האיים המלדיבים - גלים מסביב לאלפיים איים

יולי 25, 2014

האיים המלדיביים - הנופש האולטימטיבי באחד המקומות האקזוטיים והטרופיים שיש באוקיאנוס ההודי. שרשרת איים ארוכה המורכבת מקרוב לאלפיים איים, שעל גדותיהם נשברים גלים מושלמים... לפניכם סקירה כוללת ומקיפה עם מידע שימושי לגולשים.

מומלץ לבקר באיים המלדיבים בשנים הקרובות מכיוון שהמדענים חוזים שבגלל עליית מפלס פני הים, בעוד חמישים שנה הם יעלמו מתחת לגלים...(מהר מהר לפני שיגמר...)

נתונים כלליים          

art3

יבשת: אסיה
שפה רשמית: דיבהי
עיר בירה: (והעיר הגדולה ביותר) מאלה 4°10′N 73°30′E
משטר:  רפובליקה
ראש המדינה: נשיא  
נשיא: מוחמד נשיד
עצמאות מבריטניה: 26 ביולי 1965
שטח: 298 קמ"ר
דירוג עולמי: 207 בעולם
אוכלוסייה (הערכה ליולי 2010) 396,334 נפש
דירוג עולמי של אוכלוסייה: 173 בעולם
צפיפות: 1,329.98 נפש לקמ"ר
דירוג עולמי של צפיפות: 7 בעולם
תמ"ג (הערכה לשנת 2009) 1,689 מיליון $
דירוג עולמי 187 בעולם
תמ"ג לנפש 4,262 $
דירוג עולמי לנפש 151 בעולם
מטבע: רופייה מלדיבית ‏ (MVR)
אזור זמן : UTC +5
סיומת אינטרנט: .mv
קידומת בינלאומית : 960+

רקע

האיים המלדיביים, או בשמם הרשמי רפובליקת המלדיביים היא מדינת art2איים מוסלמית המורכבת קבוצות של אטולים באוקיינוס ההודי. המלדיביים ממוקמים דרומית לטריטוריית האיים ההודית לקשאדוויפ, וכשבע מאות קילומטרים דרומית מערבית לסרי-לנקה. המדינה כוללת כ-26 אטולים היוצרים כ-1,192 איים, שרק כ-200 מהם מיושבים.  האיים המלדיביים היא המדינה הקטנה ביותר מבחינת אוכלוסייה בכל אסיה והמדינה המוסלמית הקטנה ביותר באוכלוסייתה.

היסטוריה

דת האסלאם הגיעה לאיים בשנת 1153. מאוחר יותר הפכו האיים לקולוניות של האימפריה הפורטוגזית ב-1558, חברת הודו המזרחית ההולנדית ב-1654, והאימפריה הבריטית ב-1887. בשנת 1965 הכריזו האיים על עצמאותם מבריטניה תחת השם איי מלדיב, ובשנת 1968 הוכרזה כרפובליקה. למרות זאת, עד היום כיהנו בה רק שלושה נשיאים. בשנת 1985 הפכה לחברה בחבר העמים הבריטי ובשנת 1988 דוכא ניסיון הפיכה.

מסעותיו במלדיביים של אבן בטוטה

הנוסע המוסלמי אבן בטוטה (1304 - 1377) ביקר באזור האיים המלדיביים. הוא סיפר כי 2,000 איים מפוזרים כשרשרת פנינים. הוא הגיע למאלה (Malé), בירת האיים המלדיביים. המדינה, שקיבלה על עצמה אז את האסלאם, כיבדה אותו במשרת שופט עליון. השליטה, המלכה רהנדי קילג'ה או ח'אדיג'ה (Rehendi Kilege, Khadija) חיפשה מומחה לנוהגי האסלאם. הם נתלו בהזדמנות שקאדי רשמי נחת באי, העניקו לו זהב, פנינים ושפחות צעירות וביקשו כי יסכים להישאר זמן רב. אבן בטוטה ראה שאינו יכול לסרב ונענה. הוא רכש את אמון התושבים כשהצליח להביא להפסקת המנהג להקריב מדי חודש בתולה לשד.art14
בתפקידו כשופט עליון החליט אבן בטוטה להנהיג מנהגים חדשים כמקובל באסלאם: את ידי הגנבים יש לכרות, את הפוגעים בקשישים יש להעניש ואת אלה שאינם מבקרים במסגד בימי שישי יש לבזות בפומבי. גולת הכותרת של מפעלו הדתי היא בניסיון להפסיק את הנוהג שלפיו הנשים לובשות בגד רק בחציו התחתון של הגוף. אפילו אשת הסולטן נהגה כך. את נוהג זה לא עלה בידו של אבן בטוטה להפסיק. עוד נוהג היה שלא לרצונו: ימאים שהיו מגיעים לאיי היו נושאים נשים וכאשר עזבו את האי היו מגרשים אותן.

פוליטיקה

האיים המלדיביים היא כיום רפובליקה נשיאותית. באוקטובר 2008 נבחר לנשיאות האיים המלדיביים מוחמד נשיד, בבחירות הדמוקרטיות הראשונות שהתקיימו באיים וסיימו את שלטונו הדיקטטורי של מאומון עבדול גאיום, שנמשך יותר משלושה עשורים. הנשיא נבחר על ידי הפרלמנט (המג'ליס), הכולל חמישים נציגים, לתקופה של חמש שנים. עם זאת, החוקה מונעת מלא-מוסלמים להצביע.

כלכלה ותיירות

התיירות אחראית לכשליש מהתוצר המקומי הגולמי של המלדיביים ולכ?60% מההכנסות במטבע זר.  

גאוגרפיה

האיים המלדיביים הם המדינה הכי שטוחה בעולם, כשהגובה המרבי במדינה נמצא בסביבות 2.3 מטרים. במאה האחרונה, פני הים עלו במעל עשרים סנטימטרים. מגמה זו צפויה להימשך, והיא מאיימת על הקיום של הרפובליקה.
ב-2004, הצונאמי שנגרם על ידי רעידת האדמה באוקיינוס ההודי, הציף חלקים מהאיים והותיר אנשים רבים ללא בית. הצונאמי גרם לשינויים כה רבים באיים, עד שהיה צורך לשרטט את מפות האיים מחדש.

דמוגרפיה

מבחינה אתנית, התושבים המלדיביים הם עם המעורב ממוצאים שונים של מתיישבים, שהגיעו במהלך השנים לאיים. מבחינה לשונית שפתם, דיבהי, משתייכת לשפות הדראווידיות של תת היבשת ההודית. בתחילת המאה ה-20 חיו במלדיביים כ-100,000 בני אדם, ואוכלוסייה זו לא השתנתה מהותית עד שנות ה-60. נכון ל-2008 חיו באי גם למעלה מ-70,000 עובדים זרים ועוד כ-30,000 מהגרים בלתי חוקיים משכנותיה במזרח אסיה.
יחסים עם ישראל

יחסים דיפלומטים עם ישראל

האיים המלדיביים כוננו יחסים דיפלומטיים עם מדינת ישראל בספטמבר 2009 [3], אף שישראלים יכלו להגיע למדינה גם לפני כן, ניתן להגיע מישראל לירדן ומשם בטיסה דרך סרי לנקה, ולקבל אשרת כניסה בשדה התעופה.
 

גולשים במלדיבים יוני 2010 – מאת עומר צדיקביץ'art9

 
מדי שנה אני וחברי לילדות ולגלישה אורזים את הגלשנים וקצת בגדים ונוסעים לשבועיים של גלישה באחד מיעדי הגלישה שקבענו לנו מראש. בשנים האחרונות היעד המועדף עלינו הוא האיים המלדיבים.  

 

קצת על האיים המלדיבים :
מומקמים דרומית-מערבית לאי סרי-לנקה (דרום הודו), האיים המלדיביים הם שרשרת אטולים באוקינוס ההודי שיוצרים סדרת איים כמעט 1200 במספר. האיים, אשר מוקפים בשוניות אלמוגים חיות, חשופים לסוולים המגיעים מהאוקינוס ההודי ומשמשות כמגן חי מפני סערות. השוניות, אשר מפוזרות על פני שטח רב, יוצרות לגונות רבות ובית לדגה מהעשירות והנדירות בעולם. השילוב הנ"ל יוצר סביבה טבעית מרהיבה ביופיה ויעד תיירות נהדר לצוללנים, גולשים וחובבי ספורט ים שונים 

 

מרבית שטח האיים נמצא רק 1.5 מטר מעל פני המים. עליית גובה פני הים והמשך תופעת ההתחממות הגלובלית בart8עשורים האחרונים מהווים איומים מרכזיים על קיומם של האיים. האיים מפוזרים באזור קו המשווה ודומיננטים ע"י האקלים הטרופי. הטמפרטורה במשך השנה נעה בין 25-35 מעלות צלזיוס והבריזות מהאוקינוס ההודי מאזנות את הלחות הגבוהה. הצמחיה בקו החוף היא בעיקרה שיחים ירוקים וסבוכים (בשל קרבתם למי הים המלוחים). לעומת זאת בתוך האיים ניתן למצוא גידולים שונים (חלקם מתורבתים) כגון עצי קוקוס, עצי תאנה, בננות וכו’.  
 
האיסלם הינה הדת הרשמית של רפובליקת המלדיביים וחוקי המדינה מבוססים על חוקי האיסלם. האוכלוסיה באיים המלדיביים מגיעה לכ 300,000 ומרביתם מוסלמים. לישראל יחסים דיפלומטים עם המלדיביים וישראלים אינם זקוקים לאשרות כניסה.

 

הגעה למלדיבים :
ישנן שתי דרכים עיקריות להגיע לאיים המלדיביים מישראל. הראשונה טיסה דרך ירדן והשנייה טיסה דרך הודו. הטיסה שבחרנו היתה דרך ירדן. למרות שהמרחק למלדיביים מישראל יחסית קצר, הטיסה יכולה לקחת זמן בגלל הקונקשנים (ישראל-ירדן-סרילנקה-מלדיביים). אומנם הטיסה המשולבת הזו קשה אך שווה את המאמץ כי אחרי 12 שעות של שדות תעופה אתה מוצא את עצמך במים בצבע טורקיז וגולש על גלים מושלמים אל מול חופי גן העדן.

 

נחיתה רכה

הגענו אל שדה התעופה במלה (Male) כשחצי ממסלול הנחיתה בולט אל הים ואם הטייס מפספס אז ישר... לגלים! בשדה מחכים לנו אנשי הצוות של היאכטה שבא נשאר כ 4 לילות.
בעליה ליאכטה קבלת פנים של מיץ תפוזים ומטליות לחות , כבר באותו הרגע ירון קליין אחד החברים שלי נותן את ההוראה לקפטיין שיתחיל להניע לכיוון הJAILBRAKE אחד מחופי הגלישה שבו נגלוש בפעם הראשונה.

art10

 

תוך כדי שהיאכטה מפליגה לעבר ספוט הגלישה הראשון אנחנו רצים לחדרים שלנו מחליפים לבגדי גלישה פורקים את הציודים והגלשנים מורחים משחה נגד שיזוף ואפ אנחנו מגיעים.
היאכטה עוגנת במרחק קילומטר מהמקום שם אנחנו עולים על הדונגי, שהיא מיני יאכטה שלוקחת אותנו אל מאחורי שבירת הגלים, משם אנחנו קופצים למים ומתחילים לעשות את הדבר שאנחנו הכי אוהבים לגלוש לגלוש לגלוש...!

 

ביאכטה 8 אנשי צוות 3 ארוחות מלאות ועשויות טוב על ידי שף שהוא אחד מאנשי הצוות , סוגי האוכל פירות ים דגים טריים ישר מהמים ירקות פרות טרופיים הכול טבעי ישר מהטבע.
בערב יושבים כולם על הסיפון שומעים שירים רואים סרטים שותים נחים נהנים מהשמיים מלאי הכוכבים ולא חושבים על שום דבר שגורם לנו לדאוג.

 

וכך ארבע ימים אנחנו מפליגים לנו בין האיים וגולשים בכל החופים הידועים בתנאי הגלישה המושלמים של האיים המלדיבים.
החופים העיקריים שבהם גלשנו :


צ'יקנס - לפני שכל אחד מקבל את הרעיון השגוי, תרנגולות אינו נקרא על שם הסוג של הגולש שבוחר אותו האי שימש פעם כחוות תרנגולים גדולה וזו הסיבה .סוג הגלישה הוא גלישת צינור שמאלית. אחד הגלים המאתגרים יותר והמהירים באזור כולו. 

art4

 

נינג'ה – החוף נקרה כך משום שכן גולשים בו הרבה יפנים , מה שמיוחד בחוף הוא שלפעמים יש לגל אחד 3 סקשנים שאפשר לתפוס אותו לימין כמובן ,מאוד מיוחד ומאוד אהבתי לגלוש שם.

art5


 
סולטנס – גל מושלם לימין , אף אחד לא יודע למה קוראים לו סולטאנס אך בהחלט אתה מרגיש מלך כשאתה גולש שם.

art6


הונקיס – פוינט משותף ומקורב לריף של סולטאנס אבל נשבר לצד שמאל. גל מושלם שבצורה מדהימה לפעמים נראה שהוא גדל ולא קטן תוך כדי גלישה...

art7


 
ג'יילברייק – ממולו באי היה פעם בית כלא ולכן הוא נקרא כך. כמו הגל הימני בסולטנס אך יותר רדיקאלי יותר צינורות ויותר קצר...

art7


  
ביום החמישי מפליגים לעבר לוהי פושי האי שכולו לגונות וצד אחד של גלים מושלמים.
ההגעה ללוהי-פושי לוותה במשקאות קרים וכניסה לחדרים ממוזגים ונוחים.  

לוהי פושי
במהלך שהותי גיליתי שמרבית כוח העבודה על האי הוא שילוב של מקומיים וזרים בעיקר מהודו וסרי-לנקה השכנה. החדרים, השירות והאוכל על האי היו מעולים.
זרקנו את הדברים בחדר והלכנו לבדוק את הברייק. ככל שהתקרבנו, הרעש מעוצמת הגלים התגבר ונחשפו גלים בגובה מומצע של 2.5 מטר, עם התקפות של 3.5 מטר. הגלים היו מהירים וחזקים אך נשברו בצורה מושלמת מעל הריף. הסשן הראשון היה דגימה קטנה לסוג הגלים שמחכים לנו בימים הקרובים. מהגולשים "הותיקים" על האי, הבנו שיש לנו מזל ושנפלנו על מזג אוויר מצוין וים גבוה, הים הראה רק סימנים של עלייה ואכן בימים שבאו גובה הגל טיפס ל 4 + מטר

art11


הגלים בברייק של לוהי-פושי השתנו במשך שעות היום. לעיתים, שינויים ברוחות והזרמים גרמו לתנאים ים וגל קשים יחסית, אך בד"כ עם כניסת הגאות ושכיחת הרוח הים סיפק את הסחורה והתנאים לרוב היו מושלמים. גלשנים שבורים, לישים קרועים וחרבות תלושות היו מראה שכיח בברייק, תוצאה של הart12גלים המהירים והחזקים. במקום פגשנו גולשים מכל העולם (ספרד, אוסטרליה, ברזיל, גרמניה), אך ללא ספק הבולטים היו הגולשים מישראל.
 ואנחנו השמינייה: ירון קליין, ראובן רשף, יוסי פרץ, שאולי נויימן, גל גפן, אורן אבודבול ,אלוני אבישר, עומר צדיקביץ,שהפגינו יכולת וסטייל בגלישה וחברות ראויה להערכה.  
 

חשבתי להמשיך ולכתוב אך אין כמו מראה עיניים ...ועל כן לפניכם הסרט המלא מטיול הגלישה שלי ללמלדיביים יוני 2010 ...

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים