מוט מהמוח: אביזר צילום פצצה או המצאה לא נחוצה?

מאת יואב נקש מאי 06, 2015

מצלמות האקסטרים ומתקני האקססוריז הנלווים, לקחו את נקודת המבט של העוסקים בספורט האתגרי ותיעדו את מציאות ה-POV מזווית לא שגרתית. לאחר שמיצינו את הדבקת המצלמות לגלשנים, תפסנו אותם בשיניים והחזקנו אותם ביד עם מוט סלפי כעת מגיע תורו של "מוט המוח" (Brain Pole) - מוט שמצלם מקודקוד הראש. את אביזר הצילום הזה שמסובב ת'ראש, אפשר לאהוב אבל אפשר גם שלא.

איאן בטריק (Ian Battrick) הוא גולש מאנגליה ובעליה של חברת Lunasurf שעוסקת בתחום פיתוח מוט צילום ה-Brain Pole שאותו המציא. ההשראה למוט שמצלם מקודקוד הראש התחילה דווקא מצפייה בקליפים של חברו מאט נואל (Matt Noel), רוכב אופני ההרים - שם הוא הבחין בכמה זוויות צילום מענינות שתיעדו אותו רוכב במבט מגבו.

תקדחו את זה טוב טוב לקדסדה שלכם: Brain Pole בפעולה - מצלם מה שהמוח רואה

"הייתי בעיצומו של הכנת הוואן שלי לקראת טיול עונת החורף האירופאי ופרשתי את כל הציוד שלי בחוץ", אומר באטריק. "לפתע גיליתי שמישה מחבריי השאיר קסדת Gath במוסך של ביתי, ומאחר שהייתי רווי בקפאין, התחלתי לעשות חישובים שיעזרו לי לממש את הרעיון של מוט צילום שיתעד את הצינורות שעליהן אגלוש במהלך הטיול".

במבט ראשון, ה-Brain Pole נראה כמו זרוע רגילה של מצלמה אך המוט מגיע עם תוספת קטנה וטוויסט של גאונות בפיתוחה. "המוט נח על כדור סיבובי ועל כן הייתי צריך לחזק אותו בכדי שלא יזוז", מסביר איאן. "בגל הראשון שתפסתי החיזוק שעשיתי השתחרר והייתי צריך לצאת החוצה ולתקן. זה חזר על עצמו פעמיים עד שבפעם השלישית למזלי נפל לי האסימון... למה שזה לא ישאר סיבובי?" הוא אומר.

הפוטג' של מוט המוח יכול לבוא בשילוב של זוויות צילום אחרות. באייריאלים הוא מתפקד יותר טוב מצינורות

תיעוד הגלישה של איאן על כל הצינורות והביצועים אמנם מעניק זווית מיוחדת לצילום אבל אי אפשר שלא להבחין בחסרונות שנלווים. המוט הגבוה מוברג לקסדה שאותה כאמור צריך לחבוש. מעבר לכך שהקסדה יחד עם משקל המצלמה מכבידה על הגלישה, מסרבלת את הגולש ומגבילה את תנועת הראש, היא גם פוגעת בתקרת הצינור. יחד עם זאת, הצילום של הגל נותר לחסדי המזל. צריך להתפלל שהמצלמה תסתובב על הציר ותצלם את האקשן מהזווית הנכונה. אבל אחרי הכל אי אפשר שלא להתפעל מהשוטים הנפלאים של ביצועי האייריאלים שמקבלים מנקודת המבט של המוח...

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים