חדשות

גלי הענק בהוואי חשפו פטרוגליפים פולינזים בני אלפי שנים

מאת יואב נקש פבואר 17, 2016

מים אולי חוצבים בסלע אבל בני האדם הם אלו שחורתים עליו. מאז תחילת השנה אל ניניו לא הפסיק לפמפם סוולים של גלים ענקיים שנשברו על חופי הוואי. הגולשים אתגרו את עצמם ברכיבה על הרי המים המלוחים וסיפקו לעולם רגעים בלתי נשכחים של "האדם מול איתני הים". אך גלי הענק לא סיימו את תפקידם בעומק הים אלא סיפקו עוד רגע היסטורי ומיוחד כששטפו כמויות של חול מחוף פיין טריס (Pine Trees) וחשפו ציורים פרהיסטוריים מסותתים בסלע (פטרוגליפים).

פטרוגליפים הם ממצאים היסטוריים נדירים, זכר לתרבות עתיקת יומין שבהם האדם סיתת אומנות בדמויות של בני אדם וחיות על פני אבן צור. התגלית האחרונה של הפטרגוליפים בהוואי נחשפה לאחר שהים שטף כשלושה מטרים של חול מהחוף. תושב המקום שעבר במקרה באזור, צילם מספר תמונות אך בתוך פרק זמן קצר של 24 שעות, החוף שוב כוסה בחול והפטרוגליפים שבו להיות קבורים תחתיו.

זכה להצצה נדירה. "החולות כיסו את הפטרוגליף מהר מאוד", אומר תושב המקום אבי סאלביו שצילם את שראה.

התמונות הללו שהגיעו לידי ערוץ חדשות מקומי בהוואי הם העדות היחידה לתגלית המופלאה. לא הרבה ידוע על הפטרוגליפים שנמצאו בפיין טריס אבל אנתרופולוגים מאוניברסיטת הוואי מתארכים אותם במאות ואולי אף באלפי שנים. לטענתם, ייתכן שפטרוגליפים אלו הם מתקופה פרימיטיבית שבה השתמשו בטכניקת סיתות עם אבנים על סלע בזלתי בכדי ליצור דמויות של בני אדם וחיות. נכון לרגע זה, מעריכים כי מתחת לחולות ובשני מוקדים שונים קבורות כ-70 יצירות פטרוגליפיות.

חשיפת אוצרות ואומנות עתיקת יומין על ידי גלי הים אינן שמורות רק להוואי. בשנת 2010 ובעקבות סערה גדולה, נחשף באשקלון פסל רומי עתיק משיש (בתמונה) ורצפת אבני פסיפס. לחצו כאן לצפייה בקליפים ובתמונות.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים