חדשות

מתחמם: חוקרים סבורים שאל ניניו הנוכחי הוא הגדול בהיסטוריה

מאת יואב נקש דצמבר 12, 2015

בעוד שבאגן הים התיכון ובישראל בפרט אנו מקבלים שאריות של אל ניניו שמתבטא בכמויות גשמים נדיבות, סערות וצניחה במעלות, במקומות אחרים בעולם תופעת התחממות טמפ' מי הים הפאסיפי עושה שמות. בשנת 97' אל ניניו זרע הרס וחורבן אקלימי - יותר מ-20,000 בני אדם קיפחו את חייהם ונגרם נזק שהסתכם בכ-100 מיליארד דולרים בעקבות הצפות, בצורות ושריפות ענק. על אף שעוצמתה של התופעה עדיין בראשיתה, חוקרים מאמינים כי בשנה זו אל ניניו יהיה הגדול שפקד את העולם אי פעם.

זה כבר אינו רק תרחיש נבואי אלא סברה שמתבססת על עובדות קיימות. על פי מחקר שהתפרסם על ידי חוקרים ומדענים מאוניברסיטת הוואי בהונולולו, התופעה של אל ניניו הנוכחי תשבור שיאים. נכון לרגע זה ובשונה מהמאה הקודמת, מרכיב מרכזי שמנבא את עוצמתו הגדולה של אל ניניו היא טמפ' מפלס פני הים. ב-26 בנובמבר 1997 טמפ' המים במרכז האוקיאנוס הפאסיפי היתה 2.8 מעלות צלזיוס מעל הממוצע. ב-4 בנובמבר של שנה זו ושבועיים אח"כ, נמדדו באותו האזור טמפרטורה של 3.1 מעלות מעל הממוצע - הטמפ' החמה ביותר שנמדדה אי פעם. בהתאם לכך, החוקרים צופים השלכות אקלימיות ואטמוספריות שלא רק יהיו הרסניות בעוצמתן אלא גם ימשכו לאורך זמן רב.

משמאל: התחממות טמפ' מי האוקיאנוס השקט ב-1997 ומימין הטמפ' בזמן הנוכחי של שנת 2015. בהדמיות שלעיל ניתן להבחין בשינויי הטמפ' ובמרחב הגדול של התחממות מי האוקיאנוס בשנה זו לעומת סוף שנת 97'. העליה מתבטאת ב-03 מעלות יותר משנת 97' ועומדת כיום על 3.1 מעלות צלזיוס מעל הממוצע.

עד כה העולם חווה את נחת זרועו של אל ניניו והשפעתו על מזג האוויר באופן בלתי מתפשר בכל פינה ברחבי הכדור. בעבר הלא רחוק, שינויי מזג האוויר וחילופי העונות היו מוגדרים בזמן ומסודרים יחסית, אלא שכיום כבר ניתן להבחין שהמונסון בהודו מתעכבב, טמפ' מי הים באזורים טרופיים של שוניות האלמוגים צונחת ומתקררת, שטפונות ענק פוקדות את צפון אירופה, בצורות בדרום אמריקה קוטלת יבול, והרשימה עוד מתארכת - וזאת עוד לפני שאל ניניו אמר את המילה האחרונה.

קהילת המחקר של תופעת אל ניניו עוקבת מקרוב אחר התפתחותה לשנה זו ומשווה אותה לנתוני השיא שנרשמו בסוף שנות ה-90'. לטענתם, אל ניניו יתן אותותיו ויתגבר לקראת תחילת השנה האזרחית 2016. "אם ב-18 שנים חלה עליה מתמדדת וקיצונית בטמפרטורת הים, האנושות צריכה להבין שהיא עומדת לפני מדרון חלקלק שרק הולך ומחמיר משנה לשנה", אומר החוקר אקסל טימרמן (Axel Timmerman) מאוניברסיטת הוואי למגזין New Scientist

בסירטון הבא מובא הסבר מדעי מצויין על תופעת אל ניניו שמתרחשת בין החודשים אוקטובר לפברואר ותופעת אל ניניה שמרחשת בחודשי הקיץ.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים