חדשות

דולפין מזן מאוד נדיר נצפה שוחה (ומחייך) מול חופי אוסטרליה

מאת יואב נקש ספטמבר 28, 2015

אפשר לכונותו "לוך נס של דולפין". בתמונה היחידה שאותה צילמה ריינג'רית בקווינסלנד אוסטרליה, נראה ראשו מבצבץ מעל פני המים ופניו כאילו מחייכות אל עבר העדשה. כלי התקשורת שלא ידעו את נפשם מרוב תדהמה חזרו מהר מאוד לעשתונותיהם כאשר התברר כי מדובר בדולפין המוכר למדע. למעשה, מרבית הסיכויים שלא שמעתם על ה-Snubfin בעבר מכיוון שזן זה של דולפינים הוא נדיר ביותר וכמוהו גם תמונותיו.

ה-Snubfin (שלא נמצא לו פירוש בעברית) לא אוהב להצטלם. שלא כמו שאר חברי משפחתו החברותיים, הביישנות של הדולפין הזה כמעט תמיד גוברת על סקרנותו. דולפינים אלו חיים בקבוצות קטנות, ממודרות ומאוד מלוכדות. למעשה, הם משחקים רק יחדיו ושותפים לאוכל שברשותם. הם כל כך מרוכזים בעצמם עד שהם לא מכירים את הסכנה שבסירות החולפות ומספר הפריטים פוחת בקצב גבוה גם בגלל רגישותם לשינויים בסביבה הימית ומכתוצאה מהדייג המסחרי.

ה-Snubfin התגלה רק בשנת 2005. הדולפין הביישן נמצא בסכנה ואוכלוסייתו נאמדת בפחות מאלף פריטים

מסיבה זו הריינג'רית האוסטרלית אמה שיד (Emma Schidt) הייתה כל כך מופתעת לראות את דולפין ה-Snubfin. לדבריה היא הבחינה בדולפינים האלו רק פעמיים במהלך 12 השנים האחרונות שבה היא מפטרלת באזור. "ה-Snubfins מאוד נדירים ועל כן התמונה הזו שצילמתי הייתה ממש במזל", אמרה שיד לעיתון Townsville Bulletin.

ישנם מספר הבדלים פיזיים שמבדילים בין ה-Snubfin לדולפינים הרגילים: אין להם "מקור" אלא אף מעוגל, סנפירי הצד שלהם רחבים והסנפיר שעל גבם קטן ומעוגל. החוקרים שאינם יודעים במדוייק את היקף מחייתם, משערים כי להקות הדולפינים האלו חיים הרחק מחופיה הצפוניים של אוסטרליה ובאזור האוקיאנוס הטרופי שבין היבשת למערב פפואה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים