חדשות

החזון: 3000 גלים בשעה, ההשקעה: 500K. בריסביין חולמת על surf lakes

מאת יואב נקש מאי 14, 2015

מרוב כל הפרסומים על תכנונים של בריכות גלים אפשר כבר לחשוב שיש כבר יותר גלים מלאכותיים בעולם מאשר גלים בים. והנה מגיע עוד יזם אוסטרלי שרוצה להקים עוד פארק מים... עם גלים כמובן - הפעם, בבריסביין (Brisbane) אוסטרליה. בכוונתו של ארון טראוויס (Aaron Trevis), היזם של Surf Lakes להקים מתחם ספורט וגלישה ענק שיפמפם 3000 גל"ש (גלים בשעה). כל שהוא צריך כרגע זה משקיע/ים עם 500 אלף דולר... האם יש לכם כמה ג'ובות?

וובר, סלייטר, אוסטרליה, הוואי, ספרד, ארה"ב... כבר שנים שכולם מדברים על בריכות גלים וטרם ראינו משהו שמתקרב למה שהיה לפני עשור במיאזאקי של יפן. אבל אולי הפעם? אולי. כשאחד מכל 10 אוסטרלים מחשיב עצמו כגולש ושלושה מתוך 10 להוטים ללמוד גלישה, הביקוש לגלים באוסטרליה הופך למצרך מאוד מבוקש. ארון טראוויס רוצה להביא עוד גלים ליבשת האוסטרלית ומבקש להקים את פארק המים שלו בבריסביין בעיצוב אחר. הוא אינו רוצה את עיצוב הבריכה המעוגלת והסיבובית של וובר וסלייטר, אלא כזאת שבכל זמן נתון יוכלו הגולשים לרכוב על גלים שונים ומשתנים - בריכה שבה הגלים יופקו ממרכזה וישברו כלפי חוץ.

החזון של Surf Lakes: סוגים שונים של שבירות גלים למקצוענים ולחובבנים

"בריכת הבטון תפיק צינורות לגולשים המקצוענים וגלי קצף נשפכים למתלמדים והחובבנים", מסביר מהנדס פרויקט Surf Lakes כריס האולי (Chris Hawley). "אנו נדחוף את המים בצורה מעגלית ממרכז הבריכה ובהסתמך על תוואי הקרקעית המבוטנת של הבריכה יווצרו גלים במגוון צורות וגבהים."

באופן בסיסי, הפטנט של Surf Lakes לייצור הגלים, מסתמך על טכניקה של משאבה מרכזית גדולה שמפמפמת מים ויוצרת תנועה של גלים וגיבועים (Swell) עד גובה של 4 מטרים שמתפזרים לכל הכיוונים. גובה הסוול יורד בכל פעם לרמה סבירה (עד גובה של 2 מטרים) ברגע שהוא חולף מעל ריפים שיוצרים את הפיקים של הגלים. ככל שהריף יהיה מרוחק מהמרכז כך גובה הגל יהיה נמוך יותר. בבריכת הגלים Surf Lakes יהיו 8 שבירות מעל ריפים שיספקו צינורות בגובה של 2 מטרים עם זמן "קדיחה" של 5-10 שניות. וארבע שבירות החוף יהיו אידיאלים לגולשים מתחילים וחובבים.

ניסוי גלים ראשוני של בריכת ה-Surf Lakes. האם נזכה לראות אותם אי פעם בגודלם הטבעי?

המוחות שעבדו שעות נוספות מאחורי Surflakes ייצרו אבטיפוס נסיוני במידות של 01:20 בהשוואה לגודל המיועד. גל האב-טיפוס, שעל אף היותו קטן במידותיו, התברר כהבטחה גדולה. איכות הגלים טובה, הם נשברים באופן שווה וככל שהם מתקרבים אל גדת החוף גובהם קטן. בעוד האב טיפוס רחוק ממוצר מוגמר,הוא מהווה סימן ראשון להצלחת הפרויקט לכשיושלם.

ארון טראוויס וצוותו מצפים שבפארק הגלים יעברו באופן קבוע 315,000 איש וגולשים שיגיעו מהאיזורים שמסביב לבריסביין. יתרה מכך צופים שבהפעלתו של המתחם גם בלילה וליארועים נוספים יגיעו מספר רב הרבה יותר של מבקרים מכל רחבי אוסטרליה והעולם. פרויקט ה-Surf Lakes נמצא בראשית דרכו ובכדי שיוכל להפיק את הגל הראשון מתוך ה-3000 של החזון, עליהם לגייס סכום של חצי מילון דולרים לבנייה של החלום - פרויקט שיניב עבורם גם רווח של 30% על מחזור צפוי של 15 מיליון דולרים. האם, ולכשישיגו את המימון, סוף סוף נזכה לראות בריכת גלים באוסטרליה?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים