גולשים. לא פושעים! המאבק על חוף הגלישה - Martin's 5

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

זהו סיפור אמיתי על מאבק אמיץ של גולשים שדורשים את זכותם הבסיסית לגלוש בים. הם חמישה חברים בני טובים המתגוררים בצפון קליפורוניה ארה"ב. באחד הימים החמישה הלכו לגלוש בחוף מרטין (Martin) אך כשהם יצאו מן המים חיכו להם שוטרים על החוף שאזקו אותם, לקחו אותם למעצר והגישו נגדם כתב אישום בגין הסגת גבול. Martin's Five הוא סרט קצר שמביא את סיפורם ומסביר כיצד גולשים תמימים הפכו בין יום ל"פושעים" המועמדים לדין ועל מאבקם לפתוח לציבור הרחב את דרך הגישה לחוף מרטין.

marin's 5 battle for the beach מרטין 5 המאבק על חוף הגולשים

זה אולי מוכר לנו מניסיונות ההשתלטות על קרקעות חוליות בקרבה לים אבל מסתבר שאנו לא היחידים בעולם שחופים ציבוריים מאוימים ע"י בעלי הון שרוצים להפכם לקניין פרטי. סיפורם של חמשת הגולשים מקליפורניה מציג את הבעיה שקיימת בחופים שונים ברחבי העולם - המאבק על החוף והים שהם נחלת הכלל.

art2

לא רחוק ממאבריקס (Mavericks) בצפון קליפרוניה נמצא חוף מרטין (Martin), גן עדן לגולשים ומקום מפלט לרוחצים רבים. החוף המבודד שאותו סובבים צוקים תמירים ונוף עוצר נשימה טומן בחובו גם גלים מושלמים לגלישה. מאז שנות ה-40' משפחת דיני (Deaney) הייתה כביכול הבעלים של החוף, המשפחה האמידה שהתגוררה בסמוך לחוף הייתה מנצלת את מיקומה ודורשת מחיר כניסה לכל אלו המבקשים לעבור דרך שטחם; ומכיוון שאל החוף הייתה רק דרך גישה אחת למבקרים לא הייתה הרבה ברירה אלא לקבל את הגזרה הכספית בהכנעה.

art4

שנים רבות עברו ומשפחת דין כבר אינה מתגוררת במקום (מאז 1976) והנכסים נמכרו לאדם עשיר מאוד בשם ווינוד קוסלה (Vinod Khosla). עם רכישתו את הנכסים החל השינוי, הדרך היחידה לחוף שהייתה פתוחה למבקרים נסגרה בשער עם שלט המציין שזהו "שטח פרטי". תושבי המקום והגולשים היו הראשונים להתקומם ובעזרתו של ארגון ה-Surfrider Foundation הם ניסו להביא לפתרון. כשדרכי הנועם, ההפגנות והשיחות שניהלו עם בעלי המקום לא צלחו, הגולשים החליטו שהגיע הזמן לממש את זכותם לגלוש בים ובחוף מרטין בפרט.

art3

לקראת סוף שנת 2012 חמשת הגולשים הגיעו אל החוף, לבשו את חליפותיהם וקפצו מעל השער. בעוד הם הלכו בדרך הקצרה והיחידה אל החוף הם נתקלו בשני אנשים המתגוררים במקום שדרשו מהם להסתלק בטענה כי הם מסיגים גבול ונמצאים בשטח פרטי שאליו הכניסה אסורה. הגולשים שעמדו כבר על חול הים שאלו את בעל המקום "האם ברגע זה הם מסיגים גבול?" והוא אמר להם ש"לא, אבל כשהם הלכו אל הים הם עברו דרך שטחים פרטיים".

art5

לאחר חילופי דברים קצרים הגולשים המשיכו בתוכניתם המקורית, קפצו אל המים ורכבו על הגלים. לאחר זמן מה אל החוף הגיעו שוטרים ולגולשים לא נותרה ברירה אלא לצאת מן המים למשמע קריאותיהם. כאשר החמישה יצאו הם עצרו אותם על הסגת גבול. סיפור המעצר שהחל בספטמבר 2012 הסתיים עם העמדתם לדין מספר חודשים אח"כ. חמשת הגולשים הובאו לפני שופט ומכיוון שלא היו ראיות מספיקות בוטלו כל האישומים נגדם.

סוף טוב אך לא הכול טוב. הגישה לחוף מרטין ממשיכה להיות סגורה ועורכי הדין משני הצדדים מנהלים עדיין הליכים משפטיים שיכולים להמשך עוד שנים רבות. בסיום המקרה השערורייתי עולה השאלה: אם הגולשים לא הואשמו האם זה אומר שהחוף פתוח לכל? ואם החוף פתוח לכל אזי מדוע השער נותר נעול? על דבר אחד אין כל עוררין: החוף והים הם שטחים ציבוריים!

עדכון מאבק גולשים Martin's Beach מיום שבת 26.10.2013

הפסד צורם ועצוב לגולשים. שופט מחוז סאן מטאו (San Mateo) בקליפורניה התיר לבעל הנכסים בחוף מרטין לחסום את הגישה לחוף ששירת עד לא מזמן, דייגים, גולשים ורוחצים רבים. על אף זאת הקהל והציבור הרחב רשאי לבקר בחוף בן ה-200 דונמים אך הדבר אומר שהגישה אל החוף תתאפשר אך ורק למי שמגיע מן הים... שערוריה!

כאמור, קוסלה רכש את הקרקעות בשנת 2008 במחיר אסטרונומי של 37.5 מיליון דולרים עם 45 מבנים שאותם הוא משכיר. לאחר רכישת הקרקע הוא סגר את הגישה לחוף עם שער שעליו תלה שלט שאוסר על הכניסה. ארגון ה-Surfrider שיחרר תגובה לפסיקת השופט ובו נכתב שזהו ניצחון לבעל ההון שמדיר את רגליהם של האנשים הפשוטים והעניים מחוף שאמור להיות ציבורי.

art8הגולשים אינם מרימים ידיהם וממשיכים במאבקם עם תביעה משפטית נפרדת על הפרות בנייה ועבירה על חוקים סביבתיים של קליפורניה. הגולשים מקווים לכופף את ידיו של המיליונר אך ככל הנראה זה לא ישנה הרבה וחוף מרטין יוסיף להיות סגור – עצוב!

 

צלם ים

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים