חדשות

האם זהו הגל הגבוה ביותר בעולם? קוטון נושף בעורף מקנאמרה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

בתחילת חודש פברואר 2014 תועד אנדרו קוטון (Andrew Cotton) הבריטי גולש על גל אדיר מימדים בפראיה דו נורטה נאזארה פורטוגל (Praia do Norte in Nazaré Portugal), האם ייתכן שגלש על הגל הגבוה ביותר בכל הזמנים ...? על הבריטי שנושף בעורף שיא העולם של הענק מהוואי בכתבה הבאה.

בראשון בנובמבר 2011 אנדרו קוטון היה זה שגרר את עמיתו גארת מקנאמרה בחוף נזארה אל עבר שיא העולם הרשמי בגלישה על גל בגובה של 78 פיט (23 מטרים). בשנים האחרונות אנדרו קוטון נותר בצילו של הענק מהוואי אבל אין הדבר אומר שהוא לא גלש על הרי מים מלוחים ומסוכנים בקניון התת-ימי שעמדו בקירוב לגובהם של הגלים שעליהם גלש מקנאמרה. אנדרו קוטון הוא גולש מאוד צנוע ומוכשר העשוי ללא חת. במקצועו הוא שרברב מצפון דבון (North Devon) באנגליה ואחד מתחביביו הגדולים הוא לפתוח סתימות בצינורות של גלי ענק...! לפני שלושה חודשים הוא הציג את היכולות הגבוהות שלו להעפיל לגובה שיא העולם כשגלש על גל מפלצת שנאמד בכ- 70 עד 80 פיט.

andrew cotton biggest wave nazare אנדרו קוטון נאזרה

ב-02 בפברואר 2014, התקשורת הבריטית הפיצה בגאווה את הידיעה בדבר שבירת שיא העולם בגלישה על הגל הגבוה ביותר שאותו השיג בן הממלכה שלהם, אנדרו קוטון. עיתון הגארדיאן (Guardian) מיהר לכתוב: "גובה הגל היה לבטח גבוה מזה של מקנאמרה, 80 פיט (24.3 מטרים)!". אין צל של ספק שמדובר בפני גל מפלצתי וגבוה אך על אף ההצהרות הפזיזות של הבריטים, בכדי שהגל יהיה וורלד ברייקר הגולש צריך לסיים את הרכיבה על הגל מבלי שהקצף ישיג אותו ויפילו מהגלשן. כשקרלוס בורלה (Carlos Burle) גלש על גל עצום מימדים ב- 28 באוקטובר 2013, ליירד האמילטון מיהר לשלול את זה כשיא עולם בתואנה שבורלה לא סיים את הרכיבה ונפל.

Art2

היחיד שלא מתרגש מכל העניין הוא אנדרו קוטון שבחר לתאר את החוויה בתגובה הבאה: "זה היה ממש ניצחון על הים, תרתי משמע. אני תפסתי גל אחד וגם מקנאמארה תפס אחד. הים היה מאד סוער, כך שהיה קשה מאוד לנווט עם הג'ט סקי ולא פחות מכך לגלוש על מרקם ים סוער... אבל בתיעוד רואים שהגל נפתח גבוה, משולש ענק...".

הגל של קוטון נכנס לרשימת המועמדים של טקס פרסי גלי הענק בילבונג XXL אך האם הגל הזה ייחשב כשיא עולם זו שאלה שאת התשובה לה אתם יכולים לקבוע לפי השוואה לגלים של קודמיו... אז מה אתם אומרים? גבוה או הכי גבוה?

Carlos Burle | 28th October, 2013 | Praia do Norte, Nazaré, Portugal

Garrett McNamara | 1st November, 2011 | Praia do Norte, Nazaré, Portugal

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים