חדשות

מחקר חדש מנבא שכמות הפלסטיק בים תשלש את עצמה עד שנת 2040

מאת יואב נקש יולי 28, 2020

פלסטיק הפך למוצר שכיח על מדפי החנויות ובבתים שלנו ומשמש באופן נרחב כאריזה או כמוצר מוגמר מכיוון שהוא רב-תכליתי וזול. אבל הנוחות הזו מגיעה עם מחיר יקר. פסולת פלסטיק מוצאת את דרכה למרחבי הים והאוקיאנוסים בשיעור של כ -11 מיליון טונות בשנה ובכך פוגעת בחי ובבתי גידול שבריריים וגם בנו, בני האדם, בעקיפין. מחקר חדש חוזה שאם העולם ימשיך לצרוך ולזרוק פלסטיק כהרגלו, כמות הפסולת הפלסטית באוקיאנוסים תשלש את עצמה ב-20 השנה הבאות.

על פי דוח נרחב חדש שכותרתו "שוברים את הגל הפלסטי", כל המאמצים הגדולים שנעשים כיום להפחתת הזיהום אינם אפקטביים כלל. בקצב העולמי הנוכחי של הגבלת הזרמת האשפה לאוקיאנוס ואיחזורה של הפסולת יש בה רק להפחית את הכמות השנתית בשבעה אחוזים בלבד. לפיכך המסקנה שמתקבלת במחקרים מסוג זה היא כדלקמן: אם נשמור על הקצב הנוכחי, כמות הפסולת הפלסטית שתמצא את דרכה לאוקיינוסים תשלש את עצמה בעשרים השנים הבאות וההשפעותיה חלות על הכל. החל מקטילתם של מיני חיים, השפעה על מערכות אקולוגיות שלמות וכלה בחלקיקי מיקרו-פלסטיק העושה את דרכו במעלה שרשרת המזון האנושית (כן, בעיית המיקרו-פלסטיק משפיעה עלינו ישירות מכיוון שאנו אוכלים בסופו של דבר את הפסולת שלנו).

הדו"ח פורסם באתר של עמותת PEW שבו הם מציגים גם פתרון אפשרי להפחתה של 80% מכמות הפסולת בתקופה של 20 השנים האמורות. הפתרון לטענתם לא יכול להתבסס רק על רעיון או פעילות יחידנית אלא בשילוב של מספר תוכניות מניעה שפועלות באופן מקביל: הפחתת הייצור של הפלסטיק, הפחתת השימוש והצריכה בפלסטיק, מציאת תחליפים לפלסטיק, פיתוח חומר שיאפשר מחזור רב-פעמי של פלסטיק בדגש על הפחתת פליטת גזי החממה, שיפור נוהלי מיחזור, שיפור והרחבת איסוף הפסולת, אבטוח מתקנים ומניעת זליגת פלסטיק לים.

המאמר הזה מתווסף למחקרים אחרים שפורסמו בשנים האחרונות כשהמשותף לכולם היא המסקנה שפלסטיק זו מגיפה עולמית שרק הולכת ומתעצמת מיד שנה. נדמה כי בכל שנה החזון האפוקליפטי וניבוי השחורות נעשה יותר גרוע מקודמו. אם אנו, בני האדם - האנושות - לא ניקח אחריות אישית על מעשינו הרי שאנו גוזרים על עצמנו גורל מר שבו לא רק נמיט אסון על הים / העולם אלא גם על עתיד הדורות הבאים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים