חדשות
חדשותגלישה ← תאונת סנפירים: מפגש (כמעט קטלני) של בוגיסט עם דולפין באוסטרליה

תאונת סנפירים: מפגש (כמעט קטלני) של בוגיסט עם דולפין באוסטרליה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

מפגשים עם דולפינים הם לרוב חוויה עוצרת נשימה שיש ביכולתה לעצור את הזמן... רגעים יפים בחיים עם החבר הכי טוב של האדם בים. עבור הגולשים באוסטרליה הרחוקה מפגשים מהסוג של סנפירים הם עניין שבשגרה, זה די שכיח לשמוע על מפגש מפחיד עד קטלני בכרישים אבל זה בהחלט יוצא דופן לשמוע על דולפין שפוגע בגולש...! תאונת הסנפירים בין הדולפין לבוגיסט בכתבה הבאה.

תאונת סנפירים: מפגש (כמעט קטלני) של בוגיסט עם דולפין Bodyboarder and Dolphin collision in Australia

זוהי בהחלט ידיעה שונה ודי מפתיעה שעשתה כותרות ענק באוסטרליה. הסיפור הוא כה מוזר מכיוון שזה בהחלט לא רגיל שדולפין אחראי לפציעתו הקשה של גולש. גולש הבוגי ג'ון וולפסון (John Wolfson) בן ה-27 גלש במקום שנקרא בולי פוינט (Bawley Point) כ-25 ק"מ דרומית לעיר אלדאלה (Ulladulla) בניו-סאות' ווילס (NSW). באחת מהפעמים בהם חתר חזרה על הליין-אפ הוא נטש את הבוגי וצלל מתחת לגל בכדי לעבור אותו; באותו הרגע ממש שחה בכיוון הנגדי ועם זרם הגל, דולפין שפגע בו בעוצמה. עוצמת הפגיעה הייתה כה חזקה עד כי חליפתו של הגולש נקרעה והוא נפגע באורח קשה בחזהו.

הגולש הוצא מן המים כשהכרתו מעורפלת והוא מתייסר מכאבים. פרמדיקים הוזעקו למקום ונאלצו ללכת כק"מ לאורך החוף עד אשר מצאו אותו. הוא הובהל לביה"ח של אלדאלה אך בגלל חומרת פציעתו הוא הוטס במסוק לבי"ח גדול בסידני. שם, רופאיו דיווחו כי מצבו הרפואי התייצב ופציעתו מסתכמת בשתי צלעות שבורות. אך מה שלומו של הדולפין? הרי גם הוא היה מעורב בתאונה החזיתית. אין כל מידע לגבי מצבו של הדולפין אם כי סבורים שהוא המשיך בשחייה ללא כל פגיעה משמעותית.

האם הייתה זו פגיעה מכוונת או תאונה שנגרמה בשוגג? גם על כך אין תשובה חד משמעית. ידוע כי דולפינים כבר קטלו את חייהם של אנשים בעבר אם כי לא היה זה סתם כך או בלי סיבה. דולפינים מאוד רגישים למתרחש סביבם, הם אינם רגילים לשהות בשבי ויכולים לגלות סימני אלימות בעת מצוקה. הם יכולים לנהוג באלימות בשביל לעגן את מעמדם בהפגנת דומיננטיות בלהקה איתה הם שוחים. דולפינים אינם אוהבים כי אוחזים בהם בסנפיריהם האחוריים ויכולים "להצליף" בחוזקה בגוף האדם שעושה כך. הדולפינים ידועים כשחיינים מצויינים אך במקרה הנוכחי ייתכן כי הדולפין טעה בחישוביו או שלא הבחין בגולש בגלל תנאי הראות (קצף גלים).

"קבוצת הדולפינים שיחקו ממש בקרבה אליי וידעתי שיש בזה סיכון כלשהו", מספר ג'ון. "כשהוא פגע בי ידעתי מיד שמדובר בדולפין כי לרגע קט עוד יכולתי לזהות אותו. הייתי ממש מפוחד. קראתי לחברים שלי כשאני סובל מכאבים והם משו אותי החוצה מן המים והשכיבו אותי על החול. לבסוף התברר כי הוא פגע בי בחלק העליון של החזה ושבר לי שתי צלעות, אם הוא היה פוגע לי בבטן או באזור המפשעה, הוא היה יכול להרוג אותי. אני לא מאמין, מה הסיכויים להיפגע מדולפין? כרגע אני עדיין בשלבי החלמה, עדיין כואב בתנועה אבל מקווה להחלים ולחזור לגלוש במהרה". מסיים ג'ון ואומר כשהוא מציג לראווה את החליפה הקרועה מהמפגש הכואב.

art4

המקרה הנ"ל החזיר לתודעה את מקרה הלוויתן שחבט עם סנפירו בראשו של גולש בחוף בונדי, סידני לפני כשנה -  בעקבות המפגש האלים, הגולש איבד את הכרתו ונזקק לטיפול רפואי בבי"ח. דרך אגב, החוק האוסטרלי מחייב גולשים ושחיינים לשמור מרחק של 50 מטרים מדולפינים ו-100 מטרים מלוויתנים. לטעמי ועל אף החוק האוסטרלי, גם הגולשים וגם הדולפינים לא עומדים בפיתוי של מפגשים לבביים אשר מרביתם מסתיימים ברגעים יפים של פעם בחיים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים