אשדוד – כוכב הצפון של אשקלון - מחושך לאור

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

שאו את מבטכם צפונה ותראו עולם אחר. הכוכב הזה אינו נמצא שנות אור מאיתנו כי אם במרחק של חצי שעה נסיעה... וגם זה בהגזמה. איך קרה הדבר ששכנתנו מצפון אשדוד מתקדמת ומובילה, מפותחת ותוססת, עיר גדולה שמקדשת את הים בענק ופועלת לקידום ענף הגלישה ואילו אשקלון נותרה עומדת במקומה? כמו כוכב שסטה ממסלולו הגיע הזמן להחזיר את אשקלון למערכת הכוכבים הדרומית!

מאז ומתמיד הייתה לי זיקה מיוחדת לאשדוד, זה לא רק מפני שיש לי שם קרובי משפחה רבים וחברים יקרים, אלא ובעיקר בגלל ההתפתחות המרשימה וצעדי הענק שהעיר הזו עשתה בעשורים האחרונים. מעבר לקצב הבנייה המחושב שמלווה במבנים מהודרים, חיי לילה תוססים, מרכזי קניות ובילויים, לאשדוד יש ערך מוסף עליון שקשור לפיתוחו של חוף הים וקידומו של ענף הגלישה המקומי.

IMG_0344

אשדוד
בנסיעה על הכביש הארוך המקביל לחוף הים באשדוד ההבדל התהומי לאשקלון נראה באופן מובהק. במרחק של 300 מטרים מהחוף מתחילה הבנייה, בתי קרקע נמוכים שרק במרחק רב אחריהם מתחילה הבנייה הגבוהה. אין מבנים מגושמים ובתי דירות שמסתירות את נוף הים ו/או את הבריזה הנעימה, אלא טיילת ארוכה עד מאוד בשילוב מסלול אופניים, ריצה ומתקני כושר רבים. חופי הים של אשדוד רחבים וארוכים ומותאמים ashdod night light surfing לכלל הרוחצים והעוסקים בענפי הספורט השונים. ישנו חוף לדייגים, חופי רחצה, נמל מרכזי בצפונה ולאחרונה נחנך בהוד ובהדר גם חוף גולשים רשמי עם מקלחונים, ברזיות פחי אשפה וגולת הכותרת: פנסי תאורה לשעות החשיכה.

פנסי התאורה לא צמחו כך סתם על מזח השוברים וזה לא היה הרעיון של העירייה למקמם כי אם התאגדותם של קהילת הגולשים באשדוד שהביאה את הרעיון ופעלו בנחישות ליישומו. "העמותה לקידום הגלישה באשדוד" פועלת באופן ממוקד כבר מספר שנים שבמהלכם הם הצליחו להביא לשינוי תפיסתי גורף בכל הקשור לגזרת החוף וקידום ספורט הגלישה. בפעילותם הענפה ומאבקיהם הם יצאו כשידם על העליונה וזאת בזכות שיתוף פעולה ופרגון של ראש העירייה יחיאל לסרי ומחלקת הספורט בעיריית אשדוד. כן, ככה זה עובד. כשיש הנהגה נאורה, מתקדמת, מובילה, עם ראש פתוח וראייה לטווח ארוך כולם מרוויחים, והאשדודים המרוויחים העיקריים. הם הרוויחו בתיירות פנימית ענפה, בכבוד רב לעיר ולעומד בראשה, הם המרוויחים הגדולים כי הם פועלים לשיפור איכות חייהם בעיר.

IMG_0794


אשקלון

באשדוד הדליקו את האור ובאשקלון חושך כבר שנים רבות. באשקלון ענף הגלישה לא מקבל ביטוי כלל וזאת בנוסף לכלל המפגעים לאורך רצועת החוף המקומית שלא טופלו ונזנחים (תשתיות רחצה, זיהום, קריסת מצוקים, חופים צרים, בנייה בקרבת החופים וכו'). הגולשים המקומיים נוסעים לאשדוד (וקהילת הסקייטבורד נוסעת לשדרות שם נפתח לאחרונה סקייטפארק). ענף הגלישה באשקלון נמצא בשפל חסר תקדים, ללא תחרויות גלישה, חופי גלישה או תשתיות שמשמשים את העוסקים בספורט האתגרי. במצב שכזה לא נותרת לנו ברירה אלא לקחת צעד אחד קדימה ולנסות להחיות את הענף ונשמתם של העוסקים בספורט של חובבי הים באשקלון.

לכל דבר יש טריגר, דבר אחד שמשפיע עלינו וגורם לנו להתחיל לפעול, להתגונן ולתקוף. בעקבות המצב העגום שאנו חווים באשקלון התחילה להתארגן קבוצת היגוי של גולשים ומתנדבים במטרה לפעול לקידומו של פרויקט התאורה והכרזתו של חוף דלילה כחוף גלישה רשמי באשקלון. במיוחד לשם כך נפתחה קבוצה בפייסבוק ששמה לה למטרה לאסוף חתימות לעצומה ולהגביר את המודעות למצב הקיים. בשלב הבא קבוצה זו תתארגן לכדי הקמת אגודה או עמותה שתייצג את קהילת הגולשים והימאים באשקלון. עדכונים נוספים יפורסמו באתר צלם ים ובקבוצה של הארגון בפייסבוק.


ראש העיר מגיב

ביום שני 02.07.2012 פגשתי במגדל ההצלה של חוף בר-כוכבא את ראש עיריית אשקלון מר בני ווקנין. בחוף התקיים הפנינג גדול והפעלות לילדים בחסות עיתון "ישראל היום" ומר ראש העיר הגיע בכדי לשאת מספר דברים. לאחר סבב קצר של לחיצות ידיים, פלאשים של תמונות ומילות הוקרה נגשתי אל מר ווקנין ואמרתי לו את שכתבתי לעיל בנוגע לרעיון להקמת פנסי תאורה בחוף דלילה והפיכתו לחוף גלישה רשמי. הוא הקשיב לדבריי בעניין ותגובתו לדבריי הייתה אוהדת אך מסוייגת...

benny light


לדבריו הוא כבר העלה את הרעיון בעבר והקים צוות שיבחן את ההיתכנות של תאורה לילית ולאחר בדיקה מעמיקה הוא הגיע למסקנה שיש בכך סכנה, דבר שמעורר בו פחד (ציטוט מדויק לדבריו). הדבר שממנו חושש מר ווקנין הוא הסכנה לאפשרות שבו אנשים שיגלו כי יש תאורה לילית ירצו לרחוץ בים ובכך יגדלו סיכוייהם לטביעה.

חששותיו של מר ווקנין הן ריאליות ויש בהן הגיון ובמעט הזמן שהזדמן לנו לשוחח ניסיתי להסביר לו שניתן לנטרל את הסכנה ולהפחיתה במידה ונפעל בתבונה. לצערי לא הספקתי להעביר את המסר בפרוטרוט אך בחרתי לציין מספר דברים עיקריים שיש בכוונתי להעביר אליו בפגישתנו הבאה או בכתב:

1. פחד אינו אמור להיות גורם מנטרל כי אם מדרבן. עלינו לקחת סיכונים מחושבים ולהסתכל על הצדדים החיוביים הרבים שיש ביישומו של רעיון שכזה: תמורה תיירותית, יוקרה לעיר, קידום התמיכה בנוער, בספורט הימי ובענף הגלישה בפרט.

2. חוף דלילה אינו חוף רגיל של רוחצים, יש בו מסלעת שחוצצת בין החוף אל הים וגם בימים שטופי שמש לא נכנסים לשם רוחצים ושחיינים. חוף דלילה, בקרבה למסלעת הדרומית של המרינה, ידוע לכל כ"חוף הגולשים".

3. בימים שבהם הים יהיה שטוח או לחילופין גבה גלים וסוער האורות יהיו כבויים. בימים של תנאי גלישה סבירים ניתן יהיה להפעיל טיימר לכיבוי האורות בשעה מסויימת, או שהכיבוי יתבצע ע"י אחרון הגולשים או איש אחראי תפעול.

4. אפשרות נוספת היא בימים שבהם לא יהיו גלים,יהיה ניתן לסובב את הפנסים לכיוון המרינה ולהדליקם עבור אנשי תפעול המרינה או/ ו הדייגים. פנסים ותאורה לכיוון הים יכולה להיות שימושיים גם במקרים של סכנת נפשות והצלה.

5. עלינו לזכור שבתקופה שבה התארח האולפן השקוף בחוף דלילה היו מספר פנסים גדולים שהאירו אל עבר חוף הים (הם מוקמו ממש על החוף!). על אף זאת לא היו מקרי שחייה או טביעה למרות ששם קיימת יותר גישה לכניסה לים.

6. מלבד אשדוד, פנסי תאורה לגולשים פועלים באופן סדיר גם בערים נוספות לאורך קו החוף הישראלי (בת-ים, תל-אביב וכו'). הניסיון מלמד אותנו כי זה אפשרי, זה עובד ומשמש באופן ממוקד את קהילת הגולשים בלבד. לא דווח על מקרי טביעה בחופים אלו מעולם!
תאורה לגולשים חוף גיל אשדוד
למרות היסוסיו של ראש העיר אין הדבר אומר שזה אבוד. על כן אני פונה לעיריית אשקלון ומר בני ווקנין באופן אישי בבקשה להגדיל לחשוב, להפסיק לחשוש, לקדם את הספורט, להראות נכונות לפיתוח החוף לגלות יחס יותר חם לקהילת חובבי הים באשר הם ולגולשים בפרט.

 

כמי שמאמין בעתידה הנשגב של העיר אשקלון, על הפוטנציאל העצום שגלום בה על האנשים האיכותיים החיים בתחומה ועל החזון אולטימטיבי לשיפור איכות חיינו בעיר, נפלה בחלקנו הזדמנות לקחת חלק פעיל מבלי לשבת על הגדר. זוהי ההזדמנות שלנו להוכיח את אחדותנו ואת כוחנו. זוהי ההזדמנות שלנו לפתח את העיר, לקדם את הגלישה ולהוכיח שגם אנחנו יכולים.


תשארו אופטימיים ובהצלחה :-)

כתבה מאת יואב נקש – יולי 2012
לחצו כאן להצטרפות לדף "עמותת הגולשים של אשקלון" בפייסבוק

בקרוב מדליקים את האור- עדכון 05.07.2012

כמה טוב לכתוב חדשות טובות... כמה מרגש זה לחשוב שיש אור בקצה  (המנהרה ) השובר :-) טרם הספקנו להעלות את הנושא לדיון ציבורי וכבר אנו מתקדמים. איתן קסנטיני, מחזיק תיק הספורט בעיריית אשקלון החל לפעול באופן נמרץ להקמתם של פנסי תאורה בחוף דלילה. בציטוט לדבריו נדרשים כעת אישוריים משפטיים ובתקווה שכל הפינות הבירוקטיות יסגרו במהרה אז הקמתו של הפרוייקט יחל כבר בחודש הקרוב. בימים הקרובים קסנטיני יפגש עם גורמים בעיריית אשדוד בכדי ללקט מידע רלוונטי בנוגע לתאורה שהקימו בחוף גיל וזאת  בכדי לזרז את התהליכים ולפעול בהתאם למסגרת החוק. איתן קסנטיני שהוא גם חובב ים מושבע וגולש, תומך באופן נלהב בפרוייקט ואנו מודים לו על כך מקרב לב!

קהילת הגולשים המקומית תעזור ככל שניתן וידרש מאיתנו בהקמתם של פנסי התאורה. במידה ויהיה צורך, איתי ג'אן חברנו הטוב, הציע לתרום בנדיבות ליבו את העמודים שישמשו לפנסים. יחד עם זאת, גם בחוף גוטה ישנה אפשרות שתהיה תאורת לילה לגולשים באדיבותו הרבה של רונן טבקול. האור חוזר לעינינו, אנו, קהילת הגולשים של אשקלון מברכים על הפיתוח של ענף הגלישה ותרומתם הרבה לחובבי הים. 

עדכונים נוספים של התקדמות הפרוייקט ושלבי ההקמה יפורסמו בקרוב :)

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים