במים ומהשמים: כך NSW תגן על הגולשים מתקיפות כרישים

מאת יואב נקש נובמבר 01, 2015

בחופיה המזרחיים של אוסטרליה ארעו מספר מקרי תקיפות הכרישים הרב ביותר מבכל מקום אחר ביבשת. בעקבות כך, הכריזה ממשלת מדינת ניו סאות' וויילס (NSW) על פרויקט שאפתני שעלותו 16 מיליון דולרים לזיהוי מקדים של כרישים לאורך החופים שעיקר מטרתו הגברת בטיחותם של הרוחצים והגולשים. הפרויקט יהיה מורכב ממספר פרמטרים הגנתיים שמיועדים גם להעניק התראה מקדימה למניעת תקיפה אך גם למטרות מחקר.

המטרה העקרית של הפרויקט היא הגנה על שלומם ובטחונם של הרוחצים והגולשים בים, ולשם כך נוקטת NSW באסטרטגיה שמורכבת ממספר פרמטרים הגנתיים: הטסת מסוקים ורחפנים לזיהוי מוקדם של כרישים, 20 מערכות שמע אקוסטיות שימוקמו במקומות מועדים לפורענות שבהם היו תקיפות בעבר. הרשויות האוסטרליות גם ימתחו 6 רשתות חיץ וחמש "מצופים חכמים" המאובזרים במערכת טכנולוגית מתתקדמת של סונאר ששולחות התראות למוקד על החוף ולאפליקציה בטסמארטפון.

שימוש במצופים חכמים בטכנולוגיית סונאר מתקדמת יאפשרו זיהוי מקדים של כרישים שישלחו התראה לסמארטפונים

"רצועת החוף של NSW נמתחת לאורך של יותר מ-2000 קילומטרים ואנו יודעים שמה שעובד בחוף אחד ייתכן שלא יעבוד באחר, אך אנו נעשה את המיטב בכדי שזה יהיה אפקטיבי בכל מקום שבו נטמיע את הטכנולוגיות", אומר ניל בלייר (Niall Blair) ממשרד התשתיות של הממשל בניו סאות' וויילס. "התוכנית לאבטחת הרוחצים מכרישים תהיה ל-5 השנים הבאות ובהן נטיס רחפנים מעל חופי גלישה פופלארים".

באוסטרליה מבינים את החשיבות שיש לכרישים במערכת האקולוגית הימית ועל הצורך שקיים בהגנה עליהם ועל כן בנסוף לכל הדרכים שבהם נוקטים לשמירה על בטחון הרוחצים גם ידאגו לתייג כרישים למעקב מדעי. פרויקט זה של ניו סאות' וווילס הוא תחליף להצעה שקוראת לקטל הכרישים שאותה מנסים אנשים רמי דרג בממשל האוסטרלי לקדם. הידעתם? גם בקליפורניה המצילים עושים שימוש ברחפנים לאיתור כרישים ובצ'ילה נעזרים בהם להצלת חיים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים