ווידאו

Rock Board: האם זהו העתיד של סקי השלג בקליפורניה?

מאת יואב נקש אפריל 27, 2015

הקליפ מאוד מלודרמטי ועשוי יפה אך הנושא שמאחוריו רציני ומדאיג ביותר. בעוד שבמזרח ארה"ב ידעו בחורף הנוכחי סופות שלגים עזות וכפור קיצוני, את מדינות המערב - ובראשן קליפורניה - פוקדת בצורת קשה כמוה לא הייתה ב-54 השנים האחרונות. את ימי הגשם בקליפורניה אפשר לספור מאז דצמבר על יד אחת והשלגים על רכס פסגות הרי הרוקי המערביים נמסים בקצב מהיר. השינויים האקלימיים כבר כאן ובמיוחד עבור "שבוע כדור הארץ" שמצויין בימים אלו, מופץ הקליפ הבא שמתאר את העתיד ללא משקעים בצורה המוחשית והכואבת ביותר לחובבי הסקי.

הבצורת של חורף 2014 כבר הביאה להתייבשות שדות גידולים, למוות של בעלי חיים ולהתגברות תופעת הערפיח בערים הגדולות. הבצורת של שנת 2015, שעל פי ההגדרה הטכנית נמשכת זו השנה השלישית ברציפות, צפויה להוביל לשינויי התנהגות גדולים: חקלאים בנוואדה הודיעו שהפסיקו לזרוע ולשתול גידולים, ובעלי חוות בצפון קליפורניה ובניו מקסיקו מתלוננים כי הם נאלצים למכור בקר, עקב היובש בשדות שבדרך כלל בתקופה זו של השנה מכוסים בעשב גבוה.

גדת האגם נסוגה. האדמה יבשה. קליפורניה 2015

בכדי להגן על דגי הסלמון הנמצאים בסכנת הכחדה ולצמצם את סכנת השריפות, ברוב אזורי קליפורניה נאסר לדוג ולערוך קמפינג. תושבים רבים אומרים שהפחיתו באופן דרסטי את כמויות המים שהם צורכים בעת רחצה, שטיפת מכוניות או השקיית גינותיהם. כמו כן תאגיד המים הממשלתי שוקל לסגור את ברזי המים ל-25 מיליון בתי אב ולהקציב את השימוש באופן גורף. לבצורת בקליפורניה קיימות עוד השפעות והשלכות רבות שבמידה ומגמה זו של התייבשות תמשך אז גם אתרי הסקי יפסיקו להתקיים.

זה לא קטע מהקליפ אלא המציאות בשטח. אתרי הסקי של קליפורניה בחורף של בצורת

בכדי להמחיש את הבעיה של השינוי האקלימי והתייבשותה של קליפורניה, הופק הקליפ הבא (המופיע בראש העמוד) שמעביר את המסר בצורה נחרצת. בקליפ נראים גולשי סקי אמיצים גולשים מפסגות ההרים של אתרי הסקי היבשים על גבי אבנים. הקליפ ממחיש את התוצאה של השינויים האקלימיים שחלים על הפסגות המושלגות אשר מספקות כ-30% ממי השתייה של קליפורניה. "אין שלג, אין מים ואם אין שלג לא יהיה סקי או סנובורד... מקסימום רוק בורד (Rock Board)".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים