הגלישה על רגל אחת – היסטוריה של גלים בארץ ובעולם

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

אתם רואים אותם רצים יחפים אל הים בכל עונות השנה כשחיוך גדול פרוש על פניהם. שיערם צהוב, עור גופם שזוף ובידם הם אוחזים גלשן. אלו הם גולשי הגלים שהפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף של החוף המקומי ובדרכם על רכיבת הגלים הם מסמלים את החופש האולטימטיבי, הקשר אל הטבע ובריאות הגוף והנפש כאחד. אבל הרבה מעבר לכך, מה אתם באמת יודעים על הגול-שים (במלעיל) של הגלים?

art9

הגלישה הוא ענף ספורט מתחום האקסטרים (אתגרי), זהו ספורט אינדיבידואלי שדורש הרבה מאוד כוחות פיזיים ונפשיים כאחד. גולש הגלים נאלץ להתמודד עם תנאים משתנים של מזג האוויר והים, להתמודד עם זרמים חזקים, סלעים, שוניות, זיהום, קרני שמש חזקות ולעיתים אף עם דגים גדולים שלהם שיניים חדות. למרות כל זאת ועם הכיבוש של יצר הפחד הגולש מפיק את ההנאה הגדולה ביותר של חייו ברגע שבו הוא עומד על הגלשן; המרחבים האינסופיים של הים הגדול והכחול, החיבור המיידי לטבע וההתמזגות הרוחנית עם תנועתו הדינאמית של הים משרים על הגולש רוגע ושלווה שאין שני לה.

history of surfing  היסטורית הגלישה בארץ ובעולם

היסטוריית גלישת הגלים כפי שאנו מכירים אותה כיום נפרשת על כמאה שנה בלבד. הגולשים הראשונים שהציגו לעולם את הספורט המוזר של רכיבה על גלים היו תושבי האיים של הוואי. רבים טוענים (וטועים) לחשוב שהאזכור הראשון לגלישה היה זה שתועד ביומניו של קפטן ג'יימס קוק בשנת 1779 שבו הוא כתב על הילידים המקומיים בהוואי כשהם רוכבים על גלשני עץ ארוכים, אבל מסתבר שבהיסטוריה היהודית עתיקת היומין יש אזכור לגלישת גלים 1500 שנה (!!!)

לפני רישומיו של קפטן קוק הבריטי. ומי הוא היה הגולש הראשון בהיסטוריה? התנא היהודי רבי עקיבא! האזכור לשימוש בגלי הים והרכיבה עליהם מוזכרת במשנה במסכת פרקי אבות, ובו מתאר רבי עקיבא שניצל מטביעתה של ספינה ובעזרת קרש הוא רכב על הגלים עד שיצא מן הים אל חוף מבטחים. (לחצו כאן לקריאה)

art3

מאז ימיו של רבי עקיבא וקפטן קוק ענף הגלישה התפתח בקצב מסחרר, ענף הגלישה הפך לספורט חובק עולם שמונה למעלה מ-30 מיליון איש המכורים לטעם המים המלוחים. ספורט הגלישה הוא בחלקו מקצועני וברובו חובבני הבנוי מחתך גילאים רחב החל מפעוטות ועד זקנים.

art4

על אף שספורט הגלישה נערך בכל חמשת היבשות בעולם הוא טרם נכנס לאולימפיאדה אבל ייתכן שזה ישתנה לקראת אולימפיאדת ריו 2016. תעשיית הגלישה העולמית מגלגלת מיליארדים של דולרים מידי שנה החל מייצור ושיווק בתחום הטקסטיל וכלי בתחרויות, ציוד גלישה ותיירות. בישראל מונה קהילת הגולשים כ-30,000 איש ומתוכם כ-2000 גולשים באשקלון (אם כי רק כ-500 מהם פעילים באופן עקבי).

dorian paskowitz דוריאן פסקוביץ'

ספורט הגלישה הוצג לראשונה בישראל בשנת 1956 והאיש אשר טבל את הגלשן הראשון בארץ היה הגולש היהודי דוריאן פסקוביץ' (אלוף ארה"ב בלונגבורד לשעבר). במשך שנים רבות ספורט הגלישה נותר נחלתם של מעטים אך החל משנות ה-80' הוא תפס תאוצה וזלג לערי חוף נוספות ביניהן הייתה זו העיר אשקלון. ענף הגלישה והגולשים מאשקלון טיפסו מהר מאוד לפסגת האלופים, חופיה הבתוליים של העיר הציעו מגוון רחב של מקומות גלישה מובחרים והגולשים הוכיחו כישרון רב והגיעו להישגים לאומיים ובינלאומיים. מתחילת שנות ה-90' ועד אמצע שנת 2000' אשקלון התפארה בהישגיהם של אלופי הארץ המיתולוגיים כגון: אילן מאיר, יניב מלכה, איתי ג'אן ויובל ביטון (שממשיכים לגלוש גם כיום). גם בימים אלו צומח לו דור של אלופים, הדור הצעיר של בני העשרה מגיע למקומות מכובדים בסבב התחרויות הישראלי.

streamer צלם ים צלם-ים

מעבר לשמות של אלופי הגלישה, באשקלון צמחה לה קהילה מגובשת ועשירה. קהילה זו מתמודדת באומץ רב עם השינויים שחלו בתוואי החוף המקומי בעקבות בניית המרינה ושוברי הגלים; הגולשים נאלצים לנדוד מחוף הפארק הלאומי בדרומה של העיר ועד לחוף חופית בצפונה בהתאם לעונות השנה. בגלל השינויים הקיצוניים שחלו בתוואי החוף, מאז שנת 2006 לא התקיימה תחרות לאומית בישראל אך בשנים האחרונות נערכו שתי תחרויות מקומיות שהיו להצלחה גדולה שמשכה אליה קהל צופים רב ושחיזקה את אחיזתו של ענף הגלישה בפן התרבותי והספורטיבי של העיר.

art5

על אף היותה של אשקלון העיר הדרומית בקו החוף הארצישראלי היא ממוקמת במרכזה של המדינה וזאת ע"י יוזמתם ופעילותם של כמה מחבריה בתחום הסביבה, אתר האינטרנט (צלם ים) עם שידור חי של הים, חנויות גלישה עם שמות מובילים ופעילות התנדבותית של תושבים ויזמים בתחומים רבים כגון פנסי תאורת הלילה שהקים רונן טבקול בחוף גוטה בקיץ 2012.

art7

עיריית אשקלון תרמה גם היא ובדרכה לקידום ענף הגלישה ובשנה האחרונה הקימה פנסי תאורה לגולשים בחוף דלילה בכדי שהגולשים יוכלו לגלוש בחשיכה. בימים אלו פועלת קהילת הגולשים באשקלון להקמתה של עמותה רשמית אשר תרכז את כל פעילויותיה ובקשותיה לכדי חבר וועד מכהן שיוכל לקדם פרוייקטים נוספים לקידום הספורט והתיירות הימית באשקלון.

art8

ענף הגלישה הוא רחב אופקים ומהווה דרך חייהם של מיליוני אנשים. הוא אוצר בחובו מסתורין ותגליות, הוא צופן בחובו עולם ומלואו. אז בפעם הבאה שאתם רואים אותם רצים עם הגלשן אל הים אל תחשבו עליהם כעל סתם "גול-שים", כי אם רוכבי גלים אמיצים שמהווים נכס ספורטיבי ותיירותי לעיר, חלוצים בתחומם, חזקים ברוחם ושיכולים ללמד אתכם דבר או שתיים על הקשר הנצחי שבין הטבע לאדם.

כתבה זו פורסמה במגזין "אנשים" ב-21.03.2013

כתבה במגזין

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים