מגזין +

Slater או Webber...? מי הוא הממציא האמיתי של בריכת הגלים הסיבובית?

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

לאחר שנים רבות של יחסי ציבור עמומים, הרבה שמועות וסודיות (כמעט) מוחלטת, החברה של קלי סלייטר מציגה בפעם הראשונה תמונות ומנדבת מידע על הדור הבא של בריכות הגלים שתבנה בעזרתה של חברת סרף-פארק מפלורידה. החברה של קלי מוכנה לשנות את פני ההיסטוריה של ענף הגלישה עם יעד גלישה מהמעלה הראשונה: בריכת גלים עם הגל שאינו נגמר...!  100 אחוז גלים, פארק מים ייחודי וחוויה רצופה בהנאה לכל אלו שיבואו בתחומיו. אבל... למי באמת שייך הרעיון המקורי והפטנט של הגל הסיבובי? ארצות הברית נגד אוסטרליה בכתבה הבאה:

"חברת הגלים של קלי סלייטר" (The Kelly Slater Wave Company) מבטיחה חוויית גלישה שאין כדוגמתה שמיועדת לכל  רמה בין אם אתה גולש מקצועי או מתחיל. הגל האינסופי תוכנן בצורה מעגלית ייחודית שמאפשרת ייצור מרבי של גלים, מנגנון יעיל ביותר עם זרם המשכי שבו הגולשים יוכלו להיכנס ולצאת מהבריכה כאוות נפשם. הבריכה תספק גלי צינורות חלולים ופתוחים, קירות של מים לביצועים חזקים והתאמה מיוחדת של הגלים לכל רמה של גלישה ו/או לפי העדפה אישית. הבריכה תספק לגולשים המתחילים גלים נמוכים ונגישים עם קצף, הגולשים יוכלו לקבל הדרכה מקצועית מצוות מאמנים ויאבזרו בגלשנים מתאימים כגון בוגי או עם גלשן סופט-בורד (גלשן לימוד). לגולשים המנוסים הגלים יותאמו ליכולותיהם: גלים גבוהים יותר, מעוגלים לקדיחת צינורות ועם קירות לביצועים רדיקליים של אייריאלים מסוגננים.

art4

מהי הטכנולוגיה שעומדת מאחורי הרעיון של בריכת הגלים המעוגלת ואיך זה עובד? חברת הגלים של קלי סלייטר נעזרה במוחות המבריקים של טכנאי הידרומכניקה, מומחי הנדסה תעשייתית ובטובי המדענים ומהנדסים של מרכזים אוניברסיטאיים ידועים. אחד מאותם אנשים מבריקים ששיתף פעולה עם חזונו של סלייטר להקמת בריכת הגלים הוא אדם פינצ'אם (Adam Fincham), המנהל הטכנולוגי בחברת הגלים של קלי סלייטר, דוקטור במדעי ההידרודינמיקה, חוקר ימי ומרצה באוניברסיטה של דרום קליפורניה: "בריכת הגלים של קלי סלייטר תפיק גלים ע"י גנראטורים הידרופוילים (מחוללי סנפיר) שייצרו סוול גלים לפי גובה שיותאם מראש." מסביר פינצ'אם, "בניגוד לשיטה הלא יעילה של שאיבת אוויר למי הבריכה ליצירת גלים, הקונספט של בוכנות הידרופויל הוכחה כטכניקה שמפיקה את המרב והמיטב שבגלים, המערכת עמידה בתנאי לחץ המים, כוח הדחיסה ויעילה ביותר בהפקת גלים."

מודל פארק הגלישה המלאכותי מסוגל לייצר גלים במגוון צורות וגבהים, אינו דורש טיפול רב ואחזקתו נמוכה. ההידרו-טכנולוגיה שמיושמת בבריכת הגלים התפתחה במהלך השנים לשליטה בזרמים ובגלים במתחם של אגן מקוער (בריכה מעגלית) כך שניתן לשלוט בכל הפרמטרים של גובה, זרימה וקצפים. עומק ומתווה קרקעית הבריכה תוכנן כך שהיא תבנה מעליה את הגלים בצורה מושלמת עם התחשבות בהדגשים בטיחותיים לגולשים אך יחד עם זאת תאפשר המשכיות רצופה לתנועת הגלים הסיבובית. עם צפי של 47 מיליון גולשים שיגלשו על הגלים בבריכה של סלייטר עד שנת 2020, החברה מתכוננת להקמתה החלוצית בעיירה פימפמה (Pimpama) בגולד קואסט אוסטרליה. מחיר שעת הגלישה טרם פורסם אך החברה מציינת שהמחיר יהיה הרבה יותר זול ממה שמוצע כיום בבריכות גלים ברחבי העולם.

ועכשיו לטוויסט מעניין בסיפור: האם אלוף העולם האמריקאי בעצם "גנב" את הרעיון מוובר (Webber) האוסטרלי?

art2

בזמן שחברת הגלים של סלייטר מציגה את חזון הגל הסיבובי שאינו נגמר, באוסטרליה מרימים גבה לנוכח הרעיון הזהה שבעצם פותח לראשונה לפני עשור ע"י השייפר הנודע נת'ן וובר (Nathan Webber).

איור ראשווני של בריכת הגלים על פי החזון של Webber

הכול החל בשנת 2002 בזמן שוובר התחיל בסדרת ניסויים של שבירות גלים ע"י סירת-ווייק (Boat Wake) בנהר. וובר תהה כיצד הוא יוכל להנציח את הגל, להגדיל את גובהם של הגלים ולגלוש עליהם. לשם כך הוא נעזר במדענים של חקר הים באוניברסיטת טסמניה ויחדיו הם הגיעו לרעיון של ייצור גלים מלאכותיים בבריכה מעוגלת עם אי שנמצא במרכזה. הרעיון של הפקת הגלים התבסס על אותה הטכניקה שבה סירות-ווייק יוצרות את הגלים: חמש זרועות עם סנפירים גדולים בתחתיתן נמתחות לאורך הקיר החיצוני של הבריכה ונעות בתנועה סיבובית וכך הן יוצרות את הגל האינסופי.

webber wave pool בריכת גלים של וובר

art5

איור מתקדם של בריכת הגלים וטכנולוגיית שני גלי הצינורות על פי Webber

באפריל 2003, וובר ואחיו דן, רשמו את רעיון בריכת הגלים הסיבובית כפטנט רשמי: “בריכת גלים מעגלית” (Circular Wave Pool). שבועיים אחרי רישום הפטנט, אמריקאי בשם מייקל רוברטס (Michael Roberts) רשם פטנט משלו שנקרא "טבעת גלישה בבריכת גלים" (Surfing Ring Wave Pool) – בריכת גלים מעוגלת עם אי במרכזה... זרועות ינועו בדופנות הבריכה וייצרו גלים בלופ שאינו נגמר..." – נשמע מוכר? זמן לא רב אח"כ רצו שמועות על גולש מקצוען ידוע שהשקיע בפטנט של רוברטס.

בנובמבר 2003 גרג וובר ואחיו הפיצו סרטון קצר של גלים מושלמים שנשברים על גדת הנהר שאותם מחוללים סירות, ובעקבות כך זו הייתה הפעם הראשונה שקלי סלייטר יצר קשר באימייל עם וובר שהביע את התפעלותו מהרעיון. שבע שנים אח"כ, בדצמבר 2010, סלייטר השיק את חברת הגלים שלו (KSWC= Kelly Slater Wave Company).

Kelly Slater wave pool קלי סלייטר בריכת גלים

נראה מוכר? בריכת הגלים של קלי סלייטר

כשנשאל וובר האם הוא חושב שסלייטר העתיק את הרעיון שלו הוא השיב כך: "זה בהחלט אפשרי. אפילו קלי בעצמו העיד באי מייל שהוא שלח לי שהוא אהב את הרעיון שהצגתי בסרטון. אולי הוא בחן רעיונות אחרים באופן חשאי אבל אני עשיתי הרבה פרסום לקידום הרעיון כך שאני מאמין שיש אפשרות שהוא התבסס על הפיתוח שלי. אני לא רוצה להגיד שהוא העתיק את הרעיון אחד-על-אחד בגלל שאני לא יודע בוודאות באיזו טכנולוגיה הוא משתמש והאם הוא שדרג את הפיתוח אבל בסופו של דבר הוא מתבסס על פטנט אחד ואני על אחר כשלשניהם תאריכים שונים, אז אם מישהו רוצה לוודא איזה פטנט נרשם קודם זה יענה על השאלה בצורה יותר רלוונטית. באתר של "חברת הגלים של סלייטר" ראיתי רק טיזר אבל אני מניח שהוא הולך בדרך שאני סללתי. אין לי מושג באיזה שלב של פיתוח הוא נמצא אבל אם לקלי יש את אותו רעיון כמו שיש לי אז זה בסדר, אנחנו נתחרה בשוק שגם כך יש לו ביקוש גדול".

אז מילה לסיום מצלם ים: אי אפשר שלא להתפעל בתגובתו הנינוחה של וובר אל מול "הספק העתק" של קלי סלייטר לרעיון הפטנטי שלו... כל הסימנים מראים שישנו גורם בעייתי במימושו של הפרוייקט מבחינת סלייטר שכן הפטנט שלו נדחה מספר פעמים בגלל קווי מתאר זהים לפטנט של וובר. וככל שזה נוגע לקהילת הגולשים אולי כדאי יהיה שיפסיקו לסובב אותנו בבריכה ויאללה... גשו לעבודה. מספיק עם הטיזרים, סכמות, מצגות וניסויים של גולשים מיניאטורים ביו-טיוב - מבחינתנו זה לא משנה, אנחנו רוצים כבר לגלוש על גל שאינו נגמר בבריכה של וובר וגם בזו של סלייטר :)

חזון משותף לכולם... בריכת גלים שתאפשר כניסה של ענף הגלישה לאולימפיאדה! מי יהיה הגולש הראשון בעולם שיזכה במדליית זהב...?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים