גלים בכסף: גולשים יפנים משלמים פרוטקשן בבאלי

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

אם חשבתם שלמכור קרח לאסקימוסים זה בלתי אפשרי אז מה תגידו על גולשים שאשכרה קונים גלים? צד אפל נחשף בעולם הגלישה: גולשים יפנים משלמים על גלים בספוטים נבחרים באינדונזיה וזוכים לשמירה (פרוטקשן) מצד חבורות עבריינים מקומית המתחזים למדריכים. ה"מאפיה של הגלים" מתמחרת זמן גלישה וכל מי שלא שילם זוכה לחוויה מטלטלת וכוחנית אם הוא נכנס אל הים או שבחר להרחיק לכת ותפס איזה גל.

עם ההתפתחות המאסיבית של ענף הגלישה בעולם ותפוצת הגולשים בכל פינה אקזוטית של הים, כך גם גדל הביקוש לגלים ולניצול מרבי של כרטיס הטיסה וזמן השהות בחופשת הגלישה. הגולשים היפנים ידועים כמי שיש להם הרבה מזומנים בכיסם והם מוגבלים מאוד בזמן החופשות המותרות להם מהעבודה בארצם. היעד המועדף והקרוב אליהם בטיסה הוא גן העדן של הגולשים באינדונזיה, אך כאשר הם מגיעים לשם הם מוצאים עצמם מתמודדים עם קשיים רבים בתפיסת הגלים; לאינדונזיה נוהרים מאות ואלפי גולשים מעולים שתופסים הרבה גלים, קודחים צינורות ומתעופפים באוויר. במצב שכזה, היפנים נדחקים לצד וברוב המקרים אינם מצליחים לתפוס את הגל המושלם שיסגור להם את הפינה של החופשה. את הפתרון המקורי לבעייתם הם מקבלים מ"גולשי העולם התחתון" המקומי שבו ניתן להם פרוטקשן לגלישה תמורת סכום סמלי. "העסקה" מתבצעת באופן פשוט ביותר שבו הם משלמים בין 65$-100$ לסשן של גלישה של מספר שעות בודדות בלווייתו של "מדריך" מקומי שמוודא שהם יתפסו גלים ושאף אחד לא יבריז או יפריע להם במהלכו. הכול כלול! - מספר חברות נסיעה לגולשים ביפן מציעות את העסקה באתרי האינטרנט ובמגזינים בארצם כחלק כלול בחבילת הגלישה אותה הם רוכשים. החבילה מצמידה אליהם מדריך לטיול הגלישה שמלווה אותם בדרכם לספוטים נבחרים אך לעיתים המדריכים הם לא אחר מאשר עבריינים.

waves for money protection surfing in bali גלים בכסף גולשים יפנים משלמים פרוטקשן בבאלי אינדונסיה

סיפור הפרוטקשן התפוצץ לפני מספר חודשים לאחר שכמה גולשים התלוננו שגלשו בספוט המושלם של נוסה (Nusa) ומצאו את עצמם בחוויה מפחידה ומאיימת. בגרסתם הם תיארו את אותו הדבר: בחור מגודל וקרח החל לצעוק עליהם כשהם התיישבו בפיק וכשאחדים מהם תפסו את הגלים הוא איים עליהם בתוקפנות, אחז בחרטום גלשנו של אחד ושבר אותו. במקרים אחרים הגולשים קיבלו סטירות ומכות חזקות על גלשניהם וברוב המקרים לא נותרה להם ברירה אלא לצאת ולחפש מקום אחר לגלוש בו. עם חשיפתם של הסיפורים החלו להגיע עוד עדויות למקרים של פרוטקשן ממקומות אחרים כגון: שיפרקס (Shipwrecks), נוסה למבונגאן (Nusa Lembongan) אולוואטו (Uluwatu) ועוד. בכל המקרים צוין כי הפריוריטי (הזכות על הגל) הייתה שמורה אך ורק לגולשים היפנים.

art5

מקרה שכזה מתואר ע"י גולש בשם אנתוני וויסמן (Anthony Weisman) ובסיפורו הוא מתאר כיצד נכנס לגלוש ב-Nusa Dua וכעבור זמן קצר הוא הבחין במבטים עוינים מצד גולש מקומי. הוא התיישב על הפיק וחיכה לגל, וכשזה הגיע הוא שמע את המקומי צועק לעברו שלא לתפוס את הגלים, זה שמור לבחור השני (שהיה יפני). אנת'וני נבהל מהצעקה והחליט שלא לתפוס את הגל והצטער אף יותר לאחר שראה שהגולש היפני נשתל. בגל הבא הוא חיכה בצד וברגע שהגולש היפני נשתל פעם נוספת הוא תפס את הגל בהצלחה. זה היה הגל הראשון והאחרון שלו לאותו היום! הגולש המקומי צעק, איים, קילל, הרים את ידיו בתוקפנות ואמר לו לצאת מהמים מיד: "You Go in! I punch you out!".  במהלך כל המקרה אנתוני מציין כי הגולש היפני היה אדיש למתרחש וברגע שתמה שעת הגלישה הם עלו על הסירה והפליגו לספוט הבא... עם המדריך כמובן.

art3

אישור רשמי לעסקה המאפיוזית של "פרוטקשן על הגלים" מגיע מצידם של מדריך גלישה מקומי (אמיתי) ו"ממדריך" שאינו רשמי. ליאו וולש (Leo Walsh) שחי בבאלי כבר קרוב ל-15 שנה ומנהל את אתר Bali-Surfing.com מאשר את קיומה של "תוכנית קניית גלים המיועדת ליפנים" (“Japanese buy-a-wave program”). בעדותו הוא מתאר את המקרים כעניין שבשגרה שהחלו בצידו המזרחי של האי ותופסים תאוצה גם למקומות אחרים בבאלי. הגולש המקומי שמשמש בתור "מדריך" לא רשמי מציין כי היפנים משלמים לו 100$ לשמירה וזה כולל גם את הגל שאותו הם תופסים. ואין לו בעיה שמישהו ילך להתלונן במשטרה כי הוא מכיר שם את כולם... – נשמע מוכר?

art7

הגולש ועורך מגזין הגלישה סרפינג-לייף ביפן, ג'ונג'י אושידה (Junji Uchida), בא להגנת הגולשים היפנים ומספר כי גולשים יפנים רבים לוקחים מדריך לטיול הגלישה הראשון שלהם לאינדונזיה ובתמימותם הם אינם יודעים מה זה כולל ואילו "המדריכים" המקומיים, הם אלו שמפרשים את תפקידם בצורה אגרסיבית במהלך הדרכתם. מוסיף אושידה ואומר כי הגולשים היפנים שנעזרו במדריך בטיולם הראשון אינם לוקחים מדריך בפעם השנייה שבה הם מגיעים לבאלי ואז הם אלו שחוטפים את המכות מאותם "המדריכים" שבהם נעזרו בפעם הראשונה...

art4

סיפור הפרוטקשן והתשלום על הגלים אינו בא בכוונה לפגוע בתדמיתם של היפנים שכנראה פועלים בתמימות ומנוצלים ע"י גורמים עוינים מקומיים בבאלי. העבריינות על הגלים אינה פוסחת על כל מקום אחר ברחבי הימים והאוקיאנוסים בעולם והיא באה לידי ביטוי בשלל דרכים מגוונות ויצירתיות. סיפור אישי וקצר: במהלך ביקורי בטנריף באיים הקנאריים ניגש אלי גולש מקומי שספר את הגלים שתפסתי... זה היה מטריד ומעצבן. בכל פעם שחזרתי לפיק הוא המשיך בספירה: 1 יורו, 2 יורו, 3 יורו...וכך הלאה. אני לא יודע כמה יצא שאני "חייב" לו בסוף יום הגלישה אבל תהיו בטוחים שהוא לא ראה שקל ממני (חחח...)!

כתבה זו התפרסמה באוקטובר 2013
שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים