מגזין +
מגזין +קהילה וחברה ← דוריאן "דוק" פסקוביץ' ז"ל - קווים לדמותו של גולש אגדה ואבי הגלישה בישראל

דוריאן "דוק" פסקוביץ' ז"ל - קווים לדמותו של גולש אגדה ואבי הגלישה בישראל

מאת יואב נקש נובמבר 11, 2014

הוא אבי הגלישה בישראל. היהודי הנודד שעשה ביקורו בישראל art1בשנות ה-50' והכיר לעם היהודי את הגלישה במולדתו. דוריאן "דוק" פסקוביץ' הלך לעולמו בגיל 93 והשאיר עולם, אומה ועם עצובים וכואבים. סיפורו של האיש אשר היה אגדה בחייו ושאהבתו לים, לגלישה, לישראל ושאיפתו לשלום ומורשתו ימשיכו לעשות גלים גם לאחר לכתו ולעד. דוריאן פסקוביץ - קווים לדמותו.

art4

ראשית חייו ומשפחתו

דוריאן פסקוביץ' נולדב-03 במרץ 1921 בעיירה גלבסטון (Galveston) בטקסס. הוא אחד משלושה ילדים, נצר למשפחת מהגרים מרוסיה. בשנת 1934 המשפחה עברה לסן דיאגו קליפורניה. בשנת 1946 הוא סיים בהצלחה לימודי רפואה בסטנפורד (Stanford Medical (School. הוא התגרש משתי נשותיו הראשונות שהביאו לעולם את שתי בנותיו הראשונות. הוא נישא בפעם השלישית לבחירת ליבו ג'ולייט והקים משפחה גדולה עם תשעה ילדים. בתחילת שנות ה-70 הקים פסקוביץ בדרום קליפורניה את בית הספר לגלישה הראשון בעולם.

היהודי הנודד

דוריאן פסקוביץ' גידל את משפחתו בדרך שאינה שגרתית. במשך רבע מאה (25 שנה) משפחת פסקוביץ' הגדולה חיה את חייה בדרכים כשהם מתגוררים בקאמפרוואנים (קראוון על גלגלים). גידול ילדיו בצורה זו הייתה חלק מפילוסופיית חיים שדגלה באורח חיים בריא והסתפקות במועט. במהלך חייהם בדרכים, אף לא אחד מילדי משפחת פסקוביץ' למד במסגרת חינוכית מוסדית ודוריאן האמין שאת החכמה הם ירכשו מטיוליהם בעולם וממפגשיהם עם אנשים ותרבויות שונות. הוא השקיע רבות בדחיפתם לעסוק בענף הגלישה ולהתחרות (בנו, ישראל הידוע גם בכינויו איזי, היה אלוף העולם בגלישת גלים בלונגבורד). לכשגדלו ועברו לחיים עצמאיים, ילדיו הביעו רגשות מעורבים על הדרך שבחר אביהם לגדלם.

art2

הדוקטור

פסקוביץ' שסיים את לימודי הרפואה בסטנפורד בשנת 1946 המשיך לעסוק בתחום ולחיות על פי צו בריאותי. כל בוקר במשפחתו החל בארוחה שכללה דייסת דגנים עשירה, פירות וירקות מזינים. ברבות השנים פסקבויץ' המשיך ליחס חשיבות רבה לתזונה בריאותית נכונה והפך להיות הגורו של הגולשים בתחום הנ"ל. הוא פיתח טכניקת דיאטה דלה בשומן המשולבת באימון גופני. פסקוביץ' כתב הספר "Surfing and Health" שהפך רב מכר, העוסק בפילוסופייה ובריאות.

דוריאן וישראל

לאחר שני נישואיו הכושלים וכאשר לא מיצה את עצמו בתחום הרפואה הוא חיפש את אושר ואולי גם את בחירת ליבו, הרחק מעבר לים ועשה פעמיו בשנת 1956 לארץ היהודים, ישראל. הוא נסע לביקור שארך כשנה ומצא את עצמו מאושר יותר משהיה אי פעם. במהלך משבר סואץ ולקראת מבצע קדש דוריאן רצה להתנדב לצה"ל אך בקשתו נדחתה בגלל גילו. במקום להתגייס הוא לקח את הגלשן שלו (היחיד שהיה בארץ) והלך לגלוש בחוף פרישמן. באותה העת  הוא גם עבד כמציל בחוף פלמחים ולימד את המצילים שחתרו על חסקה את רזי גלישת הגלים.

art6

לאחר ביקורו בארץ והחויה האדירה שחווה בשהותו, פסקוביץ חזר לארצו חדור מוטיבציה להקים נבחרת ישראלית שתתמודד באליפויות העולם בגלישה. לשם כך הוא שלח לישראל שישה גלשני לונגבורד ארוכים העשויים מעץ בלסה עם לוגו בצורת דגל ישראל. גלשנים אלו הגיעו לידיו של שמאי קנצופולסקי הידוע בכינויו "טו?פ?סי", שהמשיך את מסורתו של דוריאן לביסוס ענף גלישת הגלים בישראל.

Surfing For Peace

באוגוסט 2007 הקים דוריאן פסקוביץ' יחד עם בנו דיוויד, ארתור רשקובן וקלי סלייטר את פרויקט הדגל של הגולשים לקידום השלום: "סרפינג פור פיס". מטרת היוזמה הייתה להעביר גלשנים לגולשים ברצועת עזה בניסיון לגשר על המחסומים הפוליטיים והבטחוניים. הפרוייקט הנ"ל נחל הצלחה גדולה ועשה גלים של שלום שהדהדו בכל העולם. בחודש אוקטובר 2007 הגיע פסקוביץ' לביקור היסטורי יחד עם בנו דייויד, קלי סלייטר ומקואה רות'מן ואביו להופעה בתל-אביב.

במהלך האירוע בתל-אביב נשא פסקוביץ' דברים מרגשים שנגעו ללב כולם, דבריו היו רכים ומעודנים וקולו חוצב סלעים, האיש המבוגר, לבוש מכנס קצר וחולצה פרחונית דהויה חלק רגע של זכרון וכבוד לכל אותם מליון וחצי ילדים שנספו בשואה שהיו יכולים להיות היום כל אחד מהגולשים בעולם... – את דבריו הוא לא סיים לפני שקרא בגאווה על כך שהעם היהודי כיום הוא עם חופשי ועצמאי ואין כל עוררין על החופש שלנו לגלוש היכן שאנו רק רוצים – ! (בקטע שלעיל מופיע חלק קצר רק של סיום דבריו. חלק ראשון חסר של דבריו: "והם, העם היהודי...")

נפרדים

פרידה היא דבר קשה מנשוא, בפרידה אנו רוצים להגיד שלום אבל המילים נעתקות מהגרון. הדמעות כובשות את ההברות וכל שנותר לנו לבסוף הוא להרכין ראש. בפרידה הזו אנו רוצים להגיד תודה, להעניק את הכבוד הראוי לאיש עם הנשמה של הגלישה. לאח היהודי, לחבר של הגלים. קלי סלייטר פרסם הספד פרידה על הדמות שאותה העריץ כל כך וגם אני שהכירותי האישית איתו הייתה מזערית רוצה להגיד רק משפט אחד מליבי: 

דוריאן היקר Surf in Peace
שלום חבר / Aloha My Friend

dorian

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים