אוכלים סרטים – ספטמבר סשנס 1999

יולי 25, 2014

מכשיר הוידיאו עם הקלטות המגושמות כבר כמעט וחלף מן העולם, הסרטים עובר לדיסקים, למחשב נייד ועד לכרטיסי זיכרון קטנים. כמוני כמו כולם גם אני משתדרג לאט עם הזמן, אבל את מכשיר הוידיאו בביתי השארתי לשימוש אחד ויחיד...  לצפיה בסרט גלישה האהוב עליי ביותר, את הקלטת רכשתי בתחילת שנת 2000 והא מעניק לי דקות של אושר באיכות של DV טוב וישן– הסרט נקרא "ספטמבר סשנס" (September Sessions) ולא נמאס לי לצפות בו אף פעם :-) לפניכם תקציר לסרט והמלצה חמה  מבלי לעשות לכם ספויילר.... הבטחה!

בילדותי צפיתי ב"קרטה קיד" 10 פעמים עד שכמעט והפכתי למיאגי סאן בעצמי אבל הרבה שנים אחר-כך לא חשבתי שיהיה סרט נוסף שאליו אתמכר בהנאה גלויה. "ספטמבר סשנס" הוא לא מסוג הסרטים העלילתיים שבהם יש התחלה אמצע וסוף אלא ז'אנר שבו קיימת זרימה שנמשכת עד לאין קץ, גם לאחר אחרון הכתוביות. בסרט שאורכו בסה"כ 30 דקות, הגלישה מקבלת את הביטוי האמיתי שבו הגולש הוא עדיין בשר ודם שזקוק לטבע, להרפתקה ולחבריו בכדי להרגיש שהוא באמת חי!

art3

קלי סלייטר אלוף העולם הבלתי מעורער, הוא גם כוכב הסרט, המגלה אנושיות רבה שאינה מאופיינת לסופר הירו ברמתו. בשנת 1999 וכשנה לאחר פרישתו (הראשונה) מסבב התחרויות הוא החל לגלות סימנים ראשונים של פוסט-קריירה. קרקס ה-ASP שהוא רצה להשאיר מאחור היה גדוש באור זרקורים, חתימות למעריצים ומסחריות שאין לה גבולות. בחודש ספטמבר 99' קלי סלייטר רצה לברוח מהכול ולמצוא מקום עם  גלים מושלמים שבו הוא יוכל למקסם את יכולותיו מבלי שיהיה זה קשור לתחרות או לאילוצים מסחריים.

בכדי לממש את חלומו הוא בחר לנסוע לסומטרה, אינדונסיה, עם חמישה חברים: רוב מצ'אדו, בראד גרלאק, לוק איגן, שיין דוריאן, ורוס וויליאמס. בידיעה שיחד איתם צפויה לו חוויה מיוחדת במינה הוא ביקש מחברו הקרוב ג'ק ג'ונסון (בתמונה מימין) להתלוות אליהם ולצלם אותם.

 ג'ק ג'ונסון האגדי, ויאמר גם הכשרוני (זמר, צלם וגולש), סיים בדיוק להפיק את סרטו הראשון "Thicker than water"  וכמובן שהוא לא סירב לבקשתו של קלי. לשם צילומי הסרט הוא השתמש באותה המצלמה שבה צילם את סרטו הקודם, מצלמת 16 מ"מ, בת 25 שנה – מצלמה שמוסיפה נופך רומנטי ודוקומנטארי התואם את הקונספט הכללי של האווירה.

בשעת לילה סוער, חבורת הגולשים הפליגה על אוניית משמר חוף יפנית ישנה בשם Neptune 1 , אל עבר איי מנטאוויי (Mentawai Islands). עם שחר של היום הראשון הם עגנו במפרץ לגונה בקרבת חוף מבודד. אחד אחרי השני הם קמו מהמיטות ועשו דרכם אל הסיפון, שפשפו את עיניהם כלא מאמינים כשהם צופים בגלים המושלמים שראו בחייהם. ליין אפ מושלם עם גלים חלקים. במהלך הימים הבאים הם יקרעו את הים לגזרים ויפגינו רמת גלישה פורצת גבולות.


עם תחילת הסרט קלי סלייטר מופיע בסלואו מושן של צינור ארוך מאוד, בהמשך הוא גולש לבד במפרץ שבו יש גל בודד שנשבר על ריף רדוד, בשלמות האופיינית לו הוא תופס את הצינור מתוכו ופותח את הצינור לאורכו. בסרט זה קלי סלייטר מפגין שליטה אדירה בגלישה שאין שני לו כשהוא גולש רק בשבירת הגל ואינו עושה קאטים (חיתוכים) וריצה מיותרת על הגל – מיצוי מושלם של הגל!   
הגולשים: דוריאן, איגן, מצ'אדו, גרלאק ורוס וויליאמס מוסיפים עניין רב לסגנונות הגלישה וביחד הם יוצרים קשת רחבה של ביצועים וצינורות חלולים על אותם גלים מושלמים.
אבל הדבר שמאחד את כולם לאורך כל הסרט ועד סופו היא ההרגשה שהם ממש נהנים מהרגע, מתחברים אל הטבע, מחזקים את קשריהם החברתיים ומגלים את עצמם באופן אישי ובאופן מקצועי. רואים את זה בחיוך על פניהם, ולא פחות מכך בקטעי הגלישה שבו הם תופסים גלים עם הגוף (Body Surfing) וגולשים בסנכרון מדהים בזוגות על אותם הגלים.

מעבר לגלישה האיכותית לסרט יש קלף מנצח נוסף והוא שילוב של מוסיקה ושירים שמלווים את הסרט בשלמות ובהתאם למצב הרוח. פס קול מצויין של מיטב להקות האנדר-גראונד האמריקאיות שמאפשר לראות את הסרט (תרתי משמע) גם בעיניים עצומות. בין השירים ישנם גם קטעי קישור של המשתתפים שזורים אור על תחושותיהם האישיות במהלך הטיול ההרפתקני

ספטמבר סשנס הוא סרט גלישה צ'יל אאוט מדהים, שאינו מתיימר להיות מעבר לדבר הפשוט והאמיתי. משלב קטעי גלישה מושלמים במקום אקזוטי ובתולי. הסרט קצר ולעניין ואפשר לצלול לקרבו בקלות, לאמץ אותו עמוק ללב ובדיוק כמוני גם לתת לו מקום של כבוד בספריית הוידיאו הביתית שלכם
5 כוכבים - בסולם צלם ים
צפיה מהנה

art5

ספטמבר סשנס – September sessions

אורך הסרט: כ-30 דקות

בימוי וצילום: ג'ק ג'ונסון

הפקה: קלי סלייטר

משתתפים: רוב מצ'אדו, בראד גרלאק, לוק איגן, שיין דוריאן, ורוס וויליאמס

חברת הפקה: Woodshed films (The Moonshine Conspiracy)

פס קול ושירים:

1."Pirate Looks at 40" -  Jack Johnson

2. What Would You Rather Do" -  The September Sessions Band"

3. "Grey's Groove" -  DJ Greyboy

4. Willow Tree" -  G. Love & Special Sauce"

5. "Super Bowl Sundae" -  Ozomatli

6. "Ganges A GoGo" -  Bombay The Hard Way

7. "Thug Style" -  The September Sessions Band

8. "Meaningless Conversation" -  Princes of Babylon

9. "Piglet's Lament" -  Beat Down Sound

10. F-Stop Blues" -  Jack Johnson"

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים