חליפות גלישה: המדריך המלא לגלישה במים קרים

מאת יואב נקש אוקטובר 08, 2015

עם הסיבוב המחזורי של כדור הארץ, כעת מגיע תור עונת החורף. החורף קרב אלינו בצעדי גמד, עוד לפני שהספקנו לעכל את תום הקיץ מי הים הופכים קרים ושוב מגיעה עונת הסרבול של חליפות הגלישה. עד כמה שננסה להתחמק מזה ואם ברצוננו לגלוש בעונה הקרה, אין לנו ברירה אלא להצטייד בחליפת גלישה טובה. אם יש ברשותכם חליפה או שאתם מעוניינים לרכוש אחת חדשה, כתבה מקיפה זו תעזור לכם בהבנת מבנה החליפה, בבחירה ובשמירתה במצב טוב לאורך זמן עד... לחורף הבא.

קשה לדמיין את עולם הגלישה בלי החליפה. הגולשים הראשונים נאלצו לגלוש לפרקי זמן מאוד קצרים או שהם וויתרו על החוויה המקפיאה מבלי שכף רגלם תדרוך בכלל במי הים. זו הייתה הזדמנות פז עבור הגאונות האנושית להמציא את אביזר הביגוד שיכול להתמודד עם המציאות הקפואה. הצורך בחליפה נולד.

first and old wetsuits

הדגמים הראשונים של חליפות הגלישה היו מסורבלים, כבדים ולא כל כך מבודדים. בתמונה: ראשית השימוש בבד הניאופרן לחליפות הגלישה על ידי ג'ק אוניל.

ניאופרן (Neoprene) - הסוד שמאחורי החום והגמישות של חליפות הגלישה

בד הנאופרן (Neoprene) הומצא בשנת 1930 אבל נעשה בו שימוש בתעשיית הגלישה רק בשנות ה-50' ע"י האף בראדנר (Hugh Bradner) וג'ק אוניל (Jack O'Neill).

art4

ג'ק אוניל, האיש עם הרטיה, מפתחה של חליפת הגלישה הראושנה. איבד את עינו בתחילת שנות ה-50' בגלל ניתורו חזרה של הגלשן שנגרם בעקבות מתיחתה של רצועת גלשן העשוי מחומר גמיש.

נאופרן הוא סוג של פולימר הנקרא פוליכלורפן (polychloroprene) שעובר עיבוד של מספר תהליכים כימיים כשבסופו התוצר נאפה ונמתח ליריעות ניאופרן המוכרות לנו. בשנת 1951, מדען באוניברסיטת קליפורניה בשם האף בארדנר, הצליח להוכיח שבועות אוויר ומים בתווך הבד יכולות להגיע לטמפ' גוף האדם ולשמש כבידוד תרמי. שנה לאחר מכן, ג'ק אוניל (מייסד חברת אוניל האגדית), התחיל לייצר חליפות גלישה במוסך ביתו.

ההיסטוריה של חליפות הגלישה מבית פיתוחה של חברת O'neill

בעשורים שלאחר מכן, מדענים וחוקרים שיפרו את תפקוד חליפות הנאופרן ע"י הוספה של נוסחות כימיות ויצרו רקמות קלות ודקות יותר של בד סופר גמיש, נמתחות ועם תפרים מיוחדים. עם ההתפתחות הטכנולוגית גישות חדשות למבנה החליפות החלו להיוולד. חליפות עם תאי מיקרו שמציעות 30 אחוז בלכידת בועות האוויר יותר מכל חליפה אחרת. חליפות נייטרוג'ן עם תאי מיקרו סגורים הם מבודדים טובים בהרבה שמאפשרים שמירה טובה יותר של חום לאורך זמן ואורכם נמתח בלמעלה מ-500 אחוזים! – כלומר הם סופר גמישים.

"...החידושים בשיפור החליפות מתפתח גם לכיוון המימד הסביבתי עם חליפות ידידותיות לסביבה אבל לצערנו החליפות עדיין לא "ירוקות" במאת האחוזים בגלל כל התוספים הכימיים שדרושים לייצורן..."

חליפות עם זיכרון הן הדבר הבא: חליפה שלבשת על עצמך ותזכור את נתוני גופך בכדי שתוכל להתאים לך באופן מושלם. החידושים בשיפור החליפות מתפתח גם לכיוון המימד הסביבתי עם חליפות ידידותיות לסביבה אבל לצערנו החליפות עדיין לא "ירוקות" במאת האחוזים בגלל כל התוספים הכימיים שדרושים לייצורן.

המדריך השלם לקניית חליפה... (בלי עניבה).

אחרי המצאת הגלשן, החליפה היא אחת מההמצאות החשובות ביותר בהיסטוריה של הגלישה. לבישת חליפת גלישה היא הדרך הטובה ביותר, ואולי היחידה, לשמירה על החום הגוף בזמן שהייה במים קרים. קניית חליפה היא מאורע חשוב שצריך להיות שקול. חליפות הגלישה יקרות ויכולות לשמש אתכם למשך שנה או שנתיים (בשימוש נכון גם יותר מזה). כשבוחרים חליפה עליכם להתמקד בשלושה דברים חשובים: סוג חליפה, טמפ' מים ומידה.

wetsuits types

שורט, לונג, שורט-ג'ון, ווסט.ועוד.. שרוולים קצרים או ארוכים, סוגים שונים של חליפות לעונות מעבר וטמפרטורת מים שונה. 

סוג החליפה

בחירת סוג החליפה אמורה להיות החלטה שמבוססת על טמפ' המים באזור בו אתם גולשים והעונה שבשנה. לעונות מעבר של סתיו ואביב ישנם כמה דגמים שכוללים ווסט, שורט ג'ון (Short John) וחליפות קצרות (Spring Suit). לעונת החורף ומים קרים הגולשים נאלצים ללבוש חליפות ארוכות ואם טמפרטורת המים קרובה לקיפאון אז יש צורך באביזרים נוספים כגון נעליים (Booties), כפפות וכובע (Hood)... בררר.

hood booties gloves

כשגולשים במקומות קרים עד קפואים ישנם אביזרי לבוש תרמיים נוספים. בוטיס, כפפות, Hood ועוד

טמפ' המים

לאחר שהחלטתם באיזה סוג חליפה אתם חפצים השלב השני הוא לדעת באיזו טמפ' של מים אתם גולשים. בחירת עובי החליפה היא משמעותית וחשובה, עליכם לבחור את מידת העובי האידיאלית שביכולתה לחמם אתכם אבל גם שלא תהיה עבה מידי ותגרום לכם לחימום יתר על המידה. עובי בד הנאופרן של החליפות החצי-יבשות המודרניות הן כדלקמן: 3/2 מיועד לטמפ' מים קרירה עד חמימה (20-25 מעלות צלזיוס), 4/3 מיועד לקריר עד קר (15-20 מעלות) ו-5/4 מיועד לטמפ' קרה עד קרה מאוד (9-14 מעלות צלזיוס). וכמובן שאם אתם גולשים באלסקה הקפואה אז לא תוותר לכם ברירה אלא להשתמש בכפפות, נעליים (Booties) וכובע (Hood). מה שנקרא בשפה המקצועית: Full Suited. וכמובן לגולשים שרוצים להרגיש נוח וחמים במאת האחוזים, בחליפות "הדור החדש" יש מנגנון מובנה של חימום המופעל ע"י סוללה.

טמפ' מים (במעלות צלזיוס) ועובי וסוג חליפה:

  • °19-21: 2 מ"מ – שורט ג'ון קצרה
  • °17-18: 2 מ"מ – ספרינג סוט
  • °14-17: 3/2 מ"מ – חליפה ארוכה
  • °12-14: 4/3 מ"מ – חליפה ארוכה + 3 מ"מ נעלים
  • °10-12: 4/3 מ"מ – חליפה ארוכה + 3 מ"מ נעלים + 2 מ"מ כובע + כפפות
  • °08-09: 5/4/3 מ"מ – חליפה ארוכה עם כובע + 5 מ"מ נעלים וכפפות
  • °08<: 6/5/4 מ"מ – חליפה ארוכה עם כובע + 7 מ"מ נעלים וכפפות

wetsuit

מידה ומדידה

השלב הבא ברכישת חליפה היא לבחור היטב את המידה. מידה נכונה מונעת שפשפות לא רצויות, אם החליפה תואמת היטב אז אין רווחים מתחת לבית השחי והוא צמוד בצוואר. אינדיקציה טובה להתאמה פועלת ברגע שאורך החליפה מותאמת עד למפרק הקרסול ואמות ידיכם. מומלץ לנסות וללבוש את החליפה בחנות ללא בגדים ולבצע מספר מתיחות של הגוף והרגלים בכדי לוודא שהחליפה נעה בהתאמה עם גופכם ונשארת צמודה בכל אזורי גופכם. מידת הגמישות של חליפות הגלישה המודרניות נעות בין 30-100 אחוז כאשר הגמישות ביותר ביניהן כדוגמת ה-"סופר סטרץ'" (Super Stretch) הן הטובות ביותר אך גם היקרות ביותר.

art2

כל חתיכה בחליפת הגלישה שלכם נתפרת מבפנים ומבחוץ. בחליפות האיכותיות מדביקים על התפרים פסי איטום שמונעים חדירה של מים דרך חריצי התפרים ועל כן יהיה מומלץ לוודא שהתפרים של החליפה מודבקים/מולחמים כראוי. דבר נוסף הוא שכיום כמעט כל החליפות מגיעות עם כיס פנימי למפתח המכונית אבל מומלץ תמיד לבדוק שכיס כזה קיים בחליפה והאם הוא מספיק גדול להכיל את האביזר/מפתח שברשותכם. וכמובן הרוכסן, הריצ'רץ' מגיע בכמה גרסאות: רוכסן ארוך לכל אורך הגב, חצי אורך רוכסן לאורך הגב וגם ללא רוכסן שמועדף פחות על הגולשים בגלל הסרבול שבלבישת החליפה. החליפות הטובות ביותר לגולשים מיוצרות ע"י החברות: בילבונג (Billabong), בודי גלוב (Body Glove), הארלי (Hurley), אוניל (O'neill), ריפ קארל (Rip Curl), רוקסי (Roxy), וולקום (Volcom) ואקסל (Xcel)

גברים

מידה

גובה (ס"מ)

משקל (ק"ג)

XS

168-175

55-65

S

170-178

60-70

MS

172-180

65-78

M

175-182

70-80

MT

180-185

74-84

LS

175-180

75-84

L

180-185

78-88

XL

182-192

85-100

נשים

מידה

גובה (ס"מ)

חזה (ס"מ)

משקל (ק"ג)

אגן (ס"מ)

2

155-160

75-80

55-65

58-63

4

160-165

77-83

60-70

60-66

6

163-168

80-85

65-78

63-68

8

163-170

83-88

70-80

66-71

10

168-173

86-91

74-84

68-73

12

170-175

90-95

75-84

73-78

14

172-180

94-99

78-88

76-81

16

175-183

98-102

85-100

81-86

איך לנקות את חליפת הגלישה ולשמור עליה במצב טוב ולאורך זמן?

רכישת חליפה איכותית יכולה להיות הוצאה יקרה (1500-2000 ש"ח) אך הוצאה זו יכולה להשתלם לאורך זמן וזאת במידה ופועלים לשמירתה ומאריכים את ימיה. מלח, קרני שמש, חול ומתיחה של הבד – על חליפת הגלישה מופעלים לחצים רבים שיכולים לפגוע במצבה ועל כן גם לה מגיע טיפול מסור ומנוחה. גולשים רבים חושבים שניקיון חליפת הגלישה במים מתוקים ותלייתה לייבוש בצל מספיקה בכדי לשמור על מצבה אך זהו אינו המרב שניתן לעשות בכדי לשמור על מצבה הכללי. דרך נוספת היא לנקות אותה בקונדישנר... כן, מרכך. אבל כזה שמותאם לחליפת הגלישה ולבד הניאופרן ולא קונדישנר שמיועד לשיער. מסתבר שמוצרי ניקיון שפותחו במיוחד לחליפות הגלישה מעניקות את ההגנה המרבית ל"עור" השני שנלבש על גוף הגולש. תכשירי הקונדישנר פועלים באופן יעיל בהסרת חלקיקי לכלוך הרסניים. (לחצו כאן לקניית תכשירי ניקוי לחליפת הגלישה)

סרטון קצר המסביר איך לנקות את החליפה ולשמור עליה לאורך זמן

אחרי הכל חליפת גלישה היא בגד ניאופרן (Neoprene) שמופעלים עליו לחצים רבים ממי הים ומתנועת הגולש. במידה והגולש עושה שימוש רב בחליפה בעונה אחת אין כל דרך למנוע את מתיחתה והרחבתה אך על אף זאת במידה ותנקו אותה כראוי ותגנו עליה בפני כתמים של חומרים רעילים וקרני שמש חמות באפשרותכם לשמור על חליפת הגלישה שלכם לאורך זמן, ליהנות ממנה כמו חדשה ולחסוך כסף רב מידי שנה. חשוב לזכור שמומלץ שלא לשטוף את החליפה במים חמים שפוגעים בגמישות הבד וגורמים להרחבתו, לתלות את החליפה על הצד הפנימי (בלי אטבים) ובמקום מוצל. וכמובן שלא לשטוף את חליפת הגלישה במכונת כביסה, לא לגהץ או לייבש במכונת ייבוש. ואחרון חביב מומלץ להיעזר בשקית ניילון כשלובשים את החליפה בכדי לא למתוח באופן לא רצוני את הבד.

מהי הדרך הכי קלה ללבישת חליפה? צפו בהסבר שבסרטון הבא

איך ליהנות מגלישה במים קרים?

האם חשבתם אי פעם מהם בעצם מים קרים? מהו קור עבור גולשי הוואי, אירופה, אוסטרליה או לגולשים באלסקה? מתי מתחיל להיות לכם קר עד שאתם צריכים חליפה? וכמה זה במעלות? התשובה לשאלה זו היא אינדיבידואלית וכל אדם רגיש במידה כזו או אחרת לקור, אבל לפי מחקרים מדעיים אפשר להגיע לאיזשהו ממוצע כללי.

cold snow surfer wetsuit

זה רק נראה קר. יש חליפות עבות וגמישות שיכולות לשמור על חום הגוף בתנאי טמפרטורה הקרובים לאפס מעלות

 חוקרים ומדענים אינם יכולים להגיד לכם במדויק מהם מים קרים אבל הם אומדים שמדובר בטמפ' בסביבות ה-22 מעלות צלזיוס (70 F) וזאת כאמור תלוי היכן אתה גולש/גר וכמה אתה מורגל לטמפ' ששוררת סביבך. הווי אומר שלגולשים מישראל לדוגמא שגולשים ברוב ימות השנה במי הים התיכון החמים (22-30 מעלות) יהיה קשה יותר להסתגל לשינוי בטמפרטורת המים וירגישו בקור בטמפ' הפחותה מ-20 מעלות. הגולשים בצרפת, ספרד ופורטוגל שרגילים לגלוש בטמפ' של 19-20 מעלות ירגישו בקור כשהוא יצנח מתחת ל-14 מעלות ולגולשים בניו-זילנד טמפ' מים קרים היא פחות מ-13 מעלות. כל מעלה משמעותית.

art6

גורמים נוספים שמשפיעים על תחושת הקור הם רוחות ומזג האוויר ביום הגלישה, ואלו משפיעים באופן ישיר על הסיבולת הפיזית שלכם לגלוש בתנאים אלו. טמפ' גוף האדם היא 37 מעלות צלזיוס וברגע שטמפ' הגוף צונחת מתחת לרף זה הסכנה שבהיפותרמיה גדלה. הסימנים הראשונים לקור הם ידיים ורגליים קרות ורעידות לא רצוניות בגוף. חליפות הגלישה נותנות פיתרון אולטימטיבי לוויסות חום הגוף אך גם לאחר זמן רב בגלישה במים קרים הגוף מאבד אנרגיה רבה ומחפש מקורות לחידושה, מאבק פנים גופי זה מוביל לתחושת קור. יחד עם זה בגלישה במים קרים אין תחושת הזעה ועל כן יש לשתות הרבה ולמנוע התייבשות.

ואולי הדרך הטובה ביותר להתחמם היא על ידי פעילות גופנית ומתיחות לפני הכניסה למים.

הדרך ליהנות מגלישה במים קרים היא אפשרית אך כרוכה בהכנה מקדימה (פיזית ומנטאלית) לקראת הכניסה למים וביציאה. לקראת הכניסה יש לעשות חימום ומתיחות, ואם יש ברשותכם רכב אז להפעיל את החימום בעודכם לובשים את החליפה. ביציאה מן המים תפשטו את החליפה ותלבשו בגדים יבשים ובמידה ויש ברשותכם רכב, שבו על מגבת והפעילו את החימום. במהלך הגלישה הקפידו לעסות את השרירים ולמתוח את הגפיים, הרבו לחתור בכדי לייצר חום, שמרו על חום הראש בחבישת כובע גלישה (Hood) או שלבשו כפפות ונעלי גלישה (Booties).

wetsuits חליפות גלישה

הגשש החיוור דיבר על "חליפת האיומים" ובעבור חלק מן הגולשים, חליפת הגלישה בהחלט יכולה לאיים על הרגשת החופש של התנועה בין הגלים אבל בעצם מדובר על אביזר חשוב ויעיל ביותר שישמש אותנו נאמנה בימים קרים. לאחר כל מה שנכתב ונאמר, הרגע המיוחד שבו אנו חוזרים אל ביתנו ומתקלחים במים חמים במשך שעה וחצי (שעה בשביל להפשיר וחצי שעה בשביל להסתבן) הוא הרגע המיוחד שבו אתה נזכר ברגעים היפים שגלשת בתנאי הים הקרים. גולשים הם ספורטאים מיוחדים, החליפה היא האמצעי אבל הנפש האמיצה היא המובילה אותנו לגלוש על הגלים...!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים