מגזין +

תקתוק שעון החול: פרויקט הטלת החול באשקלון תם (אך לא נשלם)

מאת יואב נקש אוגוסט 13, 2015

מה, כבר נגמר? קצת פחות משלושת השבועות שהוקצבו לפרויקט הזנת החול באשקלון והכל כבר תם. אוניית המחפר (דרג'ר) עזבה, הצינורות המובילים את החול והמשפך שמטיל אותם נעלמו כלא היו וכל שנותר זה גדרות ושומרים (שלא ברור בדיוק על מה הם שומרים). את פרויקט הטלת החול באשקלון והרחבתו של החוף ליוויתי מידי יום - צילמתי ותיעדתי את הרגע המופלא מכל זווית ובראשי בניתי ארמונות מחול של עתיד עם חוף מבטחים. אך המציאות טופחת על פניי - מרגע סיום העבודות שעון החול נסוג לאחור וכבר מדברים על האסון הבא שמתוכנן להבנות בים שככל הנראה יזמין מאבק נוסף.

פרויקט הזנת החול בחופי אשקלון - נתונים

  • משך זמן הפרויקט: מה-20 ביולי ועד ה-07 באוגוסט -  סה"כ 19 ימים 
  • מיקום: רצועת חוף מצוק אשקלוןן ממרגלות קבר השייח וצפונה עד לחוף גוטה.
  • אורך רצועת החוף: 600-700 מטרים
  • כמות החול שהוטלה: 50-70 אלף קוב
  • הרחבת החוף בפועל: בין 20 ל-30 מטרים
  • עלות הפרויקט: כ-30 מיליון שקלים (מתוך 600 מיליון שהקציבה הממשלה)

לפני ואחרי מגובה החול. החוף הורחב בכ-20 עד 30 מטרים אבל ככל הנראה זה יהיה זמני עד לסערה הבאה

האם זה מספיק? האם הושגו היעדים?

פרויקט הזנת החול באשקלון היה צעד נכון ומבורך לקראת הפתרון (ועדיף על כלום) אך זה רחוק מאוד מלהציל את קו החוף ואת המצוק מקריסה. למעשה, ברגע שפרויקט הזנת החול תם, החוף יחזור בהדרגה לכשהיה. הסברה היא שכבר בסערה החורפית הראשונה, הגלים ישובו לחרוץ את החוף והחול שהוטל על החוף ידולל באופן משמעותי.

מה צריך לעשות בכדי שזה יהיה אפקטיבי?

יש צורך להמשיך ולהטיל חול באופן עקבי ולבנות רצועה רחבה וגבוהה יותר. אך כאמור, חול הוא מחצב מבוקש שאינו זמין בכמויות גדולות. עלות החפיירה והשינוע יקרה אבל עדיין ניתן למצוא חלופות זולות וזמינות כמו הארכת קו הצינור ששואב את החול הכלוא בפתח המרינה באשקלון ולהטילם בחוף קבר השייח.

לפני ואחרי. רצועה של 700 מטרים עם חוף מקבר השייח ועד גוטה. יש להמשיך בהזנה רצופה אחרת זה ייעלם

האם תשתית ימית תביא לפתרון קבע?

תשתית ימית לא יכולה לעמוד לבדה. בשביל ריף או שובר גלים חייבים להמשיך בהזנה קבועה של חול לבסיס המצוק. בניית שוברי גלים הוא אסון והפתרון העדיף ביותר הוא הקמתו של שובר מטובע או שובר מטובע רב תכליתי (ריף מלאכותי).

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

לגולשים: האם יש "סופרבאנק" באשקלון?

צר לי לבשר לכם ש"סופר" ו"בנק" יש רק בעיר. אנחנו רחוקים ערימות של חול ממשהו שדומה לסופרבאנק האוסטרלי. רצועת החוף שבו הוטל החול היא ישרה. הזנת החוף הייתה בכמות שווה לכל אורכה ולכן לא נוצר שם "פוינט". על אף זאת זאת יש במקום "סאנדבנק" איכותי ויציב וייתכן שבמהלך הזמן הקרוב החול ינדוד, יערם על קרקעית הים וייצור תוואי שיביא לשבירות גלים שיתאימו לגלישה.

סופר ובנק יש בעיר אבל באוסטרליה יש "סופרבאנק". באשקלון רחוקים ערימות של חול ואוקיאנוס גדול מהפוינט החלומי

מתי יהיה ניתן ליהנות מהחוף הרחב?

על אף שפרויקט הטלת החול הסתיים לפני מספר ימים, הגישה לחוף עדיין חסומה על ידי גדרות ושומרים. יש לכך מספר סיבות והשערות. סיבה הגיונית אחת לכך נעוצה בחול שייתכן וחלקו הגיע מזוהם. הרשות המקומית מעוניית לוודא שהזיהום (אם יש כמוהו) יישקע בקרקעית הים ו/או יוסע עם הזרמים. סיבה נוספת שנשמעת קצת תמוהה נעוצה מהפחד מבולענים (כיסי אוויר שכלואים מתחת לחול). אז עוד קצת סבלנות וכנראה שבעוד מספר ימים ספורים הגדרות והחסימות יוסרו.

מה הלאה? רק לא שוברי גלים!

עם הטלת החוף והרחבתו (הזמנית), בעיריית אשקלון חושבים שזה כל מה שהם צריכים. ב-180 מעלות חד מכוונתם הקודמת לבנות שובר מטובע, כעת העיריה רוצה לוודא הריגה ולחנוק את חופיה הצפוניים של אשקלון עם בניית סוללות של 4-6 שוברי גלים שאותם תקים כבר בחצי שנה הקרובה. אחזור על זה פעם נוספת: שוברי גלים זה אסון! אסון סביבתי ובטיחותי שרק יחמיר את הבעיה ולא יפתור אותה. אסון שחייבים למנוע אותו. עלינו ללמוד ממחדלי העבר ולמצוא דרך לעבוד עם הטבע ואקלים הגלים ולא לחסום אותו ו/או להלחם בו... כי אנחנו יודעים למי הכוח ומי לבסוף ינצח. עוד על "מדוע שוברי גלים הם אסון?" בכתבה נפרדת שתתפרסם בקרוב.

אחרית דבר ותודות

בכל יום שביקרתי בחוף וראיתי את פעולת ההטלה שלכאורה נראית מאוד פשוטה, תמיד הייתי מלא גאווה והערצה לאנשים שקידמו את הפרויקט ובלעדיהם דבר מזה לא היה קורה. לחברי הוועדה הממשלתית להגנה על מצוקי החוף בישראל והעומד בראשה, אבי גבאי. לאנשים בחברת החשמל ותחנת הכוח רוטנברג, לאנשי הים של חברת Mer Ter לגוררות, לאנשי הסיפון, למחפר שנתן עבודה, לצוללנים לאנשי השטח וגם לשומרים שסבלו מרדיפה אחרי. תודה רבה לכל האנשים שהמשיכו דרכו של הטבע ונטעו בנו תקווה לעתיד.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים