ווידאו

שתי דקות למוות: כוחה הקטלני של צריבת 'צרעת הים'

מאת יואב נקש פבואר 21, 2016

זו לא סתם מדוזה, זה הדאע"ש של המדוזות. צרעת הים, הידועה בכינויה "The Box Jellyfish" בפירוש נותנת "בוקס" או יותר נכון נוקאאוט לכל מי שנצרב ממנה. בניגוד לשאר יצורי הג'לי הפרימטיבים שנעים עם זרמי הים, לזו הקטנה יש מוח ו-20 עיניים רואות שבצריבה קלה ובתוך 2 דקות (!) היא יכולה לשלוח כל אדם לעולם הבא. צרעת הים נפוצה בעיקר במים החמים באזור השונית הגדולה באוסטרליה והביולוג הימי ג'יימי סימור ( Jamie Seymour) מטורף על המחקר שסביבה.

במעבדת המחקר של ג'יימי יש עשרות דוגמיות קפואות וגם חיות של הנשק הימי הקטלני. הוא נפעם ממורכבותה הביולוגית ומיכולותיה הפיזיות אבל יותר מכל מהעובדה שכל חבילת הנפץ הזו מגיעה במימד קטנטן בהרכב שעשוי מ-96 אחוזים של מים. צרעת הים יכולה להגיע למהירות של שחיין אולימפי והיא סיגלה לעצמה יכולות אסטרטגיות למארב ולציד. צריבתה משתקת את העצבים ומכווצת את כלי הדם. היא גורמת ברוב המקרים לדום בלב בתוך שתי דקות בלבד ובכדי למנוע את הסוף המר צריך להזריק תרופה נוגדת-רעל שחייבת להיות בהישג יד בטווח זמן של.... זהו, עבר.

מהו מנגנון צריבת המדוזות? איך זה נראה במבט מיקרוסקופי? כל זאת ועוד בכתבה המרתקת הבאה

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים