חדשות
חדשותהצינור ← נושמים מהזימים: מחליפת ציפה ועד לפיתוח עתידי של מכשיר לנשימה מתחת לגלי הים - לגלוש בלי לטבוע.

נושמים מהזימים: מחליפת ציפה ועד לפיתוח עתידי של מכשיר לנשימה מתחת לגלי הים - לגלוש בלי לטבוע.

מאת דור דן יולי 25, 2014

בהשוואה המעניינת הבאה שבין הרים לגלים תגלו קווי דמיון זהים ונכונים: "ככל שנעפיל לפסגות הגבוהות כך נזדקק ליותר חמצן בריאות". ככל שהשנים חולפות כך גם גולשי גלי הענק מסמנים לעצמם אתגרים גבוהים יותר ומסכנים את חייהם במידה רבה יותר. בשנים האחרונות פותחו מספר חליפות גלישה מצילות חיים שמאפשרות ציפה מהירה, אך מה באשר לנשימה רצופה מתחת לפני הים? קונספט חדש בהשראת ג''ימס בונד, ישנה את הרגלי הנשימה שלנו מתחת לפני הים ויהפוך את ההולכים על שניים לדגים השוחים במים.

בפברואר 2010 שיין דוריאן (Shane Dorian) גלש על גלי הענק של Maverricks. באחד הדרופים המטורפים הוא נקבר תחת מסה אימתנית של גל שדחפה אותו עד לקרקעית למשך 60 שניות ארוכות! בעקבות מקרה זה שבו כמעט וקיפח את חייו, החליט דוריאן להיעזר בחברת בילבונג ולפתח את חליפת הגלישה המתנפחת הראשונה מסוגה, ה-V1 (לחצו כאן לקריאה).

art2

ארבע שנים חלפו ומאז חליפות הגלישה-ציפה הפכו לאביזר חובה בערכת הגלישה של גולשי גלי הענק. על אף שהחליפה מגשימה את ייעודה בהצלת חיים, מאפיינים רבים בה עדיין לוקים בחסר: התקן הציפה מסורבל ומכביד, החליפה מביאה לשאננות יתר, ניתן להפעילה רק כאשר הגולש צלול בדעתו (אינו ניתן להפעלה באופן אוטומטי במידה והגולש איבד את הכרתו), קפסולת החמצן היא חד פעמית ולאחר שימוש יש להחליפה בחדשה. ועל אף שהיא מציפה, החליפה עדיין לא חסינה ערבול גלים נוסף, אפשרות פיצוץ תכולתה, דליפת אוויר ואף לגרימת טביעה.

art6

באוקטובר 2013 עולם שלם של גולשים צפה בדאגה במקרה כמעט-טביעתה של מאיה גביירה (Maya Gabeira) בחוף נאזרה, פורטוגל. הגולשת הברזילאית נפלה מגל עצום מימדים וחולצה מחוסרת הכרה ע"י חברה לצוות, קרלוס בורלה. (לחצו כאן לקריאה).  לאחר שלושה חודשים של שיקום, תראפיה ואימון, הגולשת האמיצה בת ה-26 אמנם חזרה לגלוש בסשן טואו-אין בהוואי בגובה גלים ממוצע של 20 פיט (בתמונה), אך המקרה ממשיך לרדוף אותה בספקות ובפירושים שמעלה קהילת הגלישה העולמית.

הרבה מעבר לסיבות לפציעתה וכישוריו של קארלוס בורלה בהצלה, מקרה הכמעט-טביעה של מאיה העלה את אותם סימני שאלה המצוינים לעיל לגבי האפקטיביות של חליפת הגלישה המתנפחת שכשלה לתפקד כראוי בעת מצוקה. לטענת מאיה היא התפוצצה ולא הציפה אותה ולטענתם של אחרים, מאיה נכשלה בניפוח החליפה מכיוון שהפעלת מתג הציפה דרש ממנה להיות צלולה בדעתה – כידוע, במצבי מצוקה הדברים הפשוטים הופכים למשימה מורכבת וקשה.

art7

זה לא חשוב כמה אתם גולשים טובים ומנוסים, טביעה היא סכנה מוחשית שיכולה לפקוד כל אדם - גם אם הוא מחזיק בתואר אלוף העולם. ג'ואל פארקינסון אלוף העולם האוסטרלי לשנת 2012, מספר בגילוי לב על מקרה מפחיד שקרה לו לאחרונה ושכמעט עלה לו בחייו. במהלך אחד הימים הראשונים של שנת 2014, פרקינסון גלש בטוויד קואסט (Tweed Coast) על גלים בגובה סביר. בנפילה מאחד הגלים הוא גילה כי הליש שלו התלפף על השונית והחזיקו מתחת למים למשך זמן רב. כשהחמצן אוזל מריאותיו וכשנותרו 10 שניות גורליות לחייו, הליש השתחרר לפתע מהלפיתה של הסלעים ופרקינסון עלה חזרה אל מעל פני הים והשיב אוויר לראותיו. במקרה זה עולה המסקנה שגם אם הייתה ברשותו חליפת-ציפה, פרקינסון עדיין היה נותר בסכנת טביעה.

הפיתרון...? ג'יימס בונד! בימים אלו מוצג קונספט עתידני בשם "טריטון"(Triton) שמפותח בהשראה מן העבר של המרגל הנודע ביותר בעולם - בעזרתו נוכל בעתיד הקרוב לנשום בחופשיות מתחת לפני הים. בסרט Thunderball משנת 1965 ג'יימס בונד נראה מציל את חייו פעם נוספת כשהוא נושם מתחת לפני המים עם אביזר קטן מימדים שאותו הוא נוגס בשיניו.

art5

המעצב הדרום-קוריאני Jeabyun Yeon לקח את הרעיון והחליט לפתח גאדג'ט (חפיץ) שישנה את הרגלי הנשימה שלנו מתחת לפני הים ויהפוך את ההולכים על שניים לדגים השוחים במים.

בניגוד לבלוני חמצן המוגבלים בזמן ובתכולתם הזעירה, הקונספט של "טריטון" מחקה בפועל את תפקודם של זימי הדגים. שתי ידיות מחורצות (בדוגמת קשקשים) שבהן חורים זעירים קטנים יסננו את מי הים ויפרידו מהם את החמצן.

art4

מדחס זעיר ועוצמתי (Micro Compressor) יאגור ויאחסן את החמצן במיכלים נפרדים. הגאדג'ט יופעל ע"י סוללה קטנה וחזקה שנטענת במהירות הבזק. מכשיר הנשימה של טריטון קטן מימדים ואותו יהיה ניתן למקם על מסיכת צלילה, מסביב לצוואר או קשור לחליפה. השימוש במכשיר ידרוש מהמשתמש לנגוס בהתקן הפיה העשוי פלסטיק בכדי להפעיל את מערכת הנשימה.

נושמים מהזימים: מחליפת ציפה ועד לפיתוח עתידי של מכשיר נשימה מתחת לפני הים Breathe from the gills: What if surfers could breathe unde water

כאמור, קונספט מכשיר הנשימה של טריטון נמצא רק בשלבי התכנון ואולי בעתיד הקרוב הוא יהיה מונח על מדפי המכירות. גם עם אביזר נשימה כזה או חליפה מתנפחת אחרת, אין תחליף לאחריות שמוטלת על כתפכם שדורשת מכם להיות בכושר ולנהוג במשנה זהירות בהיכנסכם לים. אימוני שחייה, צלילה, שיפור הנשימה, הרחבת קיבולת הריאות, יחד עם דרכים שימנעו מכם להיכנס למצבי לחץ, כיצד להרפות במצבי מצוקה ולדעת לשים גבולות בהתאם ליכולותיכם הם שלבים חשובים שביכולתם להציל את חייכם גם ללא אביזרים מלאכותיים.

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
דור דן

מעצב ועורך אתר צלם ים. מלווה את האתר מיום היווסדו ובעל חלק פעיל בניהולו. ירושלמי במקור אך עם זאת מחובר מאוד לים ואוהב את כל צדדיו. חובב טיולים, ספורט, קולנוע ואוכל. מאמין בחזון ופועל באופן עקבי להרחבתה וגיבושה של קהילת חובבי הים בישראל דרך פיתוחו וקידומו של אתר צלם ים.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים