הכי הארדקור: The Wedge בקליפורניה - הגל ששובר עצמות

ספטמבר 02, 2014

 הוא נחשב לאחד הגלים הכי לא צפויים, מסוכנים וגבוהים. שבירתו היא כמו תאונת רכבת שנמתחת לכל אורך שובר הגלים. עם כוח האינרציה וה-Back Wash (זרם חוזר) מן החוף הוא מכפיל ומשלש את גובהו ונשבר בעוצמה על קרקעית ים רדודה. ה-Wedge בניו-פורט ביץ' קליפורניה הוא מה שעושה את ההבדל בין גולש רגיל לגולש עם ביצים ועצמות שבורות. על שבירתו של הגל האימתני גולשים בעיקר בוגיסטים וסקים-בורדרדס (Skimboard) אבל לעיתים ניתן למצוא גם איזה גולש עם גלשן שמחליט להתגרות בגורל

art2

הווד'ג ממוקם בקצה המזרחי של חצי האי בלבואה בניו-פורט ביץ' קליפורניה (Balboa Peninsula, Newport Beach) ארה"ב. זהו אינו ספוט גלישה רגיל ובגלל אופי השבירה האלים והבלתי צפוי של הגלים הוא מיועד בעיקר לגולשי הבוגי. עם תנאי מזג אוויר וסוול דרומי שמגיעים בגובה ובכיוון הנכונים, הגל של הוודג' יכול להגיע לגובה של 9 מטרים!

art6

זהו במפורש גל "שובר עצמות", גל שרבים נפצעו וחלקם קיפחו את חייהם בניסיונם לכבוש את פסגתו. גם אם הגולשים שורדים את הדרופ של הנפילה החופשית, עדיין ישנה הסכנה שהגל ייסגר בעוצמה וישתול את הגולש, כאילו היה גרגר חול, על קרקעית הים הרדודה

art3

הפירוש של המילה Wedge מאנגלית הוא "טריז", וטריז זה בדיוק הגורם שבונה את הגל בצורה כה מפלצתית. בצדו המערבי של הנמל נמצא רציף של שובר הגלים שנבנה למרחק של 100 מטרים מקו החוף ולכיוון עומק הים. הרציף הזה נבנה בשנת 1936 ומטרתו הייתה להגן על הנמל

של ניו-פורט. ברבות השנים החוף הפך ל"מכה" של הגולשים - החול שהצטבר בקרבה לרציף גרם להפרשי עומק גדולים בקרקעית שהביאו להיווצרותם של גלי ענק.

art5

השילוב של קרקעית הים הרדודה עם ה"בק-ווש" (BackWash) שמגיע מן החוף "מקפיצים" את הגל ואת גובהו בצורה משמעותית. השילוב הקטלני של כל הגורמים האלו הם אלו שהופכים את הגל למאוד לא צפוי בשבירתו - הוא יכול להיות A Frame עם צינור מושלם אך באותה המידה הוא יכול להיות גם קלוז-אאוט (Close out) אלים במיוחד. לפיכך הגל הזה הוא התגלמות האתגר של הגולשים האמיצים – מהיר מאוד, לא צפוי, נשבר בקרבה יתרה לחוף וגבוה... גבוה מאוד!

 

סרטים של גולשי בוגי שמנסים לצלוח את גל הוודג' ניתן למצוא למכביר אך מעטים הם הסרטים של גולשי הגלשנים שמצליחים ממש לגלוש מתחילת הגל ועד לסופו מבלי למצוא עצמם נקברים בקרקעית החול - סטפן פיגירדו (Stephan Figueiredo) מברזיל הוא אחד מהם. ב-10 שנים האחרונות הוא תר מסביב לעולם בחיפושיו אחר גלים אך היה זה גל אחד שאותו תמיד רצה לכבוש. הגולש המקצוען ושאינו כל כך מוכר, חלם מגיל צעיר לרכוב על המפלצת שנשברת לחופה של ניו-פורט, גל שאותו ראה רק בחוברות מגזין ובסרטים. ולבסוף בביקורו בקליפורניה בחודש יוני 2014 הוא הגשים את חלומו – סטפן גלש על המשולש המושלם , החזק והמסוכן.

בגדול, מידת ההצלחה מסתכמת בהתפלגות של 10-90. 10% שמצליחים לגלוש ו-90% שנשתלים על החוף. אז אם יש למישהו מכם חלום לגלוש ביום קלאסי ב-Wedge מוטב שתהיו מוכנים למכבסה של הים עם דפיקת שטיח טובה. בגל של הוודג' אין טעם לגלוש עם ליש מהסיבה היחידה שהגל נשבר על החוף והוא כל כך עוצמתי שעדיף שהגלשן יישטף החוצה מאשר יישבר לשנים או שלושה חלקים (לא שווים כמובן). הוודג' בניו-פורט הוא ללא ספק גל מיוחד במינו ואם החלטתם להגשים את החלום אז לכו על זה בלי ליש... בלי פחד - No Fear!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים