מגזין +

מאדים של הגולשים: איך היה נראה הים הכחול שעל הכוכב האדום?

מאת יואב נקש אוקטובר 14, 2015

ככל שידוע לאנושות, החיים לא יכולים להתקיים ללא מים. 70 אחוזים משטחו של העולם בו אנו חיים מכוסה בטיפות של H2O המעניקים לאדם ושאר מינים של חי תנאים נאותים להשרדותם, פריחתם ושגשוגם על פני האדמה והים. ככל שזה נוגע למרחב ידיעותינו על החיים ביקום הקרוב אלינו, כוכב הלכת שלנו הוא יחיד במינו במערכת השמש ואין שני לו. לפחות כך חשבנו. סוכנות החלל האריקאית NASA פרסמה לאחרונה נתונים המעידים על זרימה של מים במאדים, ועם התגלית המדעית הם אף יצרו אילוסטרציה שממחישה כיצד היה נראה הים העתיק על הכוכב האדמוני.

רבים מאיתנו, בני האדם, סבורים שהשמש סובבת אותנו (אצל חלקנו היא אפילו זורחת מהת*ת..) אך לפני שנטפח לעצמנו על השכם ונאדיר את שמנו בתור ה"נבחרים" אולי כדאי שנבין שלפני הכל אנו סוג של אורגניזם שיודע רק לתקשר יותר טוב בינו לבין עצמו (או שלא). הכוכב הכחול הוא אינו בהכרח היחיד במערכת השמש הזו ואולי ברגעים אלו יש עוד מספר כוכבים שבהם מתקיימים סוגים אחרים של חיים, אז לפני שניסע בזמן לעוד פרק בסדרה "מסע בין כוכבים" נעצור לרגע על הכוכב הקרוב ביותר אלינו במרחק 228 מיליון קילומטרים שעליו יש מצב סביר שנשברו גלים.

מימין: הים ההיסטורי במאדים לפני 4.3 מיליארד שנים... גודלו כמחצית משטח הכוכב האדום. בטוח שהיו גם גלים. משמאל: מאדים המדברי כפי שהוא היום

כיום מארס הוא כוכב מדברי עם כיפת קרח בקוטבו הצפוני אך מסתבר שלפני 4.3 מיליארדי שנים למאדים היה ים ששטחו היה גדול יותר מהים הארקטי של כוכב ארץ. למעשה, מחצית משטחו של מאדים היה אוקיאנוס שעומקו הגיע לכ-1.6 קילומטרים. ממצא זה הוא בסיס מדעי לסברה שבמאדים יכולים להתקיים חיים וכנראה שאנו לא כאלו מיוחדים ובטח שאנו לא לבד. מעבר לכך שממצא זה תורם רבות לשאיפה להקים מושבה של בני אדם על פני מאדים, אולי הדבר שקורץ לנו ביותר הוא שבעתיד (בזמן היחסי של איינשטיין) אולי אף ניקח לשם גלשנים ונגלוש על הגלים.

טוב, המשפט האחרון היה באמת לקוח מ- "StarTrek", אבל באופן היפותטי ובמידה והיה שם ים איך היו הגלים נראים עליו? מרבית הסיכויים שהייתם צריכים גלשני גאן ארוכים כי למאדים יש פוטנציאל לסערות אדירות. על פני מארס מתרחשות כמה מהסערות העוצמתיות ביותר במערכת השמש שלנו, ומערכות סערות אלו היו לבטח מרימות את הגלים עד לגובה החלל החיצון. האקלים על פני הכוכב האדום מגוון ביותר והטמפרטורה שנעה בין 142- מעלות צלזיוס ל- 35 מעלות, יכולה להביא להפרשי לחצים שישפיעו באופן ניכר על הים והגלים.

ולקטע הפאן שבכל העניין... כוח הכבידה של מאדים הוא רק 38 אחוזים מהגרביטציה שקיים בכוכב הכחול שלנו, כלומר שכל ביצוע אייריאל הכי קטן היה מטיס אתכם לחלל...! מעניין איזה ניקוד היו מקבלים על זה בתחרויות ה-WSL.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים