100 פיט של גל? – גארת מקנאמרה גולש המאה!

מאת יואב נקש ינואר 29, 2013

האם גארת' מקנאמרה גלש על הגל הגבוה ביותר אי פעם והצליח להגיע למרומי פסגת ה-100 פיט? ב-28 בינואר 2013 גלש מקנאמרה בנאזרה פורטוגל על אחד הגלים הגבוהים ביותר שנצפו והתשובה לשאלה מתבהרת בכל יום שעובר ומאששת את העובדה שהוא לבטח שבר את שיאו העולמי הקודם שעמד על 78 פיט (23 מטרים). ההפתעה של השנה וגולש ה-100 בכתבה הבאה.

nazare portugal 100 ft garret macNamara 100 פיט 33 מטרים גארת מקנאמרה נאזרה פורטוגל

תשכחו מהגלים של ממאבריקס (Mavericks), טודוס סאנטוס (Todos Santos) וקורטיז באנק (Cortes Bank), השם החם, הענק והאתגר האולטימטיבי בגלי הגלישה נמצא בנאזרה במרכז פורטוגל שבמידה מסוימת מגמד את כל שאר הגלים שנשברים ברחבי העולם. גארת מקנאמרה (Garret MacNamara), גולש "המונסטר ווייבס" בן ה-45 מהאליווה (Haleiwa) הוואי, הפך את נאזרה (Nazare) בפורטוגל למקום מושבו הקבוע כשהוא בחר להתאמן לקראת מימוש השיא היחיד במינו בהיסטוריית הגלישה ולרכוב על גל בגובה של 100 פיט. זה זמן רב שאנו עוקבים אחרי סדרת האימונים המפרכת של מקנאמרה ובכל יום שעובר נראה שהמטרה קרובה מאוד להשגתה.

Nazare big wave נאזרה גל ענק

אל גלי הענק שבנאזרה התלווה חברו הטוב של מקנאמרה, קיאלי ממאלה (Kealii Mamala), גולש גלי הענק מהוואי שיחד איתו הוא גם גלש באלסקה על גלים שנוצרו ממפולת קרחונים. את זוג הגולשים ליוו גם צוות הג'ט סקי הקבוע והמקצועי קמאקי וורת'ינגטון (Kamaki Worthington) והוגו וואו (Hugo Vau). את החבורה האמיצה קיבלו בנאזרה תנאי ים מושלמים. רוח קלה דרומית וסוול חזק ועוצמתי שנע מכיוון צפון-מערב היכו בקניון התת-ימי והרימו את הגל לשחקים. נהגי הג'ט סקי הצליחו לחמוק מכמה וויפאאוטים כואבים ביותר אבל את התהילה לקח אדם אחד שרכב על אחד הגלים הגבוהים ביותר. ב-28 בינואר 2013 מקנאמרה תפס את אחד הסוולים המפלצתיים ביותר של השנים האחרונות עם קיר ענק של גל שמוערך בכ- 85-100 פיט.

MacNamara garret 100 ft wave 100 פיט גארת' מקנאמרה

"אני מרגיש בר-מזל ושהגשמתי את כל שאיפותיי במטרה שהצבתי לעצמי" אומר גארת מקנאמרה בתגובה לגל הענק שתפס. "תכננו את זה זמן רב, הצוות והחברים בנאזרה ובפורטוגל, ההרגשה מדהימה, מיוחד לשתף את האירוע עם כולם. באופן אישי זה היה מאוד מאתגר. אתה חייב להיות שם ברגע הנכון, מפוקס בנוגע למה שאתה הולך לעשות.

art6

"אנחנו מרגישים די בטוחים כשאנו במים אבל אתם יודעים... לפעמים כמה מהגלים מערערים את הבטחון. אנחנו גלשנו בחלק של הפוינט של היינו מורגלים אליו אבל בזכות צוות הג'ט סקי המקצועי לא סיימנו את הגלים בתוך הסלעים. באחד הגלים כמעט ונסחפתי... אם זה היה קורה לא הייתי מדבר פה איתכם היום. אבל במבט לאחור, לראות את הצילומים של הגל, שווה את הכל".

art5

 הצוות של מקנאמרה טרם שיחרר הודעה רשמית לגבי גובה הגל אך בתמונה עוצרת נשימה שאותה צילם אחד הצלמים הטובים ביותר באירופה טו מאנה (To Mane), נראה גארת מקנאמרה גולש על פני גל ענק ועל אף שזוית הצילום היא מהגובה, בקלות ניתן להעריך את גובהו בכ-100פיט (30 מטרים)...!


ההרפתקה של גארת טרם נגמרה, הצוות המשולב מהוואי ופורטוגל מנתח באופן עקבי את המפות ועוקב מקרוב אחר ההתפתחויות  בתנאי הים לקראת הימים והשבועות הקרובים. דבר אחד שאיתו כולם מסכימים הוא שלגל בנאזרה יש את ה-DNA שממנו נוצרים גלים בגובה של 100 פיט.

זה הולך ונהיה גבוה יותר... 115.5 פיט!!!

צוות מדענים מאוניברסיטה בפורטוגל טוענים שהגל אדיר המימדים שעליו גלש מקנאמרה הרקיע לגובה של ל-111.5 פיט (34 מטרים)!!!

111.5 ft wave

המדידה הראשונית של גובה הגל מציבה את מקנאמרה ברף גבוה ביותר ממה שתכנן להשיג, 34 מטרים של גל משפר באופן משמעותי את השיא הקודם שלו מנובמבר 2011 .הניתוח הראשוני של גובה הגל  נעשה ע"י חוקרים מהפקולטה לקינטיקה אנושית מהאוניברסיטה בליסבון. צוות מדענים זה השתמש בתוכנה ייעודיות שהתשתמשה בגלשן של מקנאמרה כאומדן למדידת פני הגל.

מן הצד השני ישנה מחלוקת על קביעה זו. אסכולה אחרת מעלה ספקות בנוגע לגובה הגל שנקבע משתי סיבות עיקריות: האחת היא שאין דרך מדויקת למדוד את גובה פני הגל והשנייה היא שלא ניתן להתבסס רק על הצילום היחיד שפורסם, תיעוד ה"דרופ" של מקנאמרה לוקה בחסר מתמונה או וידיאו מזווית אחרת. בעקבות כך, גורמים רשמיים בפורטוגל ועיריית נאזרה Nazare)) מבקשים שמדידת גובה הגל תעשה ע"י צוות בינלאומי ניטרלי כך שזה לא יראה כאילו והם פועלים משיקולים אינטרסנטים.  מה יהיה גובה הגל הסופי שייקבע? ... המשך יבוא.

art8art7art9art10art11

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים