כאשר הביט לאחור במטרה לוודא שהכריש שחה מהזירה ואינו מתכוון לחזור לסיבוב שני, הוא הבחין ברגלו הקטועה צפה ומדממת על פני המים. האסימון בראשו של מייק נפל רק כאשר הגיע לחוף המבטחים וניסה לעמוד על רגליו - רק אז הבין שרגלו איננה עוד.

"...הוא הבחין ברגלו הקטועה צפה ומדממת על פני המים. האסימון בראשו של מייק נפל רק כאשר הגיע לחוף המבטחים וניסה לעמוד - אז הוא הבין שרגלו איננה עוד"

להתמודד עם תקיפת כריש זה דבר אחד אבל להתמודד עם קטיעה ולהמשיך לגלוש זה כבר עניין של כוח רצון!

ההתמודדות של גולש קטוע רגל

תקיפת כריש ובמיוחד כזו שכוללת איבוד גפיים, גורמת לטלטלה עצומה בחייו של אדם. דוגמא קטנה לכך היא תגובתם האמוציונלית של מיק פנינג וג'וליאן ווילסון כפי שבאה לידי ביטוי בראיון ששודר לאחר אירוע התקיפה בג'פריס ביי - קורבנות רבים ברחבי העולם שחווים טראומה דומה אינם חוזרים לעסוק בספורט ימי לאחר מכן. לעומת זאת, מייק חזר אל הגלים חודש אחד בלבד לאחר האירוע. זה המינימום שאפשר לצפות מאדם אשר גדל באי בו צמחו אגדות ו"משוגעים" כמו אנדי איירונס ז"ל שכבר בתור פעוט רכב מעל השוניות החדות של חופי קאוואי.

כאשר מייק הבין כי חלומו להיות גולש בוגי מקצועי לא יתגשם, התגבשה ההחלטה בדעתו למצוא תחביב חדש שיממש בצורה אחרת את אהבתו לאוקיינוס הגדול. כחמישה שבועות לאחר התקיפה מייק טס לסנטה ברברה שבקליפורניה בכדי ללמוד את אומנות הצילום. בתוך פרק זמן קצר התברר כי כשרון הצילום היה טבוע בנפשו וכיום קוטס מתמחה בצילום טבע, גלישה ונופים של ים. אחת המטרות העיקריות שקוטס מנסה להשיג בעזרת עבודות הצילום שלו היא הצגת יופיו ועצמתו של האוקיינוס והמחשתו לאלו אשר אינם חווים אותו הרבה בשגרת חייהם.

אי אפשר בכלל להבחין שמייק גולש עם רגל תותבת. על אף הטראומה הוא לעולם לא איבד את שמחת חייו.

חוזר לגלוש עם רגל תותבת

הפעם הראשונה שבה ניסה לגלוש מאז אירוע התקיפה הייתה בחופי קליפורניה עם גלשן גלים רגיל - זאת מכיוון שהגלים פשוט לא התאימו לבודיבורדינג. ניסיונו הראשון בגלישה לווה בספקות רבים והשאלה שניקרה במוחו הייתה "האם הרגל התותבת שהותאמה לצרכיו לא תהווה עבורו מכשול לכשיעמוד על הגלשן?". להפתעתו, הרגל התותבת עמדה בעומס כבר בניסיון הראשון ועולמו טולטל בפעם השניה... אם כי הפעם היה זה לטובה.

בחלוף הזמן מייק עיצב עבורו פרוטזות של רגליים נוחות וגמישות העשויות מקרבון - כאלו שיתאימו לרכיבה על הגלים. בכדי שאלו יוכלו לעמוד בעוצמת הגל, הפרוטזות נדרשו להיות חזקות, קלות, גמישות, והכי חשוב מותאמות לגולש שמרכיב אותם - זאת על מנת שיוכל לשלוט על המהירות ויציבות הגלשן גם ללא אחיזה מוחלטת של כף הרגל.

לא וויתר על הגלישה, מייק גולש עם פרוטזה מיוחדת שמעניקה לו אחיזה ויציבות מרבית על הגלשן

על אף זאת מייק מתוודה כי עד היום הוא מתקשה למצוא את המיקום הנכון והמיטבי של הרגל התותבת על הגלשן. בשיתוף פעולה עם חברת "אוסור" (Usur), המפתחת איברים תותבים, הוא עובד על פיתוח ושיפור פרוטזות מיוחדות לטובת אלו אשר איבדו גפיים וחלומם הוא לעסוק בספורט הימי. 

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

צלם ופעיל חברתי וסביבתי - מגן הכרישים

האירוע שאותו חווה מייק התרחש לפני 14 שנים וכיום הוא נמצא כבר בשנות השלושים לחייו. בשנים שחלפו הוא התנסה בחוויות מגוונות ומאתגרות שאני בספק אם רוב בני האדם ההולכים על שנים היו מעיזים ולו רק מלחשוב לעשותם. מידי פעם הוא מוצא את עצמו גולש על גלי הענק של וואימאה, זאת כמובן לאחר שהוא מקפיד לעטוף את החיבור לרגל התותבת עם שכבות של נייר דבק בכדי שלא תעוף מהכוח העצום של הגלים. כחלק מההזדהות ומתן דוגמה לקטועי גפיים, מייק פעיל בארגון "חבריה של בת'אני" (Friends of Bethany) המסייע לילדים בהוואי. בראש העמותה עומדת כמובן בת'אני המילטון, "הגולשת בנשמה", שחוותה אירוע דומה כאשר איבדה את זרוע ידה במפגש עם כריש טיגריס גם כן. 

הגולש שאיבד את רגלו בתקיפת כריש חזר לים בכדי להגן עליהם. מייק קוטס קיבל את שקרה לו בהבנה גמורה.

בנוסף לצלם וגולש מוכשר, מייק נחשב לפעיל חברתי ידוע ולוחם סביבה נועז. הוא שם לעצמו מטרה עילאית שעיקרה היא מלחמה בציד הכרישים ושמירה על אוכלוסייתם. למרות שכריש הוא זה ששינה את דפוס מהלך חייו, הוא מעריך ומבין את חשיבותם הביולוגית לעולם.

סיפורו של מייק גורם לתחושת אופטימיות בנוסף להשראה אדירה. תחשבו לעצמכם, מה אתם הייתם עושים במידה והייתם מוצאים את עצמכם במצב שבו אולי לא תוכלו לגלוש יותר לעולם? האם הייתם מוותרים או שנלחמים כמו מייק? אני מאמין שגם אתם וגם פנינג, במידה והיה מאבד איבר, הייתם מצלצלים לקוטסי כבר במהלך השבוע הראשון של ההחלמה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
אליעד כהן

בן 24, יליד ראש העין. בגיל 13 עברתי ללוס אנג'לס, קליפורניה, שם למדתי לגלוש בחופי מליבו. בגיל 17 חזרתי ארצה והתגייסתי לצבא. כיום, סטודנט לתקשורת ולמנהל ומתגורר בראשון לציון. חובב קולנוע מושבע, רוק קלאסי ובעיקר אוהב את הים.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים