חדשות

'האמממ...' של הים: מהי התשובה המדעית לצליל המסתורי של העולם?

מאת יואב נקש אפריל 21, 2015

אתם שומעים את זה? את ההמהום העמום של העולם? לא מדובר על חפירות של חמאסיניקים מתחת לאדמה כי אם בקול / זמזום / צליל / רחש מסתורי שיכול לגרום לאנשים לצאת מדעתם. מסתבר שישנם אנשים רבים ששומעים את ה"האמ" אשר גורם להם ללילות ללא שינה, לחץ, עצבים ו"סוג של עינוי" שאינו פוסק. כעת, ולאחר שנים של השערות על צינורות גז תת-ימיים צוללות גרעיניות או קולותיהם של מיני דגים, קבוצת מדענים הגיע למסקנה שמקור התופעה בגלים.

ההאמממ יכול לחרפן. כאבי ראש, לחץ נפשי, חוסר שינה וטירוף

אני מודה ששמעתי על כך לראשונה. לא את הצליל או הקול העמום של ה"האמממ" (Hum) אלא את הידיעה על כך שזה בכלל קיים. התלונות על הרעש המסתורי החלו בשנת 1960. האנשים שהתלוננו על כך נקראו "האמרים" והם לרוב אובחנו ע"י רופאים כמי שסובלים מטנטון (תופעה שבה אדם שומע צליל שאין לו מקור חיצוני אמיתי). רעש התדר הנמוך היה עבורם כסוג של עינוי טורדני שנשמע כמו רכב דיזל מונע שנשמע ממרחק ושמקורו יוחס בעצם לכל דבר ממיקרוגלים ועד לבסיסים צבאיים.

הרעש המסתורי של העולם נשמע כמו מנוע דיזל או מטוס קטן ממרחק

הרחש או הזמזום הטורדני נשמע היטב בעיקר במקומות שקטים והאנשים ששומעים את ה"האממ" סובלים ממחסור בשינה ולחץ נפשי שיכול להביא אותם עד לסף השגעון או ליטול את חייהם ולהתאבד. במקרה מסויים שידוע בשם "בריסטול האממ" כתבו 800 תושבים לעיתון המקומי שהם שומעים רחש שגורם להם לכאבי ראש ודימום מהאף. אחד מהסובלים מה"האמ" אף פתח אגודה אשר מיועדת לתת מענה למצוקתם של אלו שסובלים מהקול המסתורי בקנדה, ניו-זילנד ומקסיקו.

ההאמממ... יכול גם להשמע כך. צפצוף חלש בתדר מאוד נמוך. לרוב נשמע במקומות מאוד שקטים.

אז מהו מקור ה"האמ.."?

במאמר מדעי-גיאופיזיקלי שפרסמו שלושה חוקרים צרפתים (Fabrice Ardhuin ו- Lucia Gualtieri Eleonore Stutzmann) נטען שעד כה הזמזום היה החלק הפחות מוסבר ומובן של תנודות כדור הארץ. השלושה לקחו מודלים ממוחשבים ומפורטים של האוקיינוס, זרמי ים ומשבי רוח והגיעו למסקנה שכל הנראה הפעילות המיקרוססמית שנרשמה בכל מקום על פני כדור הארץ היא במידה רבה בשל גלי הים.

לטענת המדענים, גלים גבוהים מתגלגלים ונשברים מעל קרקעית הים ודבר זה הוא שגורם לכדור הארץ לרטוט כמו פעמון. הוויבראציה הזו יוצרת קול שנשמעת ע"י אנשים אשר הרגישים יותר לצלילים נמוכים.

כמעט כל דבר בעולם מקורו בים. שומעים צליל טורדני? אז תדעו שיש גלים

"עבורנו זה צעד חושב בהפיכת הצליל המסתורי לסיגנאל מובן." אומר צוות החוקרים. "ההסבר להווצרות הזמזום יכול לעזור לנו להבין יותר את תכולתו הפנימית של כדור הארץ". הגילוי המרעיש (תרתי משמע) אולי עוזר רבות לקהילה המדעית אך אינו פותר את מצוקתם הנפשית של ההאמרים שממשיכים לשמוע את הצלילים. ודרך אגב, הפתרון שמוצע להם הוא מעבר למקומות סואנים או לערים גדולות. האם גם אתם שמעתם את ה"האמ" אי פעם?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים