ניקיון חוף פלמחים 11.12.09 - כתבה מסכמת

מאת יואב נקש יולי 25, 2014
חברי יוזמת ניקיון החופים צבע ירוק מאשקלון יצאו מכותלי העיר וart1הצפינו אל עבר חוף פלמחים מבצע הניקיון שנערך בחוף פלמחים ביום שישי ה-11.12.09 היה בסימן המאבק נגד הקמתו של כפר הנופש המיועד להבנות במקום. (פרטים נוספים ניתן לקרוא בכתבה המקדימה).

את פנינו קידמו סטודנטים מהפקולטה לחקלאות ופעילי מגמה ירוקה. בכוחות שלובים הקמנו אזור ישיבה ממחצלות, תלינו שלטים וקיבלנו פניהם של מתנדבים נוספים. 

כ-40 מתנדבים התפרשו לאורכו של החוף, מקו המים ובמעלה הדיונות. יחדיו אספנו כמות נכבדה של מפגעים ולכלוך שמנו כ-50 שקיות במספר. בתום המבצע פינינו את השקיות מהחוף והותרנו רצועת חוף צחה ונקיה.

את המאבק שמתחולל בחוף פלמחים בשלוש שנים האחרונות קשה להסביר. רק כשנמצאים במקום ניתן להבין עד כמה השסע הוא עמוק. מרבית הציבור, art4התושבים, מעוניינים לשמור על רצועת החוף הייחודית, אך באותה העת ישנם אלו שמצדדים בהקמת המיזם הפרטי. 
אם לא היה די במציאות שהיזמים קבעו במקום, ע"י הקמת גדרות וביעור החורש החי, אזי ביום שישי הופתענו לגלות שהיזמים גם החליטו למנף את מאבקם ולהפגין נוכחות כלפי המתנגדים – בעזות מצח וברעש מנועי רכבי שטח הם הגיעו אל החוף ופרסו את אנשיהם הלבושים חולצות תואמות לתלות שלטים, לחלק עלוני הסברה ובעיקר להפריע להתנהלות המבצע...
אנשים אלו שכנראה מגובים בתקציב של "כפר נופש בפלמחים", במעשם הפגינו חולשה וחוסר אונים. בהגיעם הם טענו שהם באו לעזור במבצע הניקיון אך לכאורה הם עסקו בפטפטת ובניסיון להמיר דעתם של אחרים. אחד מהם ביקש לקרוא לזה "תרבות דיון" אבל לדעת הפעילים הסביבתיים: "בשביל להתדיין צריך שתהיה קודם כל קצת תרבות... "

המשוואה של ניגודי הדעות היא פשוטה מאוד. את שני צידי המטבע ניתן לסכם כך:
אנו, המתנדבים, באנו בכדי לנקות את החוף מלכלוך ואילו היזמים הגיעו בכדי לנקות את החוף מאנשים.
 
חוף פלמחים שייך לכולם, ללא יוצא מן הכלל – המאבק שמתחולל בפלמחים הוא תמרור אזהרה לכלל החופים ברחבי הארץ. art4
 
מחדלים מעין אלו הם פגיעה בישות הציבורית, בנחלת הכלל, בדמוקרטיה, בערכי האדם ובסביבה הטבעית.
ההתגייסות הכלל ארצית לשימורו של חוף פלמחים מהווה נקודת אור למוסריות ולאהבה שאנו רוכשים האחד לשני..  
תודה רבה לכל המתנדבים שהגיעו ממחוזות רחוקים בכדי לנקות את חוף פלמחים – חוף זה שייך לכם :-)

יואב נקש

* גלריית תמונות

 

* כתבה קודמת - לקראת מבצע הניקיון

* קליפ מיוחד ממרץ 08 - פלמחים, חוף בצל המאבק.

צפו בקליפ הבא - שידור מיוחד ממבצע הנקיון בחוף פלמחים 11.12.09

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים