גלישה זה הגולף החדש: ההיי-טקיסטים של חוף הסיליקון

מאת יואב נקש מרץ 16, 2015

הם יזמים של חברות ענק שנסחרות במיליוני דולרים. חברות הזנק (סטארטאפ) שממציאות את המחר הטכנולוגי והאפליקטיבי של העולם המודרני. אם בעבר הלא רחוק יזמים אלו היו יוצרים קשרים וסוגרים עסקאות ענק על מדשאות הגולף, הרי שכעת הם מעדיפים לסגור את אותן עסקאות עם חולות ברגליים ובשיער רטוב. אלו הם ההיי-טקיסטים של המאה ה-21 - יותר נועזים, פחות רשמיים והרבה יותר גולשים. בינתיים בארה"ב אולי בעתיד גם בישראל.

ישנם הרבה תמריצים להקמתן של חברות היי-טק בדרום קליפורניה, בין אם זה מזג האוויר החם, הקרבה להוליווד או המרחק הסביר מעמק הסיליקון. אבל קבוצה של 300 יזמים שעובדים בחברות הזנק וגם אנשי תקשורת מענף הבידור בלוס אנג'לס, מוצאים שהתמריץ הטוב ביותר למיקום עבודתם הוא דווקא הים. במקום להפגש במשחק משמים של גולף הם מעדיפים לגלוש - הם קוראים לעצמם ה"סיליקון ביץ' סרפרס" (Silicon Beach Surfers).

חברי הקבוצה המייסדים. גולשים ביחד, עושים עסקים ביחד.

קבוצה זו של יזמים עסקיים נפגשת מספר פעמים בחודש בכדי לעשות מנגלניג, ליצור קשרים, עסקאות מסחריות וגם ולגלוש על הגלים. רמת הגלישה בקבוצה נעה בין חובבנים לגולשי מקצועיים והם דואגים לגוון ולתאם טיולי גלישה-פגישה בספוטים שונים מ-Dume Point במאליבו ועד לטרסלס (Trestles) שליד סן דייגו.

"גלישה משותפת עם קבוצת החברים היא באמת מועילה, בין אם זה בעזרה לקבלת מידע, ייעוץ או תיווך בין אנשי קשר", אומר האנס יאנג , סמנכ"ל חברה. "אנשי הקשר נעים בין יזמים חדשים ועד למשקיעים מבוססים... וללא כל קשר לניסיון, אני נהנה לגלוש עם כולם".

רוברט למברט, מייסדה של חברת היי-טק בחוף הסיליקון בלוס אנג'לס, הוא גם זה שהחל עם כמה חברים בשנת 2012 את קבוצת הגלישה של הסטארטפיסטים. כיום הקבוצה שלהם מונה כ-300 איש. "בערים ובתעשייה החכמה, הספורט העסקי נותר עדיין גולף, טניס וסקווש", אומר למברט. "ואילו כאן, בלוס אנג'לס, הספורט המועדף הוא גלישה, וניכרת פעילותם של אנשי עסקים מובילים בקהילת ההיי-טק שלהם זיקה ישירה לגלישה."

למברט מנהל את פעילותם של הסיליקון ביץ' סרפרס מתוך "צריף" במנהטן ביץ', לא רחוק מהמקום שממנו פועלות חברות סטארט-אפ רבות. מידי שבוע הוא מקבל כ -10 בקשות חדשות להצטרפות לקבוצה, כאשר מתוכם מתקבלים בדרך כלל רק שלושה. הקליקה של הגולשים ההייטקיסטים ממודרת מכיוון שישנן בקשות של אנשים שאינם עוסקים בתחום. חברות עולה 50 דולרים ולאחר תקופת ניסיון של חודש אחד ועם אישורו, החברות בקבוצה הופכת קבועה בדמי השתתפות של 30$ לחודש.

משרד מול גלי הים. מטה קבוצת ה"סיליקון ביץ' סרפרס" בחוף מנהטן קליפורניה

"גלישה משותפת עם קבוצת החברים היא באמת מועילה, בין אם זה בעזרה לקבלת מידע, ייעוץ או תיווך בין אנשי קשר", אומר האנס יאנג , סמנכ"ל חברה. "אנשי הקשר נעים בין יזמים חדשים ועד למשקיעים מבוססים... וללא כל קשר לניסיון, אני נהנה לגלוש עם כולם".

מוריס מאי ,מומחה באפקטים מיוחדים ומייסדה של חברת מציאות ווירטואלית, גייס בעזרת הקבוצה כמה עובדים ומשקיעים על בסיס הקשרים שהוא רקם בקבוצת הסיליקון סרפרס. הוא מינה את הגולשת ריאן פוליאם למנכ"לית החברה לאחר מספר פגישות גלישה שקיים עימה. לאחר היכרות על הגלים שערך גם עם ג'סיקה קאנטור, מנהלת שיווק ותוכן במכון סאנדס, הוא נעזר גם בכישוריה וזו הפכה לנכס עבור החברה שברשותו.

מנהטן ביץ' בפעולה - גלים למחשבה ליזמים בתנועה - קודם עושים פאן (תמונה: ריק לסר)

לא הכל נע סביב עסקים. 80% מהזמן של הסיליקון ביץ' סרפס זה כיף וגלישה. זו דרכם למצוא מכנה משותף עם האנשים שאיתם הם רוצים לעבוד ולעשות עסקים. הזיקה של החברים בקבוצה לגלישה ולים מעידה גם על אופיים. אופי שיש בו להגיד הרבה על האדם העומד מולם. הזיקה לים היא זיקה לטבע. העיסוק שבגלישה מעיד על אומץ, על היכולת להגיע להחלטות מהירות, על הדרך להתמיד גם אם קשה וכמובן שהדרך למטרה חייבת להיות Pure Fun - ליהנות בחיים גם כשעושים עסקים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים