100 + 8 = בנג'מין סנצ'ז שובר את מחסום הגל הכי גבוה

מאת יואב נקש ינואר 11, 2015

זה התחיל בתור הווייפאאוט המטורף ביותר שנצפה בשנת 2014 והמשיך בהכרזה על שיא עולם חדש בגלישה. בנג'מין סנצ'ז הצרפתי שובר את שיאו של מקנאמרה ונכנס לספר השיאים של גינס על גל בגובה של 33 מטרים (108 פיט) שעליו גלש בנאזרה פורטוגל בחודש דצמבר 2014. כעת עולה השאלה, האם הגל שלו באמת נחשב לשיא עולם?

art2

לקח קצת זמן לחבר'ה עם המטר והסרגלים מהוועד של גינס להגיע למסקנה שאכן מדובר בשיא עולם חדש. בנג'מין סנצ'ז (Benjamin Sanchis) בן ה-34 מצרפת גלש ב-11 בדצמבר 2014 על הגל אדיר המימדים של נאזארה בפלאיה דו נורטה, פורטוגל כחלק מצוות גולשים של ה- Billabong Adventure Division. חודש לאחר מכן נקבע כי הגל הענק שתפס באותו היום ניפץ את שיאו הקודם של מקנאמרה משנת 2011 ואת מחסום ה-100 פיט; וליתר דיוק, בנג'מין סנצ'ז גלש על גל מפלצתי בגובה של 108 פיט שהם 33 מטרים! – מספר שהכניס אותו היישר ובאופן רשמי לספר השיאים.

סנצ'יז המתגורר בעיירת הגלישה הוסגור (Hossegor) בדרום-מערב צרפת, הוא שועל קרבות וותיק ומעוטר בענף גלישת גלי הענק העולמי. בשנת 2011 הוא זכה בטקס פרסי הבילבונג XXL על גל בגובה של 60 פיט שאותו תפס בספוט הצרפתי בלהארה (Belharra) שממוקם רק 30 קילומטרים מביתו. הוא השתתף בטואו אין על גלי הענק באירלנד, תפס מפלצות בטהיטי וירד תהומות במאבריקס אבל בנאזרה הוא גילה עולם אחר. עולם שהתהפך עליו ומציאות שכמעט ועלתה לו בחייו.

art4

באותו יום של ה-11 בדצמבר 2014, סנצ'ז היה בשיאו (תרתי משמע). סשן הגלישה החל עם גל גבוה מימדים שעליו רכב במהירות אדירה ולכל אורכו עד ששבירת הקצף השיגה אותו. בנפילה זו הוא איבד את הגלשן ונאלץ לחזור לנמל בכדי להצטייד בגלשן חדש. שלוש שעות לאחר מכן סנצ'ז שוב היה על הליין-אפ של נאזארה אלא שמרקם הגל ושבירתו השתנה לגמרי. "הגל התרומם ממש גבוה, הרוח הייתה חזקה יותר. זה היה מטורף, תנאים מאוד לא קלים", מסביר בנג'מין.

"עברתי את מהמורת הגל הראשונה אבל הזווית התלולה פשוט לא נתנה לי להמשיך. מספר שניות לאחר מכן נפלתי וראיתי את קיר המים הענק עוטף אותו מכל הצדדים, זה היה הצינור המטורף והמפלצתי ביותר שראיתי בחיי."

הגל שתפס סנצ'ז היה ע-נ-ק! הדרופ היה מאוד תלול וההאצה היתה סופר מהירה. "עברתי את מהמורת הגל הראשונה אבל הזווית התלולה פשוט לא נתנה לי להמשיך. מספר שניות לאחר מכן נפלתי וראיתי את קיר המים הענק עוטף אותו מכל הצדדים, זה היה הצינור המטורף והמפלצתי ביותר שראיתי בחיי." הוא משחזר. הייתי מתחת למים במה שנדמה כמו נצח. כשהגל עבר הצלחתי להוציא את ראשי בשביל לנשום קצת אוויר אבל השבירה השנייה של הגל קברה אותי שוב מתחת להר של קצף ופשוט הרסה אותי." נהג הג'ט סקי שניסה להגיע אליו לאחר שבירת הגל הראשונה נאלץ לחזור על עקבותיו והצליח למשות אותו בשלום רק בפעם השנייה.

הגל של סנצ'יז היה עצום בגובהו ועל כך אין עוררין אך האם זה נחשב לשיא עולמי גם לאחר שנפל ממנו ולא המשיך? בשנת 2013 ליירד האמילטון תקף בחריפות את אלו שקבעו כי קארלוס בורלה שבר את שיאו של מקנאמרה וזאת מכיוון שעל קארלוס הברזילאי היה לסיים את הגל מבלי שקצף השבירה יפיל אותו. "אם אתה נופל או שהקצף עוטף אותך זה נחשב לכישלון בבית הספר שבו אני למדתי. אתה לא יכול לגלוש על גל ענק מבלי לסיים את הגלישה", אמר האמילטון בזמנו. אז מה יגיד גולש המילניום על הגל של בנג'מין סנצ'ז? האם השיא שנקבע באמת משקף את המהות שבגלישה או שיש בזה ציון לשבח על אומץ ליבו ועל הדרך הקצרה שעשה ממעלה הגל הגבוה ביותר בעולם?

 
שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים