הערוץ המסחרי: איך הליגה עושה פריים טיים מהגלישה?

מאת אליעד כהן מרץ 24, 2015

נתונים שפורסמו בעיתון "הניו יורק טיימס" מצביעים על כך שליגת הגלישה העולמית, WSL, תעבור מהפכה תקשורתית גדולה כבר במהלך הזמן הקרוב. שידורם החי של התחרויות וסיקורם בערוצי המדיה הרבים, לרבות טלוויזיה ואינטרנט, הביאו לאחוזי רייטינג מפתיעים שהוסיפו לתפוצת הענף והעלו את המודעות לקיומו של ענף הגלישה והסבב המקצועני בכל רחבי העולם.

במקצה הגמר של הפייפליין מאסטרס 2014 בהוואי צפו כ-6.2 מיליון צופים מכל רחבי העולם - מיליוני אנשים שזכו לראות את גבריאל מדינה עושה היסטוריה והופך לברזילאי הראשון שזוכה בסבב היוקרתי בגלישה. זוהי ללא כל ספק כמות צופים מטורפת שגדולה בהרבה מאירועי הגמר של ליגות פופולריות אחרות בארצות הברית. החידושים הטכנולוגיים שכוללים את האפשרות של צפייה ישירה באינטרנט, הביאה לכך ש-35%-40% מהצופים צפו במקצי התחרויות דרך הטלפון הסלולארי שברשותם.

"משדרים מהשטח". מרכז הבקרה התקשורתי של ה-WSL. לוקחים את העסק ברצינות

בעקבות ההצלחה המסחררת ואחוזי הרייטינג שנסקו לשמים, חברת ההפקה של שידורי התחרויות החליטה לשדרג את הפקות האון-ליין במספר דרכים. על פי מגזין beachgrit, הצעד הראשון שנקטה חברת ההפקה הוא ליהוקה של פרשנית חדשה ומדהימה ביופיה בשם צ'לסי קנל (chelsea channell) שמטרת ליהוקה הוא כנראה למשוך קהל צופים שלא יתעניין רק באיירים של ג'ון ג'ון. ובנוסף, יוקם אולפן שידורים בסנטה מוניקה שבו יפיקו תכנים שונים שישודרו "בזמן המת" שבין המקצים.

"הליגה מקדמת ערכים חברתיים מוסריים של תחרות הוגנת, נלחמת בגזענות ושמה דגש על כבוד במים. ובנוסף כל, היא מהווה מקור פרנסה למקומיים באזורים נידחים שלולא היו בהם גלים, לא היינו שומעים עליהם כלל"

הצעד השני אותו פרסם המגזין, היא ההשערה הספקולטיבית שבעתיד הקרוב אולי אנו הצופים נצטרך לשלם עבור הצפייה בסבב - מהלך שלבטח ירתיח צופים רבים במידה ויתממש. ההשערה של צעד זה מתבסס על שינוי מערך השידורים מ-youtube לחברה חדשה בשם neulion שמאפשרת לגבות כסף עבור הצפייה. כמו כן, חלק נכבד מהתחרויות ישודרו גם בערוץ הספורט Fox Sports שנפוץ בחלקים נרחבים בכל רחבי העולם ושבשנה האחרונה גם ניכס לעצמו את הגלישה כחלק מרכזי מלוח שידוריו.

ערוץ "פוקס ספורט" (FOX Sports) ניכס לעצמו את הגלישה כחלק מרכזי משידוריו. הפרומו I Am Surfing לא משאיר ספקות באשר לדרך שבה התקשורת וה-WSL מבינים שיש כסף מאחורי אחוזי הרייטינג.

שינויים אלו מנבאים עליה משמעותית ברייטינג, תפוצה עולמית נרחבת ומשיכת קהל צופים חדש שאינו גולש בהכרח. דברים אלו שנגועים בהתמסחרות מערך השידורים מביאים אותי לדעה חלוקה של יתרונות מול חסרונות:

מן הצד האחד, התכנים החדשים שיופקו יוסיפו עניין וישודרו בתור אלטרנטיבה לדיונים המיותרים בין הפרשנים, שעד כה נועדו למלא זמן אוויר. יתרון נוסף הוא שכל "התמסחרות" שכזו של הליגה לגלישה תתרום להגברת המודעות לים, לשמירה על החופים, הגנה על בעלי החיים וסוגיות מוסריות דומות בעלות משמעות וחשיבות לגולשים אוהבי הסביבה. מן הצד השני, המילה "התמסחרות" לרוב מעלה קונוטציה רעה, במיוחד כשמדובר בהקשר של תחביב או דרך חיים. אחת ההשלכות היא שהמסחריות תביא לצפיפות יתרה במים, שכן סביר להניח שכל אדם שיצפה בביצועים של מתמודדי הסבב המקצועני כנראה יגבש את ההחלטה שהגיע הזמן לקנות גלשן וללמוד לרכוב על הגלים. 

מערך הצילום וההפקה של ה-WSL משתכלל ומגיע לכל פינה של גל בסבב ולכל צופה ברחבי העולם

על אף כל זאת רצוי להתעודד ולהסתכל על שינוי מערך לוח השידורים של הליגה המקצוענית בגלישה בצורה אופטימית וזהירה: הליגה מקדמת ערכים חברתיים מוסריים של תחרות הוגנת, נלחמת בגזענות ושמה דגש על כבוד במים. ובנוסף כל, היא מהווה מקור פרנסה למקומיים באזורים נידחים שלולא היו בהם גלים, לא היינו שומעים עליהם כלל.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
אליעד כהן

בן 24, יליד ראש העין. בגיל 13 עברתי ללוס אנג'לס, קליפורניה, שם למדתי לגלוש בחופי מליבו. בגיל 17 חזרתי ארצה והתגייסתי לצבא. כיום, סטודנט לתקשורת ולמנהל ומתגורר בראשון לציון. חובב קולנוע מושבע, רוק קלאסי ובעיקר אוהב את הים.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים