מחקר קובע: 'לגולשים תפקיד משמעותי בהצלת חייהם של רוחצים'

מאת יואב נקש פבואר 18, 2015

הנה קביעה מחקרית שצריכה להגיע לאוזני רשויות ערי החוף בישראל ששוקלות להדיר רגלי גולשים מחופי הרחצה המוכרזים. מחקר שנערך באוסטרליה קובע באופן חד משמעי שגולשי גלים מצילים הרבה יותר רוחצים מכל מציל מתנדב או מציל שעוסק בהצלה באופן מקצועי. באוסטרליה מכירים בחשיבותם של הגולשים בהצלת חיהם של 5000 רוחצים (בממוצע שנתי) אז מדוע את הגולשים בישראל, שמהווים חוד החנית בהצלה בכל חודשי השנה, רוצים לקנוס דווקא?

באוסטרליה, המצילים לא תמיד גולשים אבל הגולשים הם תמיד מצילים.

זה אינו דבר שלא ידענו בעבר אבל לגושפנקא מחקרית יש יותר מן האסמכתא הרשמית. חוקרת מאוסטרליה הגיע למסקנה כי לגולשי הגלים יש תפקיד משמעותי בהצלת חייהם של רוחצים, יותר מכל מתנדב או מציל העוסק בזה באופן מקצועי. אנה אטארד (Anna Attard) כתבה מחקר העונה לכותרת הבאה: "השומרים של הגלים: התפקיד והערך של גולשי הגלים לאורך חופי אוסטרליה בהצלת חיים" (Guardians of the Surf: The role and value of surfers in Australian beach and coastal surf rescues). במחקרה ציינה אטארד שגולשי הגלים מצילים כ-5000 איש בשנה בחופים מוכרזים (45 אחוז) ובחופים שאינם מוכרזים וללא צוותי הצלה (54 אחוזים).

"גולשים שלהם יש ניסיון או בסיס הכשרתי בהצלה, סביר להניח שיצילו מספר רב יותר של רוחצים. על אף זאת היכולת להציל אינה קשורה בהכרח להכשרה מקצועית אלא לוותק והניסיון שיש בגלישה ובהכרה של הים, הזרמים ומשטר הגלים". מסבירה אטארד. "המחקר הזה מוכיח במפורש שגולשים שנמצאים בזירת התרחשות של מקרה טביעה או בכל סכנה אחרת מגיבים באופן מידי למצוקה של הרוחצים וניגשים לחלצם ולהצילם. להבדיל, גולשים צעירים או כאלו שאין להם ניסיון רב בגלישה יכולים להזיק יותר מאשר להועיל ואף לסכן את חייהם אם אין ברשותם את הידע הבסיסי להצלה."

הגולשים תמיד יחרפו את נפשם עבור אחרים... גם עבור בעלי חיים.

מחקר זה אמנם נערך באוסטרליה אך מסקנותיו תקפות לכל מקום אחר הנושק לים בכל רחבי העולם. בניגוד לחופים המוכרזים עם תחנות ההצלה וכוח האדם המוגבל, הגולשים מתפרשים לאורך כל חופי הים והאוקיאנוסים ונמצאים במקומות שוממים, נידחים, בשמורות טבע ובאזורים שבהם הם היחידים שיכולים להגיב באופן מיידי. בישראל גולשי גלים, סאפ וקייט סרף הצילו מאות אם לא אלפי אנשים. סיפורים הירואים על חילוצים נועזים והצלת חייהם של רוחצים במצוקה בחופים מוכרזים ובחופים שאינם מוכרזים הם עניין שבשגרה.

"המחקר הזה מוכיח במפורש שגולשים שנמצאים בזירת התרחשות של מקרה טביעה או בכל סכנה אחרת מגיבים באופן מידי למצוקה של הרוחצים וניגשים לחלצם ולהצילם."

גולשים בתל אביב על רקע סוכת הצלה סגורה בחוף פרישמן. מדוע עיריית תל אביב מעוניינת למנוע מהם לגלוש באופן גורף גם בחוף רחצה שאינו פעיל בחורף? מי יציל את הטובעים?

הצלת חיים זו מצווה גדולה. בעונת הקיץ והחורף הגולשים נמצאים שם ועושים את שנגזר עליהם ולא מבחירה - מחרפים את נפשם בשביל אנשים זרים שנמצאים במצוקה ובסכנת טביעה. גולשי הגלים הם נכס עבור הרשויות העירוניות והלאומיות, ומן הראוי שאלו האחרונים יעניקו להם את הכבוד והערכה המגיע להם ולא יאיימו עליהם ביד קשה ובקנסות. תפוצת גולשי הגלים באזור חופי הרחצה אמור להיות אינטרס משותף לכולם ועל אחת כמה וכמה בעונות שבהם אין שירותי הצלה. הרשויות העירוניות וזו של תל אביב בפרט צריכות להחליט מה יותר חשוב: קנס של כמה מאות שקלים או חייהם של רוחצים?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים