חדשות

הגרפיטי שמסכם את 2014: "בריאת אלוף העולם הברזילאי בגלישה"

מאת יואב נקש דצמבר 31, 2014

הגרפיטאי האנונימי Bert שמצייר על קירות הכביש המהיר של אנסיניטס (Encinitas) בדרום קליפורניה, הפך את יצירותיו לאיקונות מדוברות שמקדימות זמנן ומובילות דעה. ציורי הגרפיטי שלו בנושא ענף הגלישה המקצועני הביאו לשיח תוסס וסקרנות רבה (גם לגבי זהותו) בקרב המדיה העולמית. כעת ולאחר זכייתו של גבריאל מדינה באליפות העולם לשנת 2014 נחשפת יצירתו החדשה בהשראת מיכלאנג'לו: "בריאת אלוף העולם הברזילאי בגלישה" :)

ואולי זהו ציור הגרפיטי שמסכם את שנת 2014 בגלישה. היצירה של Bert שאותה כינה בשם המליצי "בריאת אלוף טיהופו" לאחר נצחונו של מדינה בתחרות טהיטי בספטמבר 2014, מקבלת משמעות עוד הרבה יותר גדולה לאחר נצחונו של הברזילאי באליפות העולם. בגרפיטי נראה אלוף העולם הטרי גבריאל מדינה אוחז בגביע הניצחון שעליו כתוב 2014 ואלוהים מרחף מעליו, אוחז בגלשן בידיו. הגרפיטי שנעשה בהשראת ציורו של מיכלאנג'לו "בריאת האדם" שמצוייר על תקרת הקפלה הסיסטינית ברומא, מבריק בקונספטואליות של הפרטים אשר מרכיבים את בסיס עוצמתה של היצירה המקורית. בין שלל הטוויסטים המשעשעים בציורו של ברט ניתן להבחין ב"מגע האצבעות" שאותן הוא צייר כמחוות ה"שאקה" של הגולשים.

art2

Bert הקדים את זמנו, הוא מצייר בשביל להביע דעתו. בשנת 2013 הוא צייר את קלי סלייטר כנביא שאוחז בידו בכדור בדולח ובשל כך הביא לשיח גולבלי ומעניין ביותר על "יכולותיו הנבואיות" של אלוף העולם 12X. מבלי משים, היצירה של סלייטר הפנתה את הזרקורים גם אל עבר אמן הגרפיטי שהעלתה תהיות גם לגבי יכולותיו הנבואיות שלו. כשנשאל לפשר יצירתו האחרונה, השיב Bert כי הוא רצה להציג את נצחונו של מדינה על הגל האדיר של טיהופו בצורה שלא תשתמע לשתי פנים. "ההשראה ליצירה הגיעה משיחה שקיים גבריאל מדינה עם אימו לפני שהתמודד בגמר מול קלי סלייטר", מסביר ברט. "בשיחה זו אמרה לו אימו כי שאין אף אחד שהוא יותר גדול מאלוהים."

את יצירת הגרפיטי צייר ברט בחושך מוחלט כשהאור היחיד נבע מהטלפון של חברו עיתונאי הגלישה סטיב שרמן (Steve Sherman). בכדי שיצירתו לא תמחק ע"י אחרים הוא טיפס על סולם וצייר בגובה של כשלושה מטרים. רגלי הסולם נחו על משטח אבנים רעוע שהקשה על יציבותם של פח הצבע וידו של האומן אך לאחר כשעה וחצי של עבודה, היצירה הושלמה. מדינה דאג כבר לשים את הציור הזה על קיר האינסטגרם שלו וגם חברת Hurley כבר נתנה לזה מקום של כבוד בתחרות ב-Trestles.

art3

להבדיל אלפי הבדלות מיצירתו של מיכלאנג'לו מסתבר שגם לגרפיטי של Bert אין תקופת התיישנות... לפחות לא בשנה זו. אלמלא מדינה לא היה זוכה באליפות העולם הגלישה, ספק אם מישהו היה מחייה את משמעות הגרפיטי ומחזירו לתחייה. ובינתיים, הגולשים המקומיים באינסיניטס נהנים מגלריית רחוב אומנותית בדרכם אל הגלים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים