שעון קיץ 2013: מצילים, רוחצים, פחים ופנסים לגולשים

מאת יואב נקש יולי 25, 2014
מה, כבר נגמר? הגיע הזמן לכוון את השעונים ולהיכנס לכוננות art1קיץ כי החל מיום שישי 29.03 הבוקר יפציע מאוחר יותר ושעות אור היום יתארכו. עם המעבר לשעון קיץ ובמהלך הימים החמים של האביב וימי החגים, נראים ניצנים ראשונים של רוחצים בחוף הים וכמידי שנה מן הראוי לחדד ולהדגיש מספר נקודות מצילות חיים לצד עדכונים נוספים.

שעון קיץ
בשעה 2:00 של אשמורת בוקר יום שישי 29.03 אנו נזיז את מחוגי השעונים שעה אחת קדימה, נשאיר את החורף מאחור ונעבור לשעון קיץ. השמש תזרח בשעה 6:30 ותשקע קרוב לשעה 19:00 בערב. ואם שעון החורף עבר לכם זאת מכיוון שאתר צלם ים עבד במתכונת שעון קיץ עד ל-1 בנובמבר 2012 - לחצו כאן בשביל לרענן את הזכרון:)

עונת הרחצה: מצילים ושעות פעילות
עונת הרחצה הרשמית תחל ביום ראשון ה-30.03.2013 וסוכות ההצלה יאוישו במצילי חיים. חופי הרחצה המוכרזים בהם יתקיימו שירותי הצלה בחופי אשקלון הם: חוף דלילה, חוף בר-כוכבא, חוף הפארק הלאומי והחוף הנפרד (לאוכלוסיה הדתית).
art5


כל חופי הרחצה המוכרזים באשקלון יפעלו ימות השבוע לרבות שבתות וחגים ולמעט יום כיפור. החוף הנפרד יעמוד לרשות נשים בלבד בימים: ראשון, שלישי וחמישי ואילו בימים שני ,רביעי ושישי הוא יעמוד לרשות הגברים. בנוסף יפעל החוף הנפרד גם בשבתות וחגים ויעמוד לרשות הציבור הרחב.

שעות הפעילות של המצילים במהלך חודש אפריל ומאי יהיו בין השעות 7:30 בבוקר ל-16:30. בשבתות ובחגים יפתחו החופים בשעה 7:00 בבוקר עד השעה 17:00. בחודשי הקיץ יולי אוגוסט שעות הפעילות יהיו מ-07:00 בבוקר עד 19:00 בערב. עונת הרחצה תסתיים ב-15.10.2013. (עונת הרחצה מתחילה לפי התאריך העברי בא' באייר ומסתיימת בכ"ט בתשרי).

כללי זהירות חשובים לרוחצים
רגע לפני פתיחת עונת הרחצה שוב קיבלנו תזכורת כואבת עד כמה שהים מסוכן לאלו שרוחצים בו ללא השגחה. בחודש אפריל של שנה שעברה (2012) נסחפו 3 בני משפחה צעירים אל עומק הים בחוף דלילה. שניים מהם חולצו והגיעו אל חוף מבטחים ואילו הילד השלישי נעדר במשך שלושה ימים עד אשר גופתו נמצאה ללא רוח חיים.
שנה אח"כ אנו מוצאים את עצמנו שומעים על מקרה טביעה נוסף, גם הוא בחוף דלילה; ביום חמישי 28.03.2013 נסחפו עם זרמי הים הסוערים שלושה בני משפחה אחת (אחים) ונכון לרגע כתיבת הדברים הם עדיין בגדר נעדרים אך קיים חשש כבד לחייהם.

art6פעם אחר פעם אנו משננים ומזהירים מפני שחייה או טבילה בים שבו אין השגחה של מצילים. הים מסוכן והזרמים החזקים אינם צפויים (גם בים חלק ו/או נמוך), אדם שנכנס אל הים יכול להיסחף ברגע קט ולמצוא את עצמו בסכנת חיים ממשית. אנא מכם, הישמרו לנפשותיכם, היכנסו לשחות בים רק בשעות פעילות המצילים ובגבולות הגזרה המוגדרים בחוף (ע"י דגלים). הישמעו להוראות המצילים, וודאו כי קיים קשר עין עם מגדל ההצלה, שימרו על חייכם וחיזרו אל ביתכם בשלום רק עם חוויות.
ישנם כמה דברים שכדאי מאוד לדעת כשנכנסים לים, שכן במצבים של היסחפות הבנה של הכוחות הפועלים בים יכולים להציל חיים. על כן מומלץ לקרוא את הכתבה הבאה על זרמי סחף ובורות.

פסולת, זבל ולכלוך – לפח!
עם עונת הרחצה לצערנו מתחילה גם עונת הזיהום. עם ישראל אוהב לבקר בחוף הים (ובפארקים) ולהשאיר את כל הזבל שלו מאחורart4 בעזבו מבלי לאסוף אותו ולזרקו בפח האשפה. זה מתחיל עם סיגריה שנזרקת מהמכונית לכביש, עובר לקליפות שמפוזרות למרגלות ספסל שבו הוא פיצח גרעינים ומסתיים בהשארת שקיות, בקבוקים וכלים חד-פעמיים בחופי הים, בפארקים ובשמורות הטבע.

ככה זה הישראלי הממוצע - המודעות לשמירת הסביבה ממנו והלאה. הוא שמח לקבל את הטבע נקי, ירוק ופורח, אבל להשאיר אותו כזה? מה פתאום! זה כבר לא בשבילו. מה אכפת לו מה יהיה אחר כך?! הרי הוא לא יחשוב שאולי עוד משפחות ירצו לבקר בחוף, על הנזק האקולוגי , או אולי על איזה צב-ים מסכן שיאכל את שקית הבמבה שנזרקה לשוט על המים.

שמירה על הסביבה היא קודם כל שמירה עליכם ועל הבריאות, החינוך והעתיד שלנו – בכדי שיהיה לכם חוף נקי לחזור אליו בפעם הבאה שתבקרו בים קחו איתכם את מה שהבאתם וזרקו את הפסולת בפח האשפה המיועד לכך. עשו זאת בכל פעם, בכל מקום! וכדאי שתפנימו: אתם האורחים בטבע ולא הפוך.

פנסי תאורה לגולשים
בעקבות הכתבה על הצורךart3 בעמוד תאורה נוסף לגולשים בחוף דלילה, (כתבה שפורסמה באתר באמצע חודש מרץ 2013), פנה אליי מחזיק תיק הספורט בעיריית אשקלון, מר איתן קסנטיני, ובישר לי כי בצאת חג הפסח עיריית אשקלון תחל בעבודות תשתית לעמוד תאורה רביעי שימוקם בצידו המערבי והקיצוני של מזח המרינה. בשם כל קהילת הגולשים באשקלון אנו מברכים על היוזמה ועל הנכונות לבוא לקראת ענף הגלישה ולקדם את תייירות הספורט בעירנו – תודה רבה.
art2

קיץ 2013 אוטוטו נכנס לפעולה. הימים יתחממו, החופים ימלאו רוחצים, תקתוק המטקות יתנגן לצד רחש הגלים, קולות צחוק והנאה יהדהדו מחופיה הדרומיים של העיר ועד לצפונה. צלם ים מאחל לכם קיץ מהנה במיוחד, רגעים יפים של שקיעה, הרבה בריאות, מרחו את עצמכם בקרם הגנה ושכל יום יהיה עבורכם חוויה אחת רצופה.

שלכם,
יואב נקש – 28.03.2013


צלם ים
שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים