הגולשים הטובים ביותר בכל הזמנים !

יולי 25, 2014

הגולש הטוב ביותר בעולם עדיין לא נולד. זה יהיה מאוד לא הוגן למנות את שמו של גולש אחד ויחיד, שגלש על כל הגלים האפשריים, שזכה בכל התחרויות והוביל לשינוי תפיסתי גורף בענף הגלישה. רבים מכם יגידו שקלי סלייטר הוא הגולש הטוב ביותר של כל הזמנים אבל זו תהיה תפיסה שגויה שעיקר מהותה מתבסס על זמנים מודרניים וחלקיקי זמן ספורים בהיסטוריה ארוכת השנים של הגלישה.

 

בענף הגלישה ישנם מספר שמות מובילים שנכנסים לרשימה של הגולשים הטובים ביותר של כל הזמנים. ההיסטוריה הוכיחה שלגלוש על הגלים זוהי בעצם עבודה בהמשכים, התפתחות הדרגתית שנובעת מגולש אחד שמתחיל מהפיכה וגולש צעיר שמשדרג אותה במשך השנים. לפניכם כמה מהשמות ברשימה האינסופית של הגולשים הטובים ביותר של כל הזמנים.

dukeDuke2דיוק קהנאמוקו (Duke Kahanamoku) מהוואי היה הגולש-כוכב הראשון שבדרך כלל נתפס כאבי הגלישה המודרנית. דיוק זכה בחמש מדליות אולימפיות בשחייה והמשיך לפרוש את פעילותו בגלישה על הגלים.
eddie 2eddie
אדי אייקאו (Eddie Aikau) המציל המיתולוגי של הוואיי והגולש האגדי של שנות ה-50 וה-60 התמודד עם הגלים הענקיים ביותר בזמנו וגלש לראשונה על 30 פיט (10 מטרים). במהלך עבודתו כמציל אדי אייקאו הציל אנשים רבים מטביעה אך את חייו האינטנסיביים והקצרים הוא סיים לבסוף בטביעה בים.
noll 2nollגרג נול (Greg Noll) מקליפורניה הידוע בכינויו "השור" (Da Bull), הוא אחד מהחלוצים בגלישה על הגלים הגבוהים. שמו הולך לפניו, ויש רבים המאשרים זאת, כי גרג היה הראשון לגלוש על הריף הקטלני של בנזאי פייפליין (Banzai Pipline) בנובמבר 1964. גרג עדיין חי בהוואי ומונצח בתמונה המפורסמת ביותר של הגלישה שבו הוא אוחז בגלשן מול השבירה של פייפליין, כיום מייצר את השורטים עם הפסים באופן בלעדי.

גרי לופז (Gerry Lopez) הידוע בכינויו "מר פייפליין" היה צעיר ב-11 שנים מגרג נול אך גילה כישרון מולד בגלישה על הגלים החלולים של הוואיי - עד היום הוא נחשב לגולש הצינורות הטוב ביותר בעולם.
kenken 2זהו קן ברדשאו (Ken Bradshaw)  שבתאריך 28 בינואר 1998הוא נגרר ע"י ג'ט סקי על הגל הגבוה ביותר בזמנו ועד לא מזמן אף בכל הזמנים – קן גלש על גל בגובה של 80 פיט בחוף הצפוני בהוואיי.
foofoo 2

מארק פו (mark Foo) היה אחד המתחרים הגדולים ביותר בגלישה על גלים גבוהים בזמנו של ברדשואו והוא שלט באומץ ליבו ובהקרבה על הפוינט של וויימיאה ביי (Waimea Bay). מארק איבד את חייו באופן מפתיע וכואב בטביעה על הגל של מאבריקס (mavericks) ב-1994.


markrichards

מארק ריצ'ארדס (Mark Richards) הוא אחד הגולשים המפורסמים ביותר באוסטרליה. מארק זכה בשישה אליפויות עולם ותרם בצורה משמעותית בהתפתחות עיצובם של הגלשנים המודרנים.


petersonpeterson

מייקל פיטרסון (Michael Peterson) נודע באישיותו הטמפרמנטית וזכה לכינוי "מר ילד רע" (Enfant terrible) או "המלך של קירה (Kirra)". הגולש האוסטרלי נכנס לרשימה ההיסטורית כאחד מגולשי הצינורות העמוקים, הארוכים והטובים ביותר בעולם.
blaketom blakeטום בלייק (Tom Blake) חי במשך 92 שנים והשאיר מאחוריו מורשת מפוארת. חברו הטוב של דיוק מהוואי. איש הים והאשכולות המציא את הגלשן החלול, את כיסוי המצלמה נגד מים וחרבות הגלשנים.

tomson

שון טומסון (Shaun Tomson) מדרום אפריקה "לימד" את כל הגולשים איך לגלוש בתוך הצינור. טכניקה שכולם, ללא יוצא דופן, משתמשים בה כיום: פימפום, וזיגזוג בתוך הצינור ויד מושטת לעבר קיר המים לאיזון הגוף.

grant baker

baker

greg long

longjeffjeff clarckross clarck jonesלפי הסדר בתמונות מעל: גראנט בייקר (Grant Baker), גרג לונג (Greg Long), ג'ף קלארק (Jeff Clark) ורוס קלארק-ג'ונס (Ross Clarke-Jones) שותפים כולם לדחף, למקצב ולאומץ שבגלישה על הגלים הגבוהים ביותר שעליהם רכבו אי פעם.
carrolטום קארול (Tom Carroll) האוסטרלי לקח את תחרויות הגלישה המקצועניות למימד אחר לגמרי בעזרת כישרון הגלישה הרדיקאלי והאינסטינקטים המחודדים. occyוזאת בשעה שמארק אוקילופו (Mark Occhilupo) הראה שהוא יכול לעמוד בלחץ הכבד ביותר ברגעים המכריעים ביותר בקריירה של גולש מקצועי.

lairdlaird 2ליירד האמילטון (Laird Hamilton) השלים את המשימה הגדולה ביותר של כל הזמנים כשהוא גלש בכל מקום אפשרי בעולם ועל כל גל ענק שעבר בדרכו. האיש והאגדה שהתמודד עם כל גל אקסטרימי ככל  שהיה, פתח את המילניום עם גל עוצר נשימה בטיהופו (Teahupoo). בכל יום שעובר הגולש עם החזון לוקח את ספורט הגלישה בכל רמ"ח אבריו אל עבר העתיד.

dora 2למיקי דורה (Mickey Dora) הידוע גם בכינויו "החתול" (Da Cat), היה את סגנון החיים "האמיתי" ביותר בתור גולש. מיקי דורה ייזכר לעד כגולש האנטי-הירו  היחיד מסוגו, שגלש כמו מקצוען אבל הרחק מהבזקי הפלאשים והתהילה שאופפת את הענף.
andiandy 2אנדי איירונס (Andy Irons), אלוף העולם לשעבר, הוא גולש נצחי שייזכר לעד כאייקון גלישה. אנדי היה אלוף ומנצח אמיתי שייזכר לעד כאחד הגולשים הטובים ביותר בזמנים המודרנים.
layne 2מקרב הנשים נמצאת ליין בישלי (Layne Beachley), הגולשת הראשונה שזכתה בשבעה אליפויות עולם כששישה מהם ברציפות. הגולשת ממאנלי, אוסטרליה, הפכה לגולשת מקצוענית כבר מגיל 16. לאחרונה היא זכתה במקופם של כבוד בהיכל התהילה של הגולשים בהאנטיגטון ביץ' קליפורניה.
kelly currenעל כל אחד מהם אפשר לכתוב ספר אבל טום קארן (Tom Curren) וקלי סלייטר (Kelly Slater) נכנסים לאותה המשבצת של המשפט: שני הגולשים המשפיעים ביותר בכל העשורים האחרונים. קארן נחשב למלך הסטייל (King of style) בשעה שסלייטר הוא הפנומן בהיסטוריית הגלישה שזכה ב-11 אליפויות עולם!tom Curren

kelly slater

 

רשימה זו עדכנית לשנת 2012 – מאה שנים מאז קהנאמוקו גלש לראשונה ועד הקדיחות של סלייטר. מי ייכנס לרשימה זו בעתיד שיבוא עלינו לטובה? מי ישנה , ישפיע וינחיל דרך חדשה בגלישה לפתחם של הצעירים שבחבורה? הזמן ייתן את אותותיו, הגלים ימשיכו להישבר אלי חוף והיכל התהילה ינציח לעד את שמותיהם של האמיצים מכל.

best surfers

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים