חדשות

אב ובנו הדפיסו גלשן במדפסת תלת מימד. איך הם עשו את זה?

מאת יואב נקש פבואר 10, 2015

בעידן המכונות הנוכחי הטכנולוגיה כבר מזמן משייפת את מרבית הגלשנים. גוש הקצף המלבני נכנס לתוך מכונה מצידה האחד ויוצא מצידה השני כשהגלשן כבר מוכן לציפוי בגלאס. כעת המכונות משתכללות וייצור הגלשן יכול להיעשות על ידי אדם פרטי בביתו - בעזרת מדפסת תלת מימד ולא על ידי מכונה מגושמת של חברה גדולה. אב ובנו מקליפורניה הצליחוו לעשות בדיוק את זה. האם אנו עדים לראשיתה של מהפכה שבה מדפסות הגלשנים יתפסו את מקומם של השייפרים האגדיים? 

ג'ורדי רות' (Jordy Roth) הוא יוצר מהזן החדש. בבעלותו מדפסת תלת מימד 3D שנחשבת לחידוש מהפכני בעידן התעשייתי הנוכחי - עם מדפסת שכזו ניתן "להדפיס" כמעט כל חפץ ואביזר שרוצים. וג'ורדי שמודע ליכולות הפרינטר שברשותו אינו חוסך בחומר ומדפיס לילדיו הצעירים כל שהם מבקשים. לאחר שייצר בהצלחה חפצים מיניאטורים לצעצועים של ביתו הוא בנה דגם מוקטן של גלשן גלים לבנו. כשהתוצאה הייתה לשביעות רצונו הוא כבר הלך על גדול וייצר שורט בורד בגודל טבעי שמוכן לניסוי רטוב על הגלים.

בבוקר קיצי בקליפורניה ישבו ג'ורדי ובנו מטג' (Metaj) והסתכלו על גלשן שהיה תלוי על קיר ביתם. מיד נדלקה נורת המדפסת בראשו של האב שאמר לבנו: "אתה יודע, יש מצב שאנו יכולים להדפיס גלשן עם מדפסת התלת מימד". וזה השיב לו " בטח, זה יהיה Cool". את הדפסת הגלשן הם החליטו לנסות על אב טיפוס מוקטן, 1/3 מהגודל המקורי. השניים עשו שימוש בתוכנה ממוחשבת לעיצוב גלשנים שנקראת BoardCAD ולאחר שקבעו את מתווה העיצוב של הגלשן הם התחילו בהדפסה. במהלך ההדפסה הם הבחינו שבדגם המוקטן הייתה למדפסת סטייה של מ"מ אחד שזה אמנם לא נורא כל כך אך יכול היה להיות משמעותי בהדפסת גלשן בהיקף מלא. בכדי להימנע מעיוותים שבמבנה הגלשן הם החליטו לחלק את הדפסת הגלשן לשלושה חלקים שאותם הדביקו לאחר מכן. 

mini6

mini1

mini2

לאחר הניסוי המוקטן הם התאימו את כל מערך ההדפסה לגלשן שורט-בורד במימדים הבאים: 6’2″ x 20″ x 2.675. בכדי שמשקלו של הגלשן יהיה קל הם דאגו לעצב את מרכז תבנית הגלשן בצורת יהלום. תהליך ההדפסה וההדבקה לא הלך באופן חלק כפי שקיוו שכן לא כל החלקים המודפסים התאימו והיה צורך להדפיסם פעם נוספת ולחזקם בהדבקה. בסה"כ הם הדפיסו 9 חלקים כשכל חלק בהדפסה ארך 10 שעות להשלמתו.

ברגע שכל מבנה הגלשן היה מושלם רות' האב גילה שהמשימה של ציפוי הגלאס שעומדת בפניו מסובכת יותר מכל תהליך הדפסת הגלשן. הוא למד בעזרת סרטוני יו-טיוב כיצד למרוח את הגלאס וניסה למלא את החללים שבתבנית המחוררת של הגלשן, אך החומר נזל מכל הצדדים וחילחל מתחתית הגלשן - מהר מאוד רות' הבין מדוע השייפרים אינם מוערכים מספיק.

לאחר עבודה מפרכת ושיוף  עודפי הגלאס, רות' ניגש לייצור החרבות (סנפירים) שהיו משחק ילדים  לעומת מה שעבר. מדפסת ה-3D ירקה אותם החוצה במינימום זמן ולאחר ציפויים בגלאס הוא הניח להם להתקשות כ-10 דקות בשמש. בזמן הזה הוא ניסר תושבות מתאימות לחרבות והשתמש בחרבות עץ למיקום הזווית הנכונות מכאן דרכו לחיבורם לתבנית הגלשן הייתה מהירה. סך זמן הדפסת הגלשן ארך 164 שעות וג'ורדי אינו חושב שהוא יחזור על כל התהליך פעם נוספת. "הזמן שנדרש להדפסת גלשן הוא עצום, העלות של החומרים זהה לעלותו של גלשן רגיל בחנות ואין לי את האפשרות והכישרון להבטיח שהוא יצא מושלם בפעם הבאה", מסביר רות'.

כל דבר מתחיל בניסוי ראשוני ואולי בשנים הבאות תהליך ההדפסה והשלמתו של הגלשן תתאפשר בפרק זמן קצר וללא מגע יד אדם בכלל. האם בעתיד לבוא הגולשים יתפארו בגלשן פרינט ג'ט Canon 6.1 לדוגמא או בשמו של שייפר עם ידי זהב? הזמן יגיד. ובינתיים אם ברצונכם להעמיק בכל תהליך ההדפסה של הגלשן אתם מוזמנים לקרוא בפירוט רב בבלוג של ג'ורדי רות'.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים