הדג הטורף שמהלך אימים על האוסטרלים

מאת יואב נקש יוני 08, 2015

דו-חיים יכולים לחיות בשני העולמות, גם בים וגם ביבשה. וכמו יצורים אמפיבי כגון נחשים ותנינים, כעת נוסף לרשימה גם דג שמהלך על גחונו ונעזר בסנפירים שלו בכדי להתקדם על פני היבשה. ה-Climbing Perch הוא דג טורף שיכול לשהות עד 6 ימים מחוץ למים ומהווה סכנה לחיות וציפורים שאוכלים אותו מפני שהוא מתנפח ויכול לחנוק אותם. הדג עושה את דרכו בהליכה מדודה אל עבר יבשת הקנגורו והאוסטרלים שכבר יש להם די והותר "חיות מחמד" בים וביבשה, מודאגים מהסכנה החדשה.

הדג ההולך טרם הגיע ליבשת אך הוא כבר מהלך אימים על האוסטרלים לאחר שנלכד מספר פעמים ברשתות דייגים באיים הסמוכים. הדג שהאוסטרלים מפחדים מבואו הוא מין שיכול לפגוע באיזון האקולוגי השברירי. מקורו של דג ה-Climbing Berch באיי פפואה ניו גיניאה, שם הוא נלכד כבר מספר פעמים והאוסטרלים חוששים כי הוא ימצא את דרכו אל היבשת בסירות דייג ובשלל שנלכד במכמורותיהם.

דג ה- Climbing Berch הולך על הזימים. יש לו ריאות ויכול לשהות מחוץ למים עד 6 ימים

ד"ר נתן וולטהם (Dr. Nathan Waltham) מאוניברסיטת ג'יימס קוק (James Kook University) מסביר כי לדג יש ריאות והוא יכול להיות שישה ימים רצופים על הקרקע. "הם יכולים לנשום ביבשה, הם יכולים גם ללכת באמצעות הזימים והם מסוגלים להסתדר ולהתאקלם במים מלוחים". ישנם חוקרים שאף מרחיקים לכת וטוענים כי הדג יכול גם לטפס על העצים בעזרת הזימים. "אני עדיין חושב שהסיכוי שהדג יגיע בשחייה לאוסטרליה הוא קצת נמוך", אמר ד"ר וולטהם.

הדג מסוכן למאכל דגים וציפורים. "הדג ההולך" מתנפח כשבולעים אותו ולכן הוא יכול לגרום לחנק לפציעות קשות ואפילו קטלניות לכלל החיות שיתפתו לאכול אותו. בפעולות מנע ראשוניות, הרשויות באוסטרליה קוראות לדייגים לבדוק את השלל טרם הם עוגנים ביבשת אוסטרליה. יחד עם זאת המדענים בודקים את רמת המליחות והחמצן שהדג יכול לשרוד בהם - נתונים שיכולים לספק עבורם מידע שבעזרתו יוכלו לשלוט בקצב ההתפשטות אוכליוסיית הדג במסעו אל עבר היבשת האוזית.

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים