חדשות
חדשותסביבה ← הקרב על הבית - העירייה סגרה את חוף גוטה, יום הזעם של הגולשים

הקרב על הבית - העירייה סגרה את חוף גוטה, יום הזעם של הגולשים

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

זו תקופה ארוכה (שנים) שאני עוקב מקרוב אחר הקשיים שמערימה עיריית אשקלון על מר רונן טבקול עם פיתוחו של מתחם הסוכה הלבנה בחוף גוטה. זה שבועות רבים שאני מקבל עדכונים שוטפים לגבי החבל שמתהדק סביב צווארו והאיומים לסגור את המתחם ואת החוף. בכל התקופה הזו לא פציתי את פי, לא רציתי להעיר את המתים, קיווית שהאיומים לא יתתמשו - לא רציתי להאמין - אבל היום, יום ראשון 12.08.2012, העירייה סגרה את הגישה לחוף גוטה.

 
 

אני תמיד שמח להעלות ידיעות טובות, כמו זה שלפני כחודש חנכנו לראשונה בתולדות העיר אשקלון פנסי תאורה לגולשים שמאירים את הים החשוך. מיזם פורץ דרך בעל תמורות אדירות לענף הגלישה המקומי ולתיירות ככלל, מיזם שהתאפשר בזכות אדיבותו ותרומתו הרבה של רונן טבקול. אבל לעומדים מנגד בעריית אשקלון הדברים אינם כהווייתים, אינטרסים אישיים, צרות עין וחוסר התחשבות מביאים את הגורמים העירוניים לפעול בתוקפנות ולהפעיל את מרותם בסגירתו הכולל של המתחם ודרכי הגישה אל החוף.

art2

כך זה היה נראה במשך עשור - מתחם הסוכה הלבנה, חוף גוטה מוזנח ומסוכן למעבר

במשך קרוב לעשור מתחם גוטה היה מוזנח, מסוכן למעבר, מבנה רעוע ומכוער. מר טבקול החזיר עטרה ליושנה, פיתח את המקום והחזיר את הרוחצים והגולשים אל חופם הביתי. המקום ההפך לתוסס וחי, מבקרים רבים פקדו את החוף ואת הפאב. הערך התיירותי קיבל חיזוקים ממבקרים רבים ובינהם גולשים שהגיעו בכדי להנות מהחוויה האשקלונית.

IMG_0787

 

 

 

כך נראה מתחם הסוכה היום, נכון לשנת 2012 - מבנה מרשים ויפה

מר טבקול פועל במשך כל התקופה מאז רכש את הנכס לפי הנחיותיהם של העירייה, גם אם אלו היו מופרזות, בהגישו דוחות סביבתיים והנדסיים. כבר תקופה ארוכה שטבקול מנסה להשיג רישיון עסק והשקיע כסף רב עבור כך ליועצי בטיחות ומהנדסים. כל המוסדות כולל המשטרה נתנו אישור ורק בעיריית אשקלון מסרבים לדון בבקשה. מר טבקול השקיע מכספו לא רק למתן אישורים כי אם גם לבניית מסלעה שתגן על המקום וחנייה רחבה לנוחות המבקרים.העירייה מצידה טוענת שיש כאן פלישה לשטחים ציבוריים על אף שבחזקתו שתי חלקות שבעבר אושרו לבניית מתחם גדול בהרבה מזה שקיים היום.

Header

 

תאורת הלילה לגולשים בחוף גוטה - מיזםייחודי בעל תמורות אדירות לענף הגלישה והתיירות

פעם אחר פעם אנו נוכחים למציאות מבזה ומרגיזה שבו העירייה במקום לקדם, לפתח ולעזור לפן התיירותי באשקלון עושה את ההפך, סוגרת את המקום, מזניחה תשתיות ופוגעת במרקם העדין של "איכות חיינו" בעיר. פעילותה של העירייה בדבר סגירת דרכי הגישה לחוף גוטה היא שערורייתית לא פחות מכך. מדוע כלל התושבים צריכים לסבול? מדוע לסגור את דרך הגישה אל החוף? בעיר שמתפארת ב-12 ק"מ של חופים אין דרך גישה אל חוף הים מחוף בר-כוכבא ועד חוף הדתיים הישן (3 ק"מ), צוקים גדולים מתמרים מעל החוף, גדרות חוסמות גישה, סלעים מבצרים את החוף כמו היה יעד אסטרטגי, החופים צרים ואנורקסים, צפופים לעייפה - איזה עיר חוף זאת אשקלון? ובל נשכח שכל זאת כתוצאה מפעילותה של העירייה בבנית המרינה ושוברי הגלים.

art3

12.08.2012 - הגישה לחוף גוטה נסגרה ע"י העירייה

המצב של חופי אשקלון בכי רע, המצב של סגירת חוף גוטה הוא המסמר החלוד האחרון שננעץ בחופי אשקלון. קהילת הגולשים המקומית מאוכזבת עד עמקי נשמתה ממהלך זה של העירייה, תושבי העיר מרימים צעקה גדולה כנגד כל מי שקשור לכך. בעקבות כך תערך היום בשעה 19:00 פגישה והפגנת כוח במתחם גוטה - גוטה על המים ובלב של כולנו!

סיכום פגישת גולשים בחוף גוטה יום ראשון 12.08.2012

 

זה היה יום טעון במיוחד, הרבה מאוד רגשות זעם פרצו בעקבות סגירת דרך הנגישות לחוף גוטה. קהילת הגולשים המקומית לא נשארה אדישה למהלך השערורייתי של העירייה והתכנסה בחוף הביתי, "חוף הגולשים", לישיבה דחופה.

 

לכינוס הגיעו כ-40 גולשים ונציגים מענפי ספורט נוספים (קייטסרף, סקייטבורד ומוטוקרוס) ודנו בהיבטים המורכבים שיש לענפי הספורט האתגרי המקומי עם דרישתם לפיתוחו של חוף הים והקמת תשתיות רחבות לשימושם.

 

בפתח הישיבה הסביר רונן טבקול הבעלים של מתחם הסוכה הלבנה את טיעוניו לגבי ההתנהלות של העירייה מולו. מבחינת קהילת הגולשים המקומית אנו מבינים לליבו ומוקירים לו על כל העזרה גם בפיתוח החוף וגם בעזרתו לענף הגלישה אך אנו העדפנו להסביר כי אין בדעת הגולשים להתערב בנעשה בתחום זה, אלא להתמקד בפיתוח ענפי הספורט האתגרי ושמירה על חופי הים והנגישות לרוחצים.

איתי ג'אן שהוביל לקיומה של ישיבה רבת משתתפים זו הגדיל להסביר כי "תמו ימי הדיבורים והגיע זמן המעשים". שנים רבות שקהילת הגולשים והעוסקים בספורט האתגרי אינם מקבלים תמיכה, מצב החופים בכי רע, הפיתוח לוקה בחסר אם בכלל קיים, תשתיות לרשות הרוחצים חסרות והעירייה אינה מקדמת פתרונות כי אם נשארת במקומה, מבטיחה הבטחות סרק ואינה עושה דבר.

בכדי למנף את הפעילות של הספורט האתגרי לסוגיו באשקלון הוחלט על הקמת ארגון / עמותה שתייצג את כלל קהילת הספורט האתגרי (הימי)באשקלון. בכוחה של עמותה מעין זו היא להוות גורם רשמי שדרכו יעברו כל התלונות, בקשות, הצעות לפיתוח, עזרה כלכלית ועוד. לעמותה זו תפתח קבוצה בפייסבוק כבר בימים הקרובים.

 

זוהי תחילת דרכה של עמותה שיש בכוחה לשנות ותביא למהפכה – אנא עזרו לנו לעזור לכם. לא עוד שיירמסו אותנו, לא עוד שיחסמו את דרכנו אל הים הפתוח, לא עוד שלא יתייחסו לבקשותינו – זהו הזמן שלנו להוציא את המיטב מאיתנו ומחופי עירינו!
איחולי הצלחה רבה לכולם ושנדע רק ימים של שגשוג


יואב נקש - 12 אוגוסט 2012

 

 

צלם ים

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים