מגזין +
מגזין +גלישה ← בן 85 ועדיין גולש: בארי 'מאגו' מקגיגן המתחרה המבוגר ביותר בעולם

בן 85 ועדיין גולש: בארי 'מאגו' מקגיגן המתחרה המבוגר ביותר בעולם

מאת יואב נקש ספטמבר 21, 2014

שאף אחד לא יגיד לכם שאתם זקנים מכדי לגלוש ולבטח אל בן 85 ועדיין גולש: בארי תגידו את זה לגולש האוסטרלי בן ה-85, בארי מקגיגן (Barry McGuigan) הידוע בכינויו החביב "מאגו" (Magoo). הוא אולי לא נחשב לגולש הזקן ביותר בעולם אבל הוא מחזיק בתואר הבלתי מעורער של המתחרה המבוגר ביותר בעולם. כן, גם בגילו המופלג הוא מאריך את חייו על פני האדמה כשהוא מנצל כל רגע קט על הגלים בים.

בארי "מאגו" מקגיגן נולד בשנת 1929 והחל לגלוש בגיל 15. את הגל הראשון הוא תפס בצפון בונדי (Bondi) על גלשן עץ כבד וארוך שנקרא על שם צורתו Toothpick (קיסם) ומאז הוא פשוט לא הפסיק לרכוב על הגלים להנאתו. מאז אותו יום בשנת 1944 הוא בודק באופן עקבי את הים, מקבל תמיכה והשראה מאישתו ושומר על גישה חיובית שמתבטא בחיוך לבבי על פניו. את הכינוי "Magoo" הוא קיבל מחבריו על שמה של דמות מצוירת מצחיקה וחביבה שהייתה ידועה באותה התקופה - גם בארי וגם "מר מאגו" המצויר שותפים לאופי שובה הלב, המצחיק והנחמד.

עוד בצעירותו, בארי מגיגן התחרה בגלישה והצליח להעפיל למקומות גבוהים ולזכות בתארי גלישה מקומיים וארציים. התחרות שבה התבלט במיוחד נערכה בשנת 1963 במקאהה (Makaha) באליפות הוואי שבה הוא גלש בגבורה על גלים של 20 פיט ויותר. מאז ועד היום הוא לא הרפה את רגלו מגז התחרויות. לפני כשנה הוא זכה במקום השני באליפות הלונגבורד האוסטרלית שנערכה בפורט מקורי (Port Macquarie NSW) לגילאי 65+ ועל אף זאת הוא בוחר שלא להתרגש מכך ולהשאר Cool כהרגלו.

"השתתפתי במספר תחרויות במהלך חיי אבל אף פעם לא התחריתי תחת לחץ" אומר מקגיגן בנימה השלוה והרגועה האופיינית לו. "גלישה היה מאז ומתמיד דבר שעשיתי בכיף ובהנאה וכך גם היו התחרויות בשבילי, ואם אסכם את זה במספר מילים אז אגיד: תמיד שונה, נעים, ממכר ומאתגר. זה כיף ונחמד כשהגל נמוך ואפשר להתאמן על תרגילים, זה מלהיב כשהגל גבוה ואתה צריך להתמודד ולשרוד אותו."

בסרטון הקצר Still Swell in 85 (שם שמשלב בתוכו משחק מילים חביב בעל משמעות כפולה), מובא תקציר סיפור חיי הגלישה של בארי "מאגו" מגיגן; כיצד הדרך רבת השנים בגלישה עיצבה את אופיו המיוחד, הרחיבה את נקודת מבטו והאריכה את חייו. לפני 15 שנה, בהיותו בן 70, נמצא כי הוא חולה במחלת הסרטן. על אף האבחנה של המחלה הנוראה רוחו לא נפלה והוא המשיך לעסוק בספורט שהיה תמיד בשבילו לרפואה. יחד עם אישתו הם עורכים תחרויות צדקה שאת ההכנסות שלהן הם תורמים ביד רחבה לחקר הסרטן ולאנשים החולים במחלה. על אף כל זאת, גילו אינו ניכר עליו. שערו עדיין עבות, גופו ושריריו אינם בוגדים בו ולחתור על הברכיים בגילו המופלג זה פלא רפואי שמעורר השראה.

בסיפור חייו של בארי, "הזקן והים" מקבל משמעות חדשה. זה לא הגיל אלא הגישה לחיים. את המוטו הזה צריך להנחיל כבר מגיל צעיר בכדי שיוכל להעניק דוגמא לדרך שבה ניתן להאריך חיים וליהנות מהדרך. גם בימים אלו מאגו ממשיך לגלוש ואנו מאחלים לו עוד שנים רבות של רפואה שלמה וגלים ארוכים ויפים כמו חייו :)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים