לעונת רחצה 2013 בטוחה: להכנס לים ולצאת בשלום!

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

הימים מתארכים, השמש מפשירה מעלינו את הבגדים, מי הים אט-אט מתחממים ועונת הרחצה כבר נפתחה באופן רשמי. רגע לפני הקיץ וכמה צעדים לפני שאתם טובלים את רגליכם במים, מן הראוי שנבהיר מספר דברים בטיחותיים, בכדי שנוכל לעבור את הקיץ בשלום ועם חוויות טובות למכביר.

מנקודת מבט אישית

ביום שישי 12.04.2013 זה שוב קרה. זוהי אינה הפעם הראשונה שמצאתי את עצמי מבחין באדם שנאבק על חייו במי הים, ולא הפעם הראשונה שהייתי מוכן לסכן את חיי בכדי להצילו מטביעה. לשמחתי במקרה זה שבו נסחפה בחורה עם זרם הים בין שוברי הגלים בחוף דלילה, נחלץ לעזרתה בטרם עת קייט-סרפר בשם יוסף אלימלך שעבר ממש במקרה בסביבה. אילולא כן, האחריות להצלתה הייתה מוטלת על כתפיי.

מצילים חיים טובעים גולשים טביעה ים אזהרה

הגולשים והטובעים

הגולשים מכירים את זה היטב, אנו מתמודדים עם זה במשך כל עונות השנה בחופים פתוחים שאינם מוכרזים, אחרי/לפני שעות פעילות המצילים ובעונת החורף שבה אין מצילים כלל. עבורנו זוהי שגרה, מציאות שאנו התחייבנו אליה מבלי לרצות בה. ברגע שאנו מבחינים באדם שנמצא במצוקה במי הים העיניים קולטות את המתחרש אך הראש מסרב להאמין שזהו אכן המקרה. בתושייה רבה אנו נרתמים לעזרה, חותרים, שוחים ומנסים להציל את אותם האנשים. הדבר אינו קל פיזית ולבטח לא רגשית, כשאדם נמצא במצוקה ואתה היחיד שיכול להצילו מונחת על כתפיך אחריות רבה – גם לחייו וגם לחייך.

טביעה drowning

לפני מספר שבועות (28.03.2013) קיבלנו תזכורת כואבת עד כמה שהים מסוכן לאלו שרוחצים בו ללא השגחה. שלושה בני משפחה (אחים) נסחפו עם זרמי הים הסוערים ורק לאחר שלושה ימים מורטי עצבים נמצאו גופותיהם ללא רוח חיים. בחודש אפריל של שנה שעברה (2012) נסחפו 3 בני משפחה צעירים אל עומק הים בחוף דלילה. שניים מהם חולצו והגיעו אל חוף מבטחים ואילו הילד השלישי נעדר במשך שלושה ימים עד אשר גופתו נמצאה ללא רוח חיים.

טובעים במספרים

לצערנו הרב, מקרים  מעין אלו חוזרים ונשנים מידי שנה ויכולים לקרות בכל יום של השנה ללא קשר לתנאי מזג האוויר והים. התחושה היא קשה. כואב מאוד לשמוע על אנשים, ילדים, שמקפחים את חייהם בטביעה. תחושת הכאב מהולה בעצב רב אך יחד עם זאת היא מלווה בכעס. הכעס הוא על כך שמקרים אלו היו יכולים להימנע אם היו נוהגים בזהירות ומקשיבים להוראות המצילים או/ו לשלטי האזהרה. דרכי המניעה הן פשוטות להבנה, ידע מציל חיים! ולפניכם, הרוחצים, כמה הדגשים חשובים:

לפני שנכנס למים הרטובים נתחיל עם הפרטים היבשים שלהם חשיבות גדולה: מ צ י ל י ם!

פעם אחר פעם אנו משננים ומזהירים מפני שחייה או טבילה בים שבו אין השגחה של מצילים. הים מסוכן והזרמים החזקים אינם צפויים (גם בים חלק ו/או נמוך), אדם שנכנס אל הים יכול להיסחף ברגע קט ולמצוא את עצמו בסכנת חיים ממשית. אנא מכם, הישמרו לנפשותיכם, היכנסו לשחות בים רק בשעות פעילות המצילים ובגבולות הגזרה המוגדרים בחוף (ע"י דגלים). הישמעו להוראות המצילים, וודאו כי קיים קשר עין עם מגדל ההצלה. עונת הרחצה נפתחה באופן רשמי ביום שלישי ה-11.04.2013 וסוכות ההצלה מאוישות במצילי חיים. אנא שננו את שמות החופים בהם יש מצילים ואת שעות פעילותם.

סוכת מצילים דגל אדום שחור לבן

חופי הרחצה המוכרזים בהם מתקיימים שירותי הצלה באשקלון הם: חוף דלילה, חוף בר-כוכבא, חוף הפארק הלאומי והחוף הנפרד (לאוכלוסיה הדתית).

כל חופי הרחצה המוכרזים באשקלון פועלים בימות השבוע לרבות שבתות וחגים ולמעט יום כיפור. החוף הנפרד עומד לרשות נשים בלבד בימים: ראשון, שלישי וחמישי ואילו בימים שני ,רביעי ושישי הוא עומד לרשות הגברים. בנוסף פועל החוף הנפרד גם בשבתות וחגים ועומד לרשות הציבור הרחב.

art7

שעות הפעילות של המצילים במהלך חודש אפריל ומאי הן בין השעות 7:30 בבוקר ל-16:30. בשבתות ובחגים יפתחו החופים בשעה 7:00 בבוקר עד השעה 17:00.

בחודשי הקיץ יוני, יולי ואוגוסט שעות הפעילות יהיו מ-07:00 בבוקר עד 19:00 בערב. עונת הרחצה תסתיים ב-15.10.2013. בעונת החורף כנראה ותעמוד לרשות הרוחצים רק תחנה אחת בחוף דלילה – עדכון על כך יימסר עם תום עונת הרחצה 2013.

הדגשים בטיחותיים לרוחצים בים פתוח ובחוף שאינו מוכרז

מן הראוי שתמנעו לשחות בחופים אלו שבהם אין השגחת מציל. אך אם בכל זאת בחרתם לטבול במי הים אז היכנסו רק באזור שבו יש גבעת חול שעליה אתם יכולים לעמוד ופלג גופכם העליון נמצא מחוץ למים. אל תסתכנו בטבילה בים סוער, או גלי ובימים שבהם יש רוחות צד חזקות שמביאות לזרמים חזקים. תמיד שימרו על קשר עין עם ילדיכם, בני משפחתכם וחבריכם.  במקרה והבחנתם באדם שנמצא במצוקה ואין לכם כישורי שחיה, חפשו אדם עם כישורים ימיים, בעדיפות לאנשים עם גלשן או סוג אחר של מצוף.

art4

אם נקלעתם למצב של שבו אתם נסחפים אל תכנסו ללחץ. לא לשחות לכיוון החוף ונגד הזרם, שימרו כוחות, נסו לצוף ונפנפו בידיכם לעזרה. ברוב הפעמים זרמי סחף ובורות סוחפים לכיוון העומק אך לאחר מספר מטרים ניתן להקיף את אזור הסחף ולחזור בקלות אל החוף – עוד על כך מומלץ לקרוא את הכתבה הבאה על זרמי סחף ובורות.

art9

הדגשים בטיחותיים לגולשים הניגשים להגיש עזרה לאדם במצוקה

הרבה מאוד פעמים אתם, הגולשים, התקווה האחרונה של אדם שנמצא במצוקה ובסכנת טביעה. יש ברשותכם גלשן שמציף אתכם ויכול לשאת עוד מספר אנשים בנקל. תהיו ערניים למתרחש סביבכם, שימו עין על רוחצים שנכנסים לים ועקבו אחרי תנועותיהם מידי כמה זמן. במצב שבו אתם רואים אדם במצוקה, תוודאו שחבריכם או לפחות אחד מהם יתלווה אליכם לזירה. כמו כן ובמצב קריטי תדאגו שאחד מהגולשים יצא החוצה ויזעיק עזרה (מצילים, משטרה, אמבולנס) באופן מיידי.

art6

אדם שנמצא במצוקה מגיב בצורה קיצונית: יש כאלו שהם אפתיים ויש את אלו שהם היסטריים. ברגע שניגשתם אל האדם שנמצא במצוקה חשוב מאוד שתגלו נינוחות ותרגיעו את רוחו במידה והוא/היא נכנס/ה להיסטריה. תשתדלו לשמור על קשר עין מתמיד ולהעלותו אל הגלשן. במידה והאדם נמצא במצב קריטי של עלפון דאגו לשחרר נתיבי אוויר ולנסות להנשימו עד הגעת עזרה.

גולשים יקרים, אתם לא הוכשרתם כמצילים מוסמכים אך יש לכם את הכוחות הדרושים וההבנה של זרמי הים בכדי להציל את חייהם של האנשים באופן טבעי. על אף זאת תמיד תיגשו במשנה זהירות ובקור רוח – אם תפעלו לפי ההנחיות הבסיסיות שמובאות לפניכם מובטח שכולם יצאו מן הים בבטחה ואתם תמשיכו לגלוש בהנאה.

surfers in gold streamer גולשים בזהב צלם ים

כולי תקווה שהדברים שמובאים לעיל יהיו לעזר עבור כל האנשים שבכוונתם לרחוץ בחופי הים בכל עונות השנה. אנא מכם, העבירו את הכתבה הזאת הלאה, לחבריכם, מכריכם ומשפחותיכם. ידע מקדים מציל חיים. אנא מכם פעלו לפי ההנחיות, הישמעו לאזהרות, שימרו על חייכם וחיזרו אל ביתכם בשלום רק עם חוויות.

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים