לא משעמם. גלשן מפקקי שעם!

מאת יואב נקש פבואר 20, 2015

חלצתם פקק שעם מבקבוק יין? שמרו אותו בצד. כי פקק זה יוכל לשמש אתכם בבניית גלשן חדש. חומר השעם שאהוב מאוד על פעילי הסביבה, מתחיל להיות נערץ גם על יצרני הגלשנים כשאלו האחרונים עושים בו שימוש כבר מספר שנים באופן חלקי. השעם שידוע בתכונותיו הקלות ובהיותו חומר מעולה לציפה, הביא חבורת יזמים מספרד לבנות גלשן ראשון מסוגו העשוי כולו מפקקי שעם ממוחזרים. 

עם תפוצת המגמה הסביבתית, הביקוש למוצרים ידידותיים וההשפעה התודעתית של השינויים האקלימיים על חיי האנושות, תעשיית הגלשנים, גם היא, מחפשת חלופות ירוקות. התעשייה מגדלת את החומר הבא, לעיתים מערבבת אותו עם  אצה, תוצר של דבורה או חומר ביולוגי אחר אך ישנם חומרים בטבע שפשוט גדלים כמות שהם ומוכנים לשימוש בלי עיבוד. אחד מאותם חומרים נפלאים הוא השעם. תמורותיו אדירות, עלותו זולה, הפקתו קלה ותעשיית הגלישה מכירה בייחודיותו ואט אט מאמצת אותו לחיקה. שייפרים עושים בחומר העצי שימוש בכדי להפחית את משקלו של הגלשן או בכדי לרכך את צידיו (Rail), אבל זו הפעם הראשונה שנעשה בו שימוש מלא, או ליתר דיוק גלשן שנבנה כולו, מפקקים ממוחזרים של שעם.

שעם הוא חומר עמיד למים ובעל כושר ציפה מעולה - חומר עצי בר קיימא המשמש לתעשיית הגלישה.

בכל רחבי העולם נזרקים מידי שנה עשרות אלפי טון של פקקי שעם, כמות אדירה שיכול להיעשות בה שימוש נוסף ולא רק לבניית גלשנים. פעילי איכות הסביבה מעודדים את תעשיית השעם, שכן היא מתבססת על מקורות מתחדשים ותוצריה קלים למיחזור. שעם הוא חומר טבעי, נקבובי וגמיש הדוחה מים ושגדל על קליפת העצים. גידול השעם דורש תהליך ארוך בשנים שבו כל קליפת עץ מקולפת פעם אחת בין 10-50 שנים. עץ השעם, כגון "אלון השעם", חי בסביבות 150 שנים ובכל תקופת חייו של העץ הוא יקולף רק כ-15 פעמים בממוצע.

חבורת היזמים מספרד חלצו הרבה בקבוקי יין בשביל לייצר גלשן אחד. או שמא מדובר בהרבה לילות שוכרה. כשאדי האלכוהול של החבורה ממורסיה (Murcia) התנדפו, הם נותרו בידם עם פקקי שעם רבים שמהם בנו גלשן גלים. על פיתוח הגלשן מפקקי השעם הם הגנו ברישומו כפטנט רשמי. כשחבורת היזמים הספרדית קיבלה את הפקקים לידיה הם הפרידו אותם לפי גדלים וחיקו בבנייתם את תבנית המשושים של כוורות הדבורים. לאיטום החורים והדבקת פקקי הם עשו שימוש בשרף מעץ האורן ומדונג.

 גלשנים מפקקים של בקבוקי יין... סימן שחגגתם.

"גלשנים הם שירי אהבה מנוזל. הם יוצרים חלומות, חיוכים ומגלים דרכים נסתרות" מסבירים בחברה גלשני הפקקים. "לפעמים הם משמשים בתור מראה לחיים. כשאנו משייפים גלשנים אנחנו עושים את זה עם כל הכבוד לסביבה – השתמשנו בסיבי עץ טבעיים מתחילתו ועד גימורו בשרף-ביו ועל כך אנו גאים. 

התוצאה הסופית יעילה כמו שהיא יפה. דרך גלשן פקקי השעם משתקפות קרני השמש ודרך ייצורו של הגלשן משתקפת הדרך הירוקה לבנייתו שנעשתה מחומר טבעי וידידותי לסביבה. בחברת RichPeopleThings הספרדית מתכוונים לייצר עוד גלשנים רבים מפקקי השעם, קצרים וארוכים, גלשנים שלא רק נראים טוב אלא גם איכותיים בביצועיהם על הגלים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים