שיאי העולם בסקייטבורד ורולר-סקייט

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

החומה הסינית, ומגדל אייפל הם שני מונומנטים עצומים בגודלם אך ישנם סקייטרים שקוראים תגר על הגדולים שבמבנים ומנסים להתעלות על הקשים שבאתגרים בספורט האקסטרים. בשנים האחרונות נעשו מספר נסיונות מוצלחים לשבור שיאים אנושיים על קרש עם ציריות וגלגלים לפניכם שלושה מבין השיאים שמגמדים את הגדול שבמבנים.

קפיצת סקייטבורד מעל החומה הסינית

דני ווי (Danny Way) בן ה- 30 מקליפורניה אלוף משחקי ה-X Games לשנת 2008 הצליח לבצע קפיצה ונחיתה מושלמת ברמפה שנבנתה במיוחד עבורו (ובהשראתו) מעל החומה הסינית. דני וויי תכנן את ה"מגה רמפה" הזו באורך 100 מטר המתנשאת לגובה של 10 קומות במשך כשנה אך כיממה לפני שבירת השיא הוא ערך קפיצת ניסיון שבה הוא נקע את קרסולו באופן חמור.

למרות הקרסול הנפוח והכאבים שפקדו אותו הוא הופיע לפני מאות צופים נלהבים והצליח לקפוץ למרחק של 70ft (כ- 24 מטר) כשהוא מרחף באויר בגובה של 23.5 ft(7.5 מטרים) ומאיץ למהירות של 80 קמ"ש. סיום הקפיצה ברמפה השניה הייתה לגובה של 8 מטרים באוויר! על הקפיצה הוא חזר במשך חמש פעמים רצופות.

דני וויי החזיק בכל השיאים בזכות הקפיצה מעל החומה הסינית במשך 3 שלוש שנים אבל לזכותו גם תואר נוסף של היחיד שקפץ עם סקייטבורד ממסוק... ללא מצנח.

קפיצת רולר סקייט ממגדל אייפל

החומה הסינית אאוט, מגדל אייפל אין. טייג כריס (Taig Khris) הצרפתי  בן ה-35 ואלוף העולם בפעם השלישית הוא מקצוען אקסטרימי שנוסע על רולר סקייט מאז היה בן 6. במאי 2010 הוא עשה את הדבר הנועז ביותר שנצפה בתחום קפיצות הסקייט כשהוא ביצע קפיצה מהקומה הראשונה של מגדל אייפל מגובה 41ft. שהם כ-12.5 מטרים של נפילה חופשית אל עבר רמפת רבע פייפ (quarterpipe) שהסתיים במזרון אוויר ענק.

לאחר הקפיצה אמר כריס כי זו הייתה אחת הפעמים שבה הוא באמת את הרגיש את פעימות האדרנלין. והוא מקווה לתת דוגמא לכל בני האדם שרוצים לפרוץ את גבולות הפחד וללכת אחר תשוקותיהם ולהגשים את חלומותיהם. בקפיצה זו כריס שבר את שיאו של דני ווייד האמריקאי שעמד על 8.5 מטרים של נפילה חופשית ממסוק.

קפיצת רולר סקייט הארוכה ביותר

שוב טייג כריס הצרפתי והפעם "במלחמתו" עם ווייד האמריקאי, ביולי 2011 הוא שבר את השיא של הקפיצה הארוכה ביותר. אלפי צופים התגודדו במתחם הציורי במונמרטר (Montmartre) לצפות בטייג שובר את שיאו הקודם של דני וויי כשהוא קופץ למרחק של כ-30 מטרים עד הנחיתה/התרסקות על המזרונים. טייג  קפץ למרחק של 95 ft שהם כ-30 מטרים באזור הבזיליקה של Sacre Coeur בפריז פעמיים רצופות כאשר בפעם השנייה הוא גם ביצע פליפ מסוגנן באוויר.

טייג כריס ודני ווייד הם שני סייקו-סקייטרס שפורצים את גבולות הפחד בפעלולים אקסטרימים לחלוטין. רבים עדיין חושבים שלמרות השיאים ששבר כריס הצרפתי, הקפיצה של דני וויי מעל החומה הסינית היתה המרשימה ביותר שכן היא נעשתה על רמפות המשכיות ולא רק קטע קצר של נפילה או קפיצה בכדי לשבור שיא של זמן וגובה. בכל מקרה שיאים נועדו בכדי שיוכלו לשבור אותם... מעניין  מי יהיה הסייקו סקייטר הבא...?

art2

שיאים נוספים בסקייטבורד

האולי (Ollie) הגבוה ביותר

דני וויינרייט (Danny Wainwright) מאנגליה מחזיק בשיא לקפיצת האולי הגבוהה ביותר שתועדה אי פעם - מטר אחד ועשרה סנטימטרים (1.10מטרים).

מרחק נסיעה ב-24 שעות

טד מקדונלד (Ted Macdonald) ידוע גם בכינוי טד היחף (Barefoot Ted) נסע בשנת 2008 מרחק של 242 מייל (390 ק"מ) עם הסקייטבורד

art4

art3

הכי הרבה סיבובי 360

באליפות העולם בלונג ביץ' קליפורניה שנת 1977 ראס האוול (Russ Howell) קבע שיא עולם בסיבובים רצופים של 360 במשך 163 פעמים.

המהירות הגבוהה ביותר

ב-31 בספטמבר 2010, מישו ארבן (Mischo Erban) בן ה-27 מקנדה קבע שיא עולם כשהוא "טס" על סקייטבורד במהירות של 130 קמ"ש. לשם כך הוא נסע על לונגבורד בירידה תלולה, האיץ והמשיך לשייט במהירות השיא.

הסיבוב הגדול ביותר בקפיצה

רבים מצליחים לעשות שני סיבובים של 900 מעלות אבל אף אחד לא הצליח לשבור את השיא של טוני הוק. בשנת 1999 במהלך תחרויות ה-X Games, טוני הוק (Tony Hawlk) האגדי הצליח לעשות 2 וחצי סיבובים מלאים באויר בקפיצה על רמפה (1080מעלות).

הכי הרבה קפיצות אולי (Ollie) רצופות על רמפה

ב-17 בספטמבר 2007 רוב דירדק (Rob Dyrdek) הצליח לבצע 46 פעמים רצופות של קפיצות אולי על רמפה של "האלף פייפ" (Half Pipe).

art6

עמידת הידיים הארוכה ביותר

עד כמה שזה נשמע טפשי זהו אחד התרגילים הקשים. ראס הוואל (Russ Howell) נכנס לספר השיאים של גינס כשהוא הצליח לעמוד על ידיו בנסיעה על סקייטבורד למשך 2 דקות רצופות.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים