ווידאו
ווידאוטבע וחי ← איתוראן כרישים: הצמיד הבא יתריע במידה וכריש נמצא בסביבה

איתוראן כרישים: הצמיד הבא יתריע במידה וכריש נמצא בסביבה

מאת יואב נקש אוקטובר 17, 2020

מירוץ החימוש וההגנה מכרישים ממשיך עם ההמצאה הבאה של צמיד ההתראה. "המכשיר הזה הוא סורק אולטראסוניק שמעבד את המידע ומתריע על ידי רטט כשהוא מזהה אנטומיה של כריש", מסבירים בחברת Go Echo. אולטרסוניק שמשמעותו "על-שמע" הוא מכשיר שמזהה תדרי קול הגבוהים יותר מיכולת השמיעה של אדם שהיא 20 קילו הרץ. החברה מתחילה בגיוס המונים מבלי לנדב הרבה מידע על יעילותו, הטווח שלו ומחירו. על אף שמדובר ברעיון טוב יתכן והוא מתאים יותר לצוללנים ופחות מכך לגולשי הגלים.

אז האם תנעדו משקולת נוספת סביב קרסול רגליכם? האם השימוש במכשיר כזה באמת יעיל ויצליח להבדיל במרקם משתנה של ים בין דמות של כריש לזה של דג אחר? עד כמה הרטט ברגל מורגש כשאנו נמצאים בסביבה כה דינאמית? האם יש צורך בצמיד שיאתר כריש שמשייט לאיטו ברדיוס הקרוב בהנחה שכמעט בכל סשן יש אחד כזה ואנו אפילו לא מודעים לו? ובכלל, עד כמה ה"איתוראן" הזה יתן לנו מרגוע כשאנו רוצים להתרכז בגלישה ולא בכל צפצוף שיכול להיות גם התראת שווא?

פתרונות טכנולוגיים רבים כבר נוסו בעבר ונבלעו במלתעות המציאות שגברה על יעלותם: צמידים המפיקים צלילים צורמים, גלי סונאר, חליפות בצבעים מאימים, צמידים ושעוות עם ריחות מרחיקים ואפילו מדבקות של עיניים (שזה כבר נשמע כמו פתרון הלואו-טק הכי הגיוני). בעולם הים וככל שזה נוגע לכרישים, הכל ספקולטיבי ואין נוסחת פלא שתרחיק או שתתריע באופן החלטי. כל פתרון תלוי בכל כך הרבה משתנים נוספים שאותם לא ניתן לשחזר עם חלוק לבן בתנאי מעבדה. 

לעניות דעתי הפתרון הכי טוב הוא לפעול באחריות ובהגיון. תקיפות כרישים זו סכנה שקיימת בים וכל גולש שעוסק בספורט צריך להיות מודע לכך. יחד עם זאת ניתן למנוע ולהמנע מסכנה ועל כן מומלץ שלא לגלוש לבד, להיות עירניים לסביבה, להכיר את החוף ולהשמע לשלטים ואזהרות. אם נתחיל למגן את עצמנו לדעת, לא נדע גלישה מהי.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים