שיא עולם בגלישה - גארט מקנמרה גולש גל ענק 30 מ

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

גולש גלי הענק גארט מקנמרה (Garrette Macnamera) בן ה-44 מהוואיי עושה היסטוריה בנאזרה (Nazare), פורטוגל. ב-09.11.2011, גארת' שבר את שיא העולם בגלישה כשתפס גל ענק בגובה של 90 פיט שהם 27 מטרים!!!. גובה הגל שמסתמך על סרטון הוידיאו מגמד את גלי הענק שעליהם רכבו גולשים בעבר כגון גל של 70 פיט שעליו גלש מייק פרסונס (mike Parson) ב-2008 וקן ברדשאו (Ken Bradshaw) שגלש ב-1998 על גל בגובה 80 פיט.

הגולש הבריטי אנדרו קוטון (Andrew Cotton) גרר את מקנאמרה עם הג'ט סקי והגולש האירי אל מאני (Al Mennie) צפה בו מן הצד. "קוטון ואני גלשנו על גלים בגובה של 60 פיט" מספר מאני "אבל כשמקנמרה קיבל את החבל התרומם גל מעל הקניון של 30 פיט יותר גבוה... היה לי את הכיסא הטוב ביותר ביציע בכדי לצפות ברגע ההיסטורי, זה היה אחד הגלים הגבוהים ביותר שראיתי". גם קלי סלייטר מיהר להגיב בטוויטר לתיעוד של מקנאמרה על הגל הענק: "הרגע ראיתי את הצילום של גארת' מקנאמרה בפורטוגל, נראה כמו גל עצום ב- Jaws, תפרסם עוד תמונות..."


אליפות גולשי הטואו-אין (Tow in Surfing) מעורבים בפעילות רב שנתית עם המכון ההידרוגראפי הפורטוגזי למחקר גלי הענק שנוצרים מעל קניון אדיר במרחק מה מחופי נאזרה (Nazare) באוקיאנוס האטלנטי. הקניון בנאזרה הוא הגדול ביותר באירופה ומהגדולים בעולם שנגרם כתוצאה ממרווח בין הלוחות הטקטוניות שאורכו 170 ק"מ ועומקו 5 ק"מ. (קניונים דומים היוצרים מערכת גלי ענק נמצאים בפוארטו אסקונדידו מקסיקו או ה"בלאקס" בסאן דייגו) . קניונים תת ימיים מעצימים את זרמי הגאות הגורמים לשבירת הגל במקום ממוקד אחד ובתצורה גבוהה מהרגיל.

Garrette macnamara


מקנמרה ידוע כגולש הרודף גלי ענק נדירים במקומות נידחים בעולם. אחד מהכיבושים המיוחדים שלו היה בגלישה בקרחון צ'יילדס באלסקה, על גל שנוצר מהקריסה של הקרחון אל הים. למקנמרה כישרון אוקיאני של אדם אתלט עם גישה אתגרית ואמיצה לספורט הגלישה, גישה שנטמעה בו במהלך חייו בחוף הצפוני אואהו בהוואיי. " אני מרגיש ממש מבורך שהוזמנתי לחקור את נפלאות גלי הענק מעל הקניון הזה בעיר המדהימה הזו, הגלים כאן הם בגדר תעלומה", אומר מקנאמרה.

המטרה הבלתי פורמאלית של קהילת גולשי הגלים הגבוהים XXL היא לכבוש את הפסגה בגל שגובהו 100פיט (37 מטר). אם גובה הגל שמקנמרה גלש עליו יאושר על ידי הקהילה לא רק שהוא ייכנס לספר השיאים אלא גם ישאיר מרחק יריקה לשבירת השיא - גל שגובהו בניין של 10 קומות... – נו ביג דיל :-)


כתבה מאת יואב נקש - נובמבר 2011

 

 

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים