תכפילו ת'מספר: המיקס המוזר של סט סנפירי המיני לגלשן

מאת יואב נקש מאי 27, 2015

סנפירים (חרבות) של גלשנים זה אולי הדבר היחיד בציוד הגלישה שתמיד יהיה נתון לשינוי ואף פעם לא יהיה מוגדר באופן סופי. כיום הגולשים רוכבים על הגלים עם כל מיני קומבינציות של סנפירים - מסנפיר אחד ועד חמישה. כשסיימון אנדרסן המציא את סט 3 הסנפירים לגלשן (thruster), בעולם הגלישה נפתחה צ'אקרה שהובילה לארבע סנפירים (Quad) ולא עבר זמן רב עד שנעשה שימוש בחמישה. אלא שהספירה לא נגמרת כאן. למעשה, תכפילו אותה. תכירו את ה-Zigfins - סט הסנפירים המיניאטורים שנראים כמו קשקשקים.

במבט זה ראשון זה נראה כאילו קדחו עוד כמה תושבות סנפירים בגלשן אבל במבט שני מתברר שהטעות היא אופטית. אלו הן אותן תושבות סנפירים כשעל כל תושבת מעוגלת מוברג מיקרו-סנפיר. את ה-Zigfins, שנקראים כך בפי מפתחם טוביאס סמית (Tobias Smith), ניתן להרכיב על מרבית הגלשנים הקיימים ב-30 וואריאציות שונות: מסנפיר גדול אמצעי בשילוב עם סנפירים צדדיים קטנים ועד הרכבת 10 סנפירים קטנים על כל התושבות (במידה ומדובר על גלשן עם 5 סנפירים). הסנפירים מגיעים במערכת זוגית או יחיד (ראו תמונה).

Zigfins: סנפירים קטנטנים. תושבת זוגית או תושבת סנפיר יחיד... קומבינציה לגלשנים

הרעיון של החרבות המיניאטוריות החל כבר לפני שני עשורים עוד כאשר סמית היה תלמיד בבית הספר ובנה אב-טיפוס בביתו. את הפיתוח הראשוני שעשה בשנת 1998 הוא כמובן לא שיתף עם אף אחד ואת הסוד הוא שמר רק לעצמו. "הייתי אנוכי, לא רציתי שאנשים ידעו שאפשר לעשות 360 ביתר קלות... לא הייתי הגולש הטוב ביותר במים אבל עם הסנפירים הקטנים יכולתי לעשות תרגילים יותר טובים ממרבית הגולשים", הוא מספר בראיון לדיילי טלגרף.

"כיום הזמנים השתנו וגולשים מנסים דברים חדשים ומערך הסנפירים כבר אינו דבר שגרתי. אפילו קלי סלייטר משתמש בסנפיר אמצעי Numbster, זוהי הנורמה היום"

טוביאס סמית' מציג את ה'קשקשים'. "הנורמה השתנתה. אפילו סלייטר משתמש בחרב אמצעית קטנה".

כשהוא החל לשתף את חבריו ברעיון ובשימוש בחרבות קטנות הוא לא נלקח ברצינות. "בהתחלה היה איזשהו יצרן גלשנים מקומי שצחק עליי. הוא אמר שלא ניתן לעשות שימוש בסנפירים קטנים ואין אפשרות למערך של יותר מארבע חרבות גדולות. הוא טעה בגדול!" אומר סמית. "כיום הזמנים השתנו וגולשים מנסים דברים חדשים ומערך הסנפירים כבר אינו דבר שגרתי. אפילו קלי סלייטר משתמש בסנפיר אמצעי Numbster, זוהי הנורמה היום". מוסיף סמית ואומר שהסנפירים הקטנים מפחיתים גרר במים ומגדילים אחיזה (נתון הגרר נתון לוויכוח ונתון האחיזה מותנה במספר החרבות וגודלן שמרכיבים על גלשן).

השוק של המיני-סנפיר Zigfin הוא בעיקר לגלשנים המיועדים לילדים ונוער ומחירם 25$ לסנפיר יחיד ו-50$ לזוגי. לדבריו של סמית' השימוש בסנפירים הקטנים משפר באופן משמעותי את היכולות לחיתוכים (Carve) על הגל ולביצועים יותר חופשיים. הסנפירים המיניאטורים של סמית יכולים להיות בשימוש גם בגלשנים של מבוגרים אבל הדעה הרווחת היא שככל שיש יותר סנפירים הגרר גדול יותר - מערבולות מים קטנות שנוצרות בסביבת הסנפירים מאטות את התנועה.

אבל בבסיסו של רעיון אין שום דבר רע בקומבינציה של שילוב מספר סנפירים קטנים עם סנפירים גדולים... זה עניין של העדפה אישית שדורש מכם קצת משחקי הרכבה על החוף. האם אתם חושבים כמוני שסנפיר קטן הוא רעיון גדול?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים