The Surf riders of Hawaii - ספר הגלישה הראשון בעולם מוצע למכירה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

ספרים רבותי, ספרים! גלישה אינה מתועדת רק בסרטים ובתמונות, הרבה לפני המגזינים הססגוניים שאותם אנו מכירים כיום, הדרך העיקרית לתעד את גלי הים הנשברים ואת החלוצים שבגולשים הייתה ע"י כתיבתם על דף נייר. בימים אלו מוצע למכירה ספר הגלישה הראשון בהיסטוריה שנכתב בשנת 1914 - The Surf Riders of Hawaii.

The Surf Riders of Hawaii (גולשי הגלים של הוואי) נחשב לספר הראשון שתיעד את ספורט הגלישה בוואייקיקי (Waikiki) הוואי. הספר ראה אור לראשונה בשנת 1914 וכולל תיעוד של הספורט בין השנים 1910-1914. זהו הספר הראשון שנכתב באופן בלעדי על הגולשים. כל אחד מדפי הספר נכתב בכתב יד עם קטעי פרוזה ושירה (של המשורר לורד ביירון) ומשולבים בתוכו תמונות גלישה נדירות מהתקופה עם הדפסים ראשונים של עיבוד מתכתי על דפי הצילום.

the surf riders of hawaii book ספר הגלישה הראשון בעולםהספר נכתב וצולם ע"י א.ר גארי ((A.R. Gurrey שהיה אדם מיוחד בפני עצמו. הוא היה בן למשפחה אמידה ובעל תואר בהנדסה, אך במקום לעבוד יחד עם אביו בעסק המשפחתי הוא בחר לפתוח גלריה לאומנות בהונולולו. בשעה שהוא התחיל לממש את שאיפותיו חבר שלו הכיר לו את עולם הגלישה והוא מצידו מצא את ייעודו הבא. גארי הפך להיות האדם הראשון שתיעד בצילום את ענף הגלישה ואף הראשון שצילם את הגולשים מתוך המים. באותה התקופה עוד לא היו גו-פרו כמובן או מארזים אטומים למים ואת התמונות הוא צילם מסירה או קאנו. הדבר שמייחד את גארי היא העובדה שהוא היה גולש בעצמו ועל כן הוא הבין לעומק את הגולשים ואת המקור להנאה שברכיבה על הגלים. בזכות כך הוא צילם את תמונות הגלישה הרבה יותר טוב ומוחשי מכל אדם אחר בתקופתו. גארי בהחלט יכול להיחשב כאבי צלמי הגלישה בעולם.

art3art2art5art6א.ר. גארי היה גם חבר במועדון הגלישה המהולל Hui Nalu וחבר קרוב של דיוק קהאנאמוקו (Duke Kahanamoku). הוא היה נשוי לקרולין הסקינס שהייתה צלמת מוכשרת ומפורסמת מאוד בתקופתה בכל רחבי העולם, הרבה יותר מגארי עצמו. באופן מפתיע, גם אביו היה אומן מוכשר שצייר לא מעט ציורי שמן עם מוטיב הים. על אף זאת חייו של גארי לא היו קלים, בשנת 1923 גלריית האומנות שלו נחלה כישלון והוא נאלץ לחזור ולעבוד במקום שכל כך לא אהב, בעסקי הביטוח של אביו. אם לא די בכך ביתו הוצף ונשרף וכל הנגטיבים של תמונותיו נהרסו קליל. הוא נפטר זמן קצר לאחר מכן בגיל 53 ויש הטוענים שמת משיברון לב שכן חלומותיו התנפצו לרסיסים.


הספר שהשאיר מאחוריו א.ר. גארי הוא נדיר ביותר ובכל העולם קיימים רק כשישה עותקים של ה- Surf Riders of Hawaii. זהו ציון דרך משמעותי בספרות הגלישה מכיוון שזהו הספר הראשון מסוגו שהוקדש במיוחד לגולשי הגלים. הספר המקורי נשמר במשפחה והועבר בירושה לבנו, וולטר. לאחר שהספר שכב במשך עשרות שנים בקופסה בביתם של משפחת גארי, החליטו במשפחה שעל הספר הזה להיות זמין לקהילת הגולשים בעולם ולהעמידו לתצוגה ולמכירה פומבית. מומחים מעריכים שהספר יכול להימכר בסכום של 40,000 דולר...! יש קונים?

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים